Έβγαλε αντίδραση και έμεινε “ζωντανό” στην κούρσα ανόδου το Ρούπελ !

Ρούπελ Σιδηροκάστρου  80-51  Θύελλα Φερών

Δεν “χωρούσε” άλλο αποτέλεσμα το χθεσινό παιχνίδι για την ομάδα του Ρούπελ, η οποία με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κέρδισε ηρεμία και πλέον καλείται να δουλέψει για να πάει στην Καβάλα και τον Αστέρα με μοναδικό στόχο το διπλό, που θα την κρατήσει “ζωντανή” στην διεκδίκηση της ανόδου. Οι “μπλε” μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, έτρεξαν το γήπεδο και δεν άφησαν περαιτέρω περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Αναφορικά με το φιλμ του αγώνα, οι Φέρες ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 0-7 όμως το Ρούπελ αντέδρασε άμεσα και προηγήθηκε με 14-10 στο 6′ χάρη στο καλό ξεκίνημα Παπαδόπουλου και λύσεις από τον Γεωργιανό. Αξίζει να σημειωθεί, ότι στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης αποχώρησε τραυματίας ο Ντινούδης (έκανε 3 ράμματα στο κεφάλι). Η Θύελλα με ευστοχία από την περιφέρεια πέρασε και πάλι μπροστά και μάλιστα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (17-21). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την άμυνα τους, βρήκαν καλάθια από Γιαννάτο, Παπαδόπουλο και Φραγκούλη και προηγήθηκαν με την λήξη του ημιχρόνου με +5 (34-29).

Μεταμορφωμένο εμφανίστηκε το σύνολο του Νίκου Κηρύκου στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού έτρεξε ένα επιμέρους 23-2 (!) και βρέθηκε στο +26 (57-31 στο 30′) χάρη στην εξαιρετική του αμυντική λειτουργία. Το ανέβασμα του Δαλαγκόζη σε άμυνα και επίθεση, η καλή ημέρα του Φραγκούλη από την περιφέρεια και η άνοδος του Κεμανετζή οδήγησε στο ξέσπασμα του Ρούπελ. Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να ρίξουν την διαφορά, αλλά μάταια. Ο προπονητής των “μπλε” προχώρησε και σε ροτέισον δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του και ξεκουράζοντας κάποιους άλλους.

Ήθελε μια τέτοια νίκη το Ρούπελ, μετά την ήττα στην Αγία Βαρβάρα και έκλεισε τον α’ γύρο με 2-1 έχοντας ένα σπουδαίο παιχνίδι μπροστά του το Σάββατο (14/05) στον Αστέρα. Η ομάδα του Καμαράκη γνώρισε την 2η της ήττα σε οριακό παιχνίδι από την Αγία Βαρβάρα και οι “πράσινοι” συνεχίζουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας προβάδισμα στην κούρσα για την άνοδο.

Διαιτητές: Ισιγώνης – Παπαθεολόγου

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-29, 57-31, 80-51.

Ρούπελ (Κηρύκος): Κάτος 2, Φραγκούλης 14(4), Μποζουτσίδης 3(1), Κεμανετζής 10(1), Δαλαγκόζης 10(1), Λουλούδης 1, Μπαζτέκας 3(1), Γεωργιανός 5(1), Γιαννάτος 13, Τοπολίγκας 4, Παπαδόπουλος 15(1).

Θύελλα Φερών (Κεκές): Μαντσούδης 7(1), Ράλλης 10(2), Θεοφανούδης 3(1), Κέσανλης 2, Μέτα, Κεσεσίδης, Μπερμπέρης 14(3), Ντινούδης 2, Καραπαναγιώτης 13.