ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Πάλεψε ο Πανσερραϊκός, έχασε από την Ασπίδα

Στο τέλος δεν τα κατάφερε ο ΜΓΣ Πανσερραϊκός να κάμψη την αντίσταση της Ασπίδας Ξάνθης στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος Handball Β’ Εθνικής και έχασε με 20-21 στο κλειστό γυμναστήριο των Σερρών. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 26/11 και οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Σερρών για να παρακολουθήσουν και να ενισχύσουν τη προσπάθεια της ομάδας του Σταύρου Αγγελίδη, είδαν ένα όμορφο παιχνίδι.

Η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης που ξεκίνησε τη χρονιά με πολλά προβλήματα λόγω των πολλών αποχωρήσεων μετά τον υποβιβασμό της ομάδας απο την Α2, έδειξε πως η ποιότητα κάποιων έμπειρων αθλητών της διατηρούν σε αρκετά υψηλό επίπεδο το αγωνιστικό τμήμα της ομάδας. Εκμεταλευόμενη την εμπειρία της μπόρεσε και πηρε από το δεύτερο πεντάλεπτο μια διαφορά δύο γκολ στο σκορ την οποία και διατήρησε σε όλο το παιχνίδι (μάλιστα κάποια στιγμή η διαφορά εκτοξεύτηκε στα 6 τέρματα).

Από την άλλη οι παίκτες του ΜΓΣ Πανσερραϊκός αν και ξεκίνησαν καλά το πρώτο πεντάλεπτο στη συνέχεια βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως κυνηγούσαν με πείσμα το παιχνίδι και ήθελαν να πάρουν τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Ξάνθης έμεινα από δυνάμεις, με τους παίκτες του Αγγελίδη να συνεχίζουν ακούραστοι μια αντεπίθεση διαρκείας Αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά στο τελευταίο πεντάλεπτο απο το 17-21 στο 20-21 με τους Ξανθιώτες όμως να κρατούν τη νίκη μέχρι το φινάλε και να ξεκινούν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους.

Τα πεντάλεπτα:2-2, 3-5, 6-8, 7-9, 7-10, 8-11(ημίχρονο), 9-12, 11-14, 12-17, 15-18, 17-21, 20-21 Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης

πηγή:anexartitos.gr