spot_imgspot_img

Έκλεισαν με ήττα οι “λιονταρίνες” τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους παρά την μεγάλη προσπάθεια!

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

Πανσερραϊκός Polieco 57-64 Α.Ε Πυλαίας

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ και κοντράστ συναισθημάτων ο Πανσερραϊκός προσπάθησε πολύ (δεν έπαιξαν Χωλοπούλου, Πιτσιάβα, Δαμιανάκου), αλλά η Πυλαία είχε πιο καθαρό μυαλό στο φινάλε και παρά την πίεση των γηπεδούχων έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Έτσι, μια αγωνιστική πριν το φινάλε οι Θεσσαλονικιές εξασφάλισαν την 3η θέση, ενώ ο Πανσερραϊκός την 4η αφού ο Ηρακλής ηττήθηκε στην Ξάνθη.

Στα του αγώνα, ένα κάκιστο πρώτο 7λεπτο ήταν αρκετό για να ξεφύγει η ομάδα της Θεσσαλονίκης με 2-17 (!) με τις “κόκκινες” να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 9-22. Στην 2η περίοδο και στα πρώτα μισά η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην και με σερί 15-7, ο Πανσερραϊκός πλησίασε στους 5 (24-29), πριν έρθει όμως νέο ξέσπασμα από τις φιλοξενούμενες και το ημίχρονο ολοκληρωθεί με σκορ 28-39.

Μεταμορφωμένος αμυντικά και ουσιώδης επιθετικά, ο Πανσερραϊκός έτρεξε σερί 14-2 για να προηγηθεί με 42-41, ωστόσο η Πυλαία με τρίποντο ήταν και πάλι πάνω στο σκορ με 42-44 στο 30′. Η ομάδα της Λίτσου με περιφερειακή “εκτέλεση” ανέβασε την διαφορά στους 12 (47-59) και πίστεψε πως η νίκη έχει κατακτηθεί. Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη με επιθετικό ντεμαράζ μείωσε στο καλάθι (57-59), αλλά εκεί άστοχες επιθέσεις και δύσκολα καλάθια στον αντίποδα εγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Πυλαίας, που πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό στις Σέρρες.

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι για τις “κοκκινες” στο ΔΑΚ για την φετινή χρονιά (ρεκόρ 6-3). Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καλαμαριά για να ολοκληρωθεί η φετινή επιτυχημένη πορεία.

Τα δεκάλεπτα: 09-22,28-39,42-44,57-64.

Πανσερραϊκός Polieco (Ιωαννίδης): Βάννα 10, Βαρούτη Χ., Τσάντα 14 (2), Μπακιρτζίδου 8, Σιάκκα, Πελτέκη 11 (1), Μαμούδη 2, Γκέγκα, Θανοπούλου 12 (3).

Α.Ε. Πυλαίας (Λίτσου): Ιγγλέζου 12 (2), Κουράτορα 21 (2), Κωστανάκη 9 (2), Κοντογιάννη, Διαμαντίδου 20 (2), Μαργέτη Μ. 2, Κλιματσάκη.