Το πάλεψε όσο μπορούσε ο Πανσερραϊκός, ήττα με 1-2 από τον ΟΦΗ!

Με «δάγκωμα» από… όφι ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Football League ο Πανσερραϊκός, καθώς ο ενθουσιασμός που υπάρχει στο «κόκκινο» στρατόπεδο για τον αέρα αλλαγής στην ομάδα, σε συνδυασμό με την σοβαρότητα που βγάζει και αγωνιστικά δεν ήταν στοιχεία ικανά για να αποτρέψουν την ήττα από μία ομάδα έτοιμη να διεκδικήσει τον στόχο της ανόδου όπως είναι οι Κρητικοί. Βέβαια τα «λιοντάρια» το πάλεψαν, προσπάθησαν μέχρι τέλους, κάτι που το αποδεικνύει το γκολ του Τσελεπίδη στις καθυστερήσεις και τα συνθήματα των φιλάθλων ακόμη και μετά το τέλος του ματς, ωστόσο ο ΟΦΗ ήταν πιο ουσιαστικός, πιο αποτελεσματικός, ακόμη και… πιο τυχερός και κέρδισε τελικά με 1-2.

Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη απέδειξαν για ακόμη ένα ματς ότι όταν θα χάνουν αυτό θα γίνεται δύσκολα και επειδή ο αντίπαλος είναι πιο ποιοτικός, πιο έμπειρος, έχει περισσότερες λύσεις και έχει και τις στιγμές, καθώς μια ματιά στην εικόνα του αγώνα, αλλά ακόμη και στα στατιστικά θα δείξει ότι το ματς ήταν σχεδόν ισορροπημένο και φυσικά όλα θα μπορούσαν να είχαν κυλήσει διαφορετικά αν στο 36΄ η μπάλα έκανε το χατίρι στον Πόζογλου και αντί για το δοκάρι κατέληγε στα δίχτυα. Αντ’ αυτού τον τιμώρησε εις διπλούν με το 0-1 στην επόμενη φάση.

Ο κόσμος που βρέθηκε πάντως στο Δημοτικό γήπεδο, που ήταν σίγουρα περισσότερος από τους περυσινούς… μόνιμους, είδε προσπάθεια και αυτό εκτίμησε αναγνωρίζοντας τα ελαφρυντικά της ομάδας και πιθανολογώντας βάση εικόνας πως τα παιχνίδια που μπορεί να πάρει η ομάδα θα τα πάρει μέχρι τον Δεκέμβριο και μετά είναι άλλων υπόθεση το τι θα γίνει.

