Mε… μπαλωθιά του Γκούρτσα, 0-1 στα Χανιά ο Πανσερραϊκός

Mε... μπαλωθιά του Γκούρτσα, 0-1 στα Χανιά ο Πανσερραϊκός

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανσερραϊκό! Mε τον Γκούρτσα να… ντύνεται Κρητικός και να σκάει μία… μπαλωθιά στο 77΄ οι Σερραίοι έκαμψαν με 1-0 την αντίσταση των Χανίων, πήγαν στο +4 από την ομάδα του Νίκου Παντελή και ανέβηκαν ακόμη πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Διλμπέρη με συγκέντρωση και καθαρό μυαλό και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Ρίστιτς, έδειξαν πως ήταν μία κακή παρένθεση η εντός έδρας ήττα από τα Τρίκαλα και έτσι πήραν τέταρτο τρίποντο στα τελευταία πέντε ματς και στόχος πλέον είναι ξεκάθαρα να τερματίσουν όσο πιο ψηλά μπορούν, αφού δεν θα κινδυνεύσουν.

Αντιθέτως, τα Χανιά γνώρισαν δεύτερη ήττα με τον Παντελή στον πάγκο τους σε ισάριθμα ματς και συνολικά τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Η παραμονή δεν έχει κλειδώσει, αλλά πολύ δύσκολα θα μπλέξουν οι Κρητικοί λόγω του πολύ καλού σερί που είχαν κάνει επί Σάκη Παπαβασιλείου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν ευκαιρίες τις οποίες και δεν εκμεταλλεύτηκαν και μοιραία πληγώθηκαν στο τέλος, φεύγοντας με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο.

ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΤΕ LIVE ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

ΑΟ ΧΑΝΙΑ(Ν.Παντελής): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης (82′ Ντούμος), Βασιλείου, Ηρακλής, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Αποστολόπουλος, Σταματής, Βαρούχας (74′ Λάσκαρης), Βανκεβάι.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Παπατζίκος, Σιάκκας, Καψάλης, Ρούτσης (90’+3 Ντοράγκι), Φούσου, Τσιμίκας, Κάκκο (75′ Κανούλας), Γκούρτσας (90′ Τσελεπίδης).

Διαιτητής: Ζαχαριουδάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Δασκαλάκης (Ηρακλείου)
4ος: Σωτηριάδης (Λασιθίου)

Κίτρινες: 63′ Σταματής, 87′ Λάσκαρης – 38′ Ιωαννίδης, 84′ Κανούλας, 90’+1 Ρίστιτς

live…live…live…

Έπειτα απο 5′ λεπτά καθυστερήσεων ο διαιτητής Ζαχαριουδάκης σφυρίζει την λήξη του αγώνα, με τον Πανσερραϊκο να είναι ο μεγάλος νικητής (1-0) στην «μάχη του Μάλεμε» επι του τοπικού, ΑΟΧ!

Στο 93′ αλλαγη για τον Πανσερραϊκό, ο Ντοράγκι μπαίνει στην θέση του Ρούτση που έκανε την ασιστ για το γκολ του Πανσερραϊκού.

Τρια λεπτά έξτρα χρόνου με τον ΑΟΧ να κάνει συνεχώς γεμίσματα προς την περιοχή του Πανσερραϊκού ο οποιος ομως αμύνεται υποδειγματικά.

Κίτρινη κάρτα στον Ρίστιτς στο 91′.

Στο 90′ αλλαγη για τον Πανσερραϊκό, ο Τσελεπίδης μπαίνει στην θέση του σκόρερ Γκούρτσα.

Κίτρινη κάρτα στον Λάσκαρη στο 87′.

Κίτρινη κάρτα στον Κανούλα στο 82′.

Στο 82′ αλλαγη για τον ΑΟΧ, ο Ντούμος μπαίνει στην θέση του Δαμιανάκη.

Χωρίς ιδιαίτερη πίεση κυλάει το τελευταίο δεκάλεπτο για τον Πανσερραϊκό με τους παίκτες του Παναγιώτη Διλμπέρη να παγώνουν τον ρυθμό του αγώνα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Απο τον Γκούρτσα στο 77′ υστερα απο γύρισμα του Ρούτση! Ο επικίνδυνος Πανσερραϊκός καταφέρνει να πάρει προβάδισμα στο σκορ μεσα στα Χανιά!

Στο 75′ αλλαγη για τον Πανσερραϊκό, ο Κανούλας μπαίνει στην θέση του Κάκκο.

Στο 74′ αλλαγη για τον ΑΟΧ, ο Λάσκαρης μπαίνει στην θέση του Βαρούχα.

Στο 71′, υστερα απο λαθη στην άμυνα του ΑΟΧ ο Κάκκο γίνεται κάτοχος της μπάλας και χάνει μια ανεπανάληπτη ευκαιρία, οπου ο Βασιλείου διώχνει σε κορνέρ.

Τρομερό τάκλιν απο τον Καψάλη που απομακρύνει μια επικίνδυνη φαση για τα Χανιά.

