Νίκη παρά τα πολλά προβλήματα για τον ΑΟ Ηράκλειας

Παρά τα πολλά προβλήματα που είχε η ομάδα της Ηράκλειας, κατάφερε να πάρει την νίκη με 65-50 απέναντι στην ομάδα του Απόλλωνα Δράμας σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Νίκου Μάντζιου, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τους τιμωρημένους Κούτλη και Παναγιωτίδη έπαιξε αρκετά όμορφο μπάσκετ και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος με τους νεαρούς αθλητές της και τους έμπειρους Βάκα και Αποστολάκη να βοηθάνε αρκετά.

Στην 1η περίοδο οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 21-14, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να συνέρχονται και μείωσαν σε 34-29 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Ηράκλεια όπως και στο πρώτο μέρος κατόρθωσε να ελέγχει το παιχνίδι καθ’ όλη την διάρκεια του και παρότι δεν απέκτησε ποτέ «μαξιλαράκι» ασφαλείας πήρε την εντός έδρας νίκη από μια ομάδα, που βρίσκεται λίγο πιο πάνω στην βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 21-14,34-29,47-43,65-60.

Ηράκλεια(Μάντζιος): Κουτσάκης,Μπαμπαχμίδης 8,Ατλάσης,Αποστολάκης 6,Μιντσώκης,Μέσσας 13(1),Μιντσώκης 4,Καραγιαννίδης 2,Μπαμπαχμίδης Φ. 4,Κουντουράς 6,
Ράμναλης 8,Βάκας 14.

Απόλλων Δράμας(Θεοδωρίδης Γ.): Βασιλείου 2,Θεοδωρίδης Δ. 7,Μαρκετάκης,Καρατσομπάνης 20(1),Θεοδωρίδης 5(1),Γαλόπουλος,Τικταπανίδης,Ραγιάς 4(1),Κολοβής 1,Πορφυριάδης 19(1),Ραγιάς Α. 2.