Δείτε πως ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι…

Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε το ματς με εμφανή διάθεση να δώσει χώρο στον ΟΦΗ και να προσπαθήσει να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση βρίσκοντας ανοιχτή την άμυνα των Κρητικών. Από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων όντας σε θέση επίθεσης στην μεγαλύτερη διάρκεια και με αιχμή τον Κουσκουνά κατάφεραν σε τρεις περιπτώσεις να τον βγάλουν σε θέση βολής, έχοντας κινητικότητα κυρίως από την δεξιά πλευρά με Κομεσίδη και Ορτέγκα, ωστόσο αρχικά ο βοηθός και εν συνεχεία ο Ρίστιτς με δύο καλές επεμβάσεις δεν του επέτρεψαν να βρει δίχτυα. Κατά τα άλλα δεδομένης της όποιας παραπάνω πίεσης ήταν λογικό να υπήρχε, η άμυνα των «λιονταριών» ανταπεξήλθε με σοβαρότητα, ωστόσο από εκεί και πέρα όταν οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη έπαιρναν μπάλα αδυνατούσαν να την κρατήσουν, να την κυκλοφορήσουν και να βγούνε οργανωμένα στην επίθεση και όταν το έκαναν ήταν κυρίως από κάποιες προσωπικές ενέργειες του Πόζογλου ή του Γκούρτσα, με τον Τσιμίκα να δείχνει να χάνεται στο αριστερό άκρο. Από τον πρώτο ήρθε και η πρώτη  σπουδαία ευκαιρία για τα «λιοντάρια», καθώς στο 36΄ σημάδεψε το δοκάρι του Στρέζου και δυστυχώς λίγο αργότερα ο Χαντί έφερε τον αιφνιδιασμό με ένα μακρινό σουτ και αντί για το 1-0 είδαμε το… 0-1, με τον Πόζογλου λίγο αργότερα να χάνει ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία για να βρει δίχτυα, αφού ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ του είπε «όχι» και κάπως έτσι έκλεισε ένα από στατιστικής άποψης μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, αφού και η κατοχή ήταν μόλις στο 48-52%.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός μπήκε τουλάχιστον στο πρώτο 15λεπτο με διάθεση να γίνει πιο κινητικός, να πιέσει ψηλά και κατάφερε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως σε αυτό το διάστημα να μπορέσει να βρει τους χώρους και να απειλήσει την εστία του Στρέζου αφού η αμυντική λειτουργία του ΟΦΗ δεν το επέτρεψε. Άλλωστε η ποιότητα της και η εμπειρία της με παίκτες όπως ο Ζιαμπάρης, ο Ποτουρίδης, ο Κομεσίδης και ο Κοιλιάρας είναι αδιαμφισβήτητη. Η είσοδος του Κουτσιανικούλη αποδείχθηκε καθοριστική αφού αναστάτωσε την άμυνα των «λιονταριών» λόγω κυρίως της εκρηκτικότητας και της ταχύτητας του και την δεύτερη φορά που πάτησε περιοχή βρήκε δίχτυα ευνοούμενος από την φάση, καθώς αρχικά βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας ο Ορτέγκα, αλλά πάρα την πρώτη απόκρουση του Ρίστιτς η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, στρώθηκε στον παίκτη του ΟΦΗ και ήρθε το 0-2 που… έκοψε τα φτερά των Σερραίων και την όποια αισιοδοξία. Για ένα 10λεπτο περίπου ο Πανσερραϊκός… ψαχνόταν και του έδωσε δύναμη η είσοδος των Δούμτσιου και Φουσού στο ματς, καθώς στο επόμενο διάστημα πάτησε δύο φορές απειλητικά στην περιοχή με τον Γκούρτσα και τον Τσιμίκα να απειλούν χωρίς αποτέλεσμα, την ίδια ώρα που ο ΟΦΗ έχοντας πολλούς χώρους στην κόντρα, απείλησε με τον Κουσκουνά. Μέχρι το τέλος του ματς η προσπάθεια των «λιονταριών» έμεινε ζωντανή και στις καθυστερήσεις η ομάδα βρήκε το γκολ που δικαιούταν με τον Τσελεπίδη να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΩΣ ΚΥΛΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ KAI EIKONEΣ ΑΠΟ ΤΟ LIVE TOY «SSN»

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Αμανατίδης): Ρίστιτς, Στέβιτς(46΄ Τσελεπίδης), Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Τσαμούρης, Παπουτσογιαννόπουλος, Σιάκκας, Τσιμίκας, Ρούτσης(70΄ Δούμτσιος), Πόζογλου(70΄ Φουσού), Γκούρτσας

Στον πάγκο: Δεμένικος,  Τζιτζικαλάκης, Γιαξής, Χατζηδίμπας

ΟΦΗ(Ν.Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης(79΄ Ρούσσος), Ποτουρίδης, Ζιαμπάρης, Κοιλιάρας, Νάστος, Οικονόμου(75΄ Πουρτουλίδης), Μάρτος(58΄ Κουτσιανικούλης), Ορτέγκα, Χαντί, Κουσκουνάς

Στον πάγκο: Δερμιτζάκης, Μάνος, Πλευράκης, Λεάλ, Όγκμποε

Διαιτητής: Κιοτζένης(Ξάνθης)

Βοηθοί: Κούλα(Ξάνθης), Τζιότζιος(Θράκης)

4ος: Κιγιντζή(Θράκης)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(1η αγωνιστική)

Σάββατο 28 Οκτωβρίου

Άρης – Αιγινιακός 5-0 (18′ Πλατέλλας, 24′ Πασάς, 31′ Κάσσος, 74′ Καπνίδης, 93′ Μπαργκάν)