Στο 68′ ο Βαρούχας σκοράρει αλλα νωρίτερα έχει υποδειχτεί σε θέση οφσαϊντ ο Ρουνει, οποτε η φάση ηταν ως μη γενόμενη.

Πάνω-κάτω η μπάλα στο Μάλεμε, με τον Πανσερραϊκο να γίνεται απειλητικός ενα λεπτό αργότερα αλλα το 0-0 παραμένει.

Στο 64′ ο Αποστολόπουλος σχεδόν τετ-α-τετ αλλα πέφτει ξανά… στο τοίχος του Ρίστιτς, που εξελίσεται στον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης και διώχνει την μπαλα.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Σταματή του ΑΟΧ.

Ο Πανσερραϊκός συνεχίζει να περιμένει τον αντίπαλο του και να βγαίνει γρήγορα στην κοντρα, προκειμενου να αιφνιδιάσει τον ΑΟΧ και να σκοράρει.

Στο 56′ λεπτό ο Κακκο ξεφευγει απο τον αντιπαλο του, πασάρει στον Ρούτση, πολύ καλό σουτ απο τον έμπειρο μέσο του Πανσερραϊκού αλλα η μπάλα φευγει εξω απο την εστία του Αθανασίου.

Περίπου 400 άτομα παρακολουθούν την αναμέτρηση στο παραθαλάσσιο γήπεδο της ιστορικής περιοχής του Μάλεμε.

Στο 50′ ο Ρουνεϊ Βανκεβάι σουτάρει αλλα η μπάλα καταλήγει άουτ, για τον ΑΟΧ που μπήκε δυνατά στο β΄μέρος.

Άρχισε το β΄ημίχρονο στο γήπεδο του Μάλεμε, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν με τους ίδιους 11 που επιλεχτηκαν απο τους δυο προπονητές στο ξεκινήμα του αγώνα.

Τέλος α΄ημιχρόνου στο γήπεδο του Μάλεμε στα Χανιά, ΑΟΧ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 0-0.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο ΑΟΧ χάνει σπουδαία ευκαιρία, σε ενέργεια του Αποστολόπουλου και τον Ρίστιτς που είναι ο κορυφαίος του αγώνα να αποκρούει με τα πόδια.

Στο 39′, ο αγωνας στο Μάλεμε παραμένει χωρίς σκορ, 0-0.

Κίτρινη κάρτα στον Ιωαννίδη μετά απο δυνατό φάουλ στον Αποστολόπουλο.

Στο 34′ ωραία συνεργασία του Τσουκάνη με τον Αποστολόπουλο, ο Ρίστιτς ομως με ωραία προσπάθεια λέει ΟΧΙ στον ΑΟΧ και διώχνει τον κίνδυνο από την εστία της ομάδας του.

Νέα απειλή για τον Αθανασίου απο τον Πανσερραϊκό, ο Κάκκο εκτέλεσε φάουλ, ο Γκόυρτσας βρέθηκε στην πορεία της μπαλας αλλα δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα στο 33′ λεπτο.

Πιέζει ο Πανσερραϊκός σε κάθε ευκαιρία, στο 27′, ο Στέβιτς σέντραρε ωραία στον Γκούρτσα εντός περιοχής και τελευταίος έπιασε μεν την κεφαλιά αλλά πέρασε οριακά αούτ απο το δοκαρί του Αθανασίου.

Τα «λιοντάρια» αφου ξεπέρασαν την πιέση των γηπεδουχων στο πρώτο τέταρτο κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη φάση στο 21′ λεπτό με τον Κάκκο, ύστερα απο πάσα του Γκούρτσα, ο Κάκκο πλάσαρε ωραία αλλά η μπάλα πέρασε βασανιστικά άουτ… και δεν του εκάνε το χατήρι για να γράψει το 1-0.

Ο Βαρούχας εξαπολύει ένα ξαφνικό σουτ, στο 19′ αλλα η μπάλα περνάει άουτ για τον Πανσερραϊκό.

Στο 6′ λεπτό, ο Αποστολόπουλος φάτσα με το 1-0 αλλα ο Ρίστιτς σώζει εντυπωσιακά την εστία του και διορθώνει το λάθος του στην πρώτη φάση του αγώνα.

Μεγάλη ευκαιρία απο τον Σταματή που σουτάρει άστοχα, στο 1′ λεπτό του αγώνα μετα απο λάθος του Ριστίτς, που ευτυχώς για τον Πανσερραϊκό δεν το «πληρώνει».

Ο Πανσερραϊκός δεν αγωνίζεται μόνος του στα Χανιά, καθώς υπάρχουν φίλοι της ομάδας-φοιτητές απο τις Σέρρες που βρίσκονται στο πλευρό των «κόκκινων».

Ο Πανσερραϊκός αμύνεται στην πλευρά προς την θάλασσα στο γήπεδο του Μάλεμε.

Φίλοι του Σερραϊκού αθλητισμού καλησπέρα σας, ο Πανσερραϊκός δίνει ακόμα μια μάχη στην φετινή Football League και ευελπιστεί σε θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον ΑΟ Χανιά!