Mε… κλειδί την άμυνα, νίκη για τον Ορφέα κόντρα στον Ιωνικό

Mε... κλειδί την άμυνα, νίκη για τον Ορφέα κόντρα στον Ιωνικό

Το καθήκον του κόντρα στον σκληροτράχηλο Ιωνικό πραγματοποίησε το απόγευμα της Κυριακής 12/2 ο Ορφέας Ν. Σκοπού επικρατώντας με σκορ 81-72. Δυνατό σημείο της ομάδας του Φώτη Κοκολιού η καλή άμυνα που σε σημεία κλειδιά μπλόκαρε τις επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κώστας Πεχλιβάνης που πέτυχε 25 πόντους και πέντε τρίποντα, υψηλά ποσοστά είχε και ο εορτάζων Τριαντάφυλλος Χατζής που εκτός από την καλή του άμυνα, «κέρασε» ανήμερα των γενεθλίων του το αντίπαλο καλάθι με 21 πόντους.

Τέλος σημαντική ήταν η συνεισφορά του Ιωσηφίδη αλλά και του Σύρος στην άμυνα ενώ βοήθειες σε επίθεση και άμυνα προσέφερε και ο Φώτης Καβαργύρης. Χρόνος συμμετοχής δόθηκε και στους νεαρούς Κουτσιαντζή, Βασίλη Χαβαλέ και Γιάννη Καντζουρίδη.

Ο Ορφέας δεν θα πραγματοποιήσει καλό ξεκίνημα με τα λάθη στο transition και την έλλειψη συγκέντρωσης να επιτρέπουν στην ομάδα των Διαβατών να πάρουν ελαφρύ προβάδισμα 4-7 (7:00) γεγονός που θα αναγκάσει τον Φώτη Κοκολιό να καλέσει time-out. Η ανταπόκριση των παικτών θα είναι άμεση με τους Καβαργύρη και Χατζή να παίρνουν πρωτοβουλίες ενω με τρίποντο του Πεχλιβάνη στο 2:33, ο Ορφέας θα προηγηθεί 21-15 . Στο τελευταίο λεπτό ο Ιωνικός θα μαζέψει την διαφορά στο 21-18 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν βραχεία κεφαλή στο σκορ όμως η επιστροφή των Καβαργύρη και Χατζή στο παρκέ δεν θα επιτρέψει στους Θεσσαλονικείς να ξεφύγουν. Κάπου εκεί δράση ανέλαβε ο Πεχλιβάνης που με δύο διαδοχικά τρίποντα (5:58 και 5:35)θα δώσουν προβάδισμα στην ομάδα 31-29. Το δεύτερο μισό της περιόδου ανήκει αποκλειστικά στον Ορφέα, Καβαργύρης, Πεχλιβάνης και Ιακωβίδης θα δώσουν διψήφια διαφορά με τον πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει 49-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός θα πέσει εξαιτιας των πολλών φάουλ με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως από την γραμμή των βολών. Στα αξιοσημείωτα ένα τρίποντο του Σταύρου Ιωσηφίδη στο 8:20 ενώ η διαφορά των δύο ομάδων θα φτάσει στο +18, 58-40 στο 5:00 σκορ που ο Ορφέας κατάφερε να διαχειριστεί (63-47 το σκορ της τρίτης περιόδου).

Στην τελική περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν να «ξεμένουν» από δυνάμεις εικόνα που προβλημάτισε τον Φώτη Κοκολιό που κάλεσε εσπευσμένα time-out. Ο Ιωνικός θα τα παίξει όλα ασκώντας ασφυχτικό πρέσινγκ οδηγώντας τους ασπρόμαυρους σε λάθη, η διαφορά ασφαλείας των δέκα πόντων θα σπάσει στα τελευταία λεπτά όμως ο Ορφέας με ψύχραιμο παιχνίδι θα κλειδώσει τη νίκη με το 81-72 να είναι το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού θα έχει δύσκολη συνέχεια καθώς την Τετάρτη 15/2 ταξιδεύει στην Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Μακεδονικό στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής και την Κυριακή παίζει εντός έδρας με τον ουραγό της κατηγορίας Μουδανιά.

Διαιτητές: Καρακώστας-Κοντογιάννης

Δεκάλεπτα: 21-18, 49-35,63-47,81-72

ΟΡΦΕΑΣ Ν . ΣΚOΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 25 (5), Ιακωβίδης 5 (1), Χατζής 21, Καβαργύρης 18, Χατζηανδρέου 4, Χαβαλές 1, Σύρπας, Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης, Τσανάκας, Αποστόλου, Ιωσηφίδης 7.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝ. (Καραμουσαλίδης): Μητακίδης 4, Παναγιώτου 18 (3), Τουβεντσίδης 6, Γκούμας 4, Σιδηροηλίας 2, Παπαδόπουλος 9, Κουλαξής 16 (1), Καλογεράτος 8, Κούτε 1, Γεωργιάδης 4, Ιγγλέζος, Δικταπανίδης.