Οι νεαροί Σερραίοι εντυπωσιάζουν στα άλματα του στίβου!

Το χρυσό μετάλλιο χάρισε στη χώρα μας η 17χρονη Ηλιάνα Τριανταφύλλου, με καταγωγή από την Κερκίνη Σερρών, όπως επίσης την 5η  θέση στο τριπλούν κατέκτησε ο Γιώργος Γρέψιος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, η νεαρή Σερραία πρωταθλήτρια ήταν η μόνη που ξεπέρασε τα 4 μέτρα στο εν λόγω άθλημα και στο τέλος της εμφάνισης της με δάκρυα χαράς στα μάτια αγκάλιασε τους συναθλητές της που βρίσκονταν στο στάδιο στηρίζοντας την προσπάθεια της.

Από την άλλη πλευρά, ο νεαρός Γιώργος Γρέψιος και αυτός με καταγωγή από τις Σέρρες, καλύτερη επίδοση φέτος στο τριπλούν, με αποτέλεσμα να φτάσει σε απόσταση αναπνοής για να διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο των μεταλλίων.
Και οι δύο νεαροί αθλητές ξεπέρασαν πολλές δυσκολίες, ώστε να καταφέρουν να φτάσουν στους τελικούς. Έτσι, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18, κάνοντας περήφανη, εκτός από τη πόλη μας, αλλά και ολόκληρη τη χώρα, καθώς όλοι μιλάνε τις τελευταίες ώρες για το χρυσό μετάλλιο της 17χρονης.

ΤΟ 3Ο ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

Η Τριανταφύλλου κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο επί κοντώ στη συγκεκριμένη διοργάνωση, που είναι μόλις η τρίτη στην ιστορία της και παράλληλα συνέχισε την μεγάλη παράδοση της χώρας μας στο επί κοντώ, ένα αγώνισμα που μας έχει χαρίσει πολλές διακρίσεις τόσο στις γυναίκες όσο και στους άνδρες. Η χώρα μας έφτασε τα τέσσερα χρυσά μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης.