Mε ήρωα τον Κακιούζη, οι Ίκαροι λύγισαν στην παράταση τον Ερμή Λαγκαδά

Το 4ο ροζ φύλλο αγώνα πανηγύρισαν οι Ίκαροι οι οποίοι προσέφεραν ακόμη ένα ματς με χιτσκοκικό φινάλε και στην παράταση έχοντας ήρωα και MVP τον πολύπειρο Γιάννη Κακιούζη κέρδισαν με 79-77 τον Ερμή Λαγκαδά, σε ένα γεμάτο ΔΑΚ που πανηγύρισε έντονα τη νίκη της Σερραϊκής ομάδας που πάλεψε, αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες κατά την διάρκεια, αλλά τελικά βγήκε κερδισμένη.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο παρκέ με απόλυτη ισορροπία και τους Σερραίους να έχουν ένα φόρτε μαζί με τους φιλάθλους τους και να ξεφεύγουν στο τέλος με 20-18, αλλά γενικότερα το ματς κύλησε πόντο-πόντο, με τους Σερραίους να παίζουν κοντά στο καλάθι έχοντας πρωτοπαλίκαρο τον Κακιούζη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν ελαφρώς την απόδοση τους, προσπάθησαν να σφίξουν την άμυνα και να επιτεθούν με καθαρό μυαλό, βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, αλλά και πάλι η πιο αξιόπιστη λύση ήταν ο Κακιούζης που είχε 13 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ο Ερμής είχε πλουραλισμό στην επίθεση με τρεις παίκτες κοντά σε διψήφιο αριθμό πόντων και τις δύο ομάδες τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-37.

Με το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου οι Ίκαροι παίρνοντας βραχεία κεφαλή προηγήθηκαν με 45-42 και 54-53, είχαν κάποια ξεσπάσματα με τον Κακιούζη να έχει συμπαραστάτη τον Γρίψιο, αλλά δεν υπήρχαν βοήθειες από τον Γεωργιανό που έδειξε επηρεασμένος από το πρόβλημα στην μέση, ενώ και ο Γκάτζιας ήταν σχετικά άτονος σε σχέση με προηγούμενα ματς.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ίκαροι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ωστόσο ο Λαγκαδάς προηγήθηκε με 56-57 5΄ πριν το φινάλε και έφτασε κοντά στο να κλέψει το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι έβγαλαν μέταλλο και έκαναν την μερική ανατροπή. Το σκορ ήταν στο 61-59 μέχρι και 16» πριν το φινάλε και επαναλήφθηκε το θρίλερ του προηγούμενου ματς με το Ανατόλια. Η κακή ημέρα του Γεωργιανού συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, καθώς έχασε δύο κρίσιμες βολές και στην επόμενη υποδειγματική άμυνα πήραν φάουλ με τον Θολιώτη να κάνει το 63-60 και στην επίθεση των 4» που έμενε ο Ερμής βρήκε το τρίποντο που ισοφάριζε το ματς και πάγωνε το ΔΑΚ. Τότε ο Ποργιόπουλος πήρε ταϊμ άουτ, οι Ίκαροι εκδήλωσαν επίθεση μισού γηπέδου και ο φορμαρισμένος Γρίψιος πήρε το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση και το σκορ να είναι 63-63.

Στην παράταση οι δύο ομάδες φάνηκε να λύνονται από το άγχος και το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό στην επίθεση, με καλές προσπάθειες και εκατέρωθεν τρίποντα. Στα 2,5΄ ο Ερμής πήρε προβάδισμα τρεις πόντους με τον Γκάτζια να ισοφαρίζει με τρίποντο και να κρατάει ζωντανές τις ελπίδες για νίκη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στο φινάλε ο Ερμής δεν ήταν ψύχραιμος στις βολές, με το ματς να μοιάζει να πηγαίνει για 2η παράταση. Εκεί καθάρισε όμως ο Κακιούζης που στην εκπνοή με ανάποδο λεϊ απ διαμόρφωσε το τελικό 79-77.

Δεκάλεπτα: 20-18, 37-37, 54-53, 63-63(κ.α), 79-77(Παράταση)
ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Στέργιος Ποργιόπουλος): Γριψιός 22, Γεωργιανός 8, Τράκας, Γκατζιάς 14, Φώτογλου2, Θολιώτης 9, Κακιούζης 22, Γκούτζιας

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ

***Για ακόμη μία φορά το αίτημα του Ποργιόπουλου για γεμάτο κλειστό έγινε πράξη.

***Οι Ίκαροι προσπαθούν να διαχειριστούν την όρμη και την φιλοδοξία που έχουν, δίνοντας παιχνίδια πιο σκληρά σε σχέση με πέρυσι στην Γ΄ Εθνική, εκεί όπου το ταλέντο έκανε την διαφορά, ενώ πλέον απαιτείται συγκέντρωση σε όλη την διάρκεια.

***Ο Ποργιόπουλος έριξε στο ματς τους Γκούτζια, Δαλαγκόζη και Στρατή και μάλιστα ενώ έκαιγε η μπάλα και σιγά-σιγά θα βάλει και άλλους στην μάχη, καθώς το πρωτάθλημα είναι μαραθώνιος.

***Οι φίλαθλοι των Ικάρων δημιούργησαν μπασκετική ατμόσφαιρα και στα κρίσιμα λεπτά υποστήριξε δυνατά την ομάδα.