spot_imgspot_img

Ασταμάτητος ο Πανσερραϊκός! 9χ9 και μόνος πρώτος μετά τη νίκη στον Διαγόρα

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

Ασταμάτητος και εντυπωσιακός συνεχίζει την ξέφρενη κούρσα του ο Πανσερραϊκός! Κάνοντας το 9χ9 επί ημερών Δερμιτζάκη, οι “κόκκινοι” πέρασαν και από την έδρα του Διαγόρα Ρόδου σε ένα κομβικό ματς και μετά και την ήττα του ΠΑΟΚ Β΄ παραμένουν μόνοι πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League2. Με 100 και πλέον φιλάθλους του στην κερκίδα ο Πανσερραϊκός βρήκε την ουσία χάρη σε ένα γκολ του Τάσου Παπάζογλου και πανηγύρισε την σπουδαία νίκη, συνεχίζοντας πλέον τις υποχρεώσεις του σε κύπελλο και πρωτάθλημα.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης παρέταξε την ομάδα με σχηματισμό 4-3-3. Ο Γιαννίκογλου ήταν κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά οι Ζέρης, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Πεταυράκης, στην μεσαία γραμμή οι Θυμιάνης, Στίνα, Σοφιανός, με τον Μούργο να αγωνίζεται δεξιά, τον Κανίς αριστερά και τον Σαϊντ στην κορυφή της επίθεσης.

Έχασε το πέναλτι και την ευκαιρία να “καθαρίσει” από το πρώτο ημίχρονο

Για ακόμη ένα ματς ο Πανσερραϊκός δεν ξεκίνησε όσο καλά θα ήθελε και σε έναν αγωνιστικό χώρο επιβαρυμένο από την βροχόπτωση των τελευταίων ημερών στο νησί, δυσκολευόταν να επιβάλει τον ρυθμό του, ωστόσο είχε την υπεροχή και προσπαθούσε να πατήσει περιοχή. Στο 7΄ ο Στίνα έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα, ωστόσο δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας, ενώ ένα λεπτό αργότερα επιχείρησε ένα σουτ που κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά και όσες φορές επιχείρησαν να επιτεθούν, σταματούσαν στην απροσπέλαστη άμυνα μας που “καθάριζε” κάθε υποψία φάσης. Στο 28΄ ο Σαϊντ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε ξεκάθαρα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι, ωστόσο ο Κανίς δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα από τα 11 μέτρα και να δώσει το προβάδισμα. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η “κόκκινη” υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο ήταν ξεκάθαρη.

Το “τελείωσε” ο αρχηγός

Στο δεύτερο ημίχρονο και από τα πρώτα λεπτά, η ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της, έκλεισε τον Διαγόρα στο δικό του μισό του γηπέδου, πίεσε και στο 58΄ από πλασαριστή εκτέλεση φάουλ του Στίνα, ο Κανίς πλάσαρε από το ύψος της περιοχής και ο Παπάζογλου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με δεύτερο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για να σημειώσει το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Αυτό ήταν άλλωστε το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στον Πανσερραϊκό. Στο διάστημα που ακολούθησε, χωρίς να υπάρχει ανάλογη εντολή, η ομάδα οπισθοχώρησε, έδωσε χώρο στον Διαγόρα, ο οποίος δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ουσιαστική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Γιαννίκογλου, που δήλωσε “παρών” όταν χρειάστηκε. Ταυτόχρονα βέβαια και με τις αλλαγές του προπονητή να δίνουν φρέσκα πνευμόνια, τα “λιοντάρια” προσπαθούσαν να “τελειώσουν” τον αγώνα στις αντεπιθέσεις και έχασαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 87΄ ο Μούργος βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος βγήκε έγκαιρα από την εστία του και απέκρουσε το σουτ, στο 88΄ ο Στίνα κάνοντας εξαιρετική κίνηση απελευθερώθηκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Διαγόρα είπε πάλι “όχι” και στις καθυστερήσεις ο Ζέρης επιχείρησε να τον “κρεμάσει” από μακριά, βλέποντας τον και πάλι να αποκρούει.

Διαγόρας (Π.Ανδράλας): Γαλάνης, Μαγκάκης, Τάτσης (69′ Τάτσης), Μανιώτης, Καραμάνης (69′ Βουργουτζής), Παπαϊωάννου, Παραστατίδης, Σταμέκοβιτς, Μιχόπουλος (69′ Λούκιτς), Αρίας (46′ Πετράκης), Γκρόζντανιτς.

Πανσερραϊκός (Π.Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Ζέρης, Πεταυράκης, Στίνα, Θυμιάνης, Μούργος, Σοφιανός, Κανίς (70′ Κατσαντώνης), Σαΐντ.

Bράβευση Παύλου Δερμιτζάκη

Πριν την έναρξη του αγώνα η ΠΑΕ Διαγόρας Ρόδου και ο αντιπρόεδρος Αντώνης Παπαδημητρίου, βράβευσε τον προπονητή της ομάδας μας Παύλο Δερμιτζάκη για την προσφορά του στην ομάδα, με τον ίδιο να αποσπά θερμό χειροκρότημα από όλους όσους βρισκόταν στο γήπεδο.