Το ήθελε και το πήρε η Αναγέννηση Καρδίτσας, 2-1 τον Πανσερραϊκό!

Το ισχυρό κίνητρο συνήθως υπερισχύει όσο και αν προσπαθείς να βρεις λόγους να παραμείνεις σε ανταγωνιστικό επίπεδο. Αυτό ακριβώς επαληθεύτηκε και στην αναμέτρηση του Πανσερραϊκού στην Καρδίτσα κόντρα στην Αναγέννηση. Οι γηπεδούχοι θέλοντας το τρίποντο για να τελειώνουν με την υπόθεση παραμονή και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έβγαλαν πείσμα στο δεύτερο ημίχρονο και με χρυσή αλλαγή τον Τσιλούλη, που ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε δύο γκολ, κέρδισαν με 2-1.

Το γκολ του Κάκκο στο 37΄ που πανηγύρισαν και οι λιγοστοί Σερραίοι που βρέθηκαν στην Καρδίτσα δεν ήταν αρκετό για να υπερνικήσει την θέληση των Θεσσαλών για τη νίκη και παρότι στο πρώτο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός στάθηκε εξαιρετικά με τον Μέλκα να κάνει εκπληκτικές επεμβάσεις στις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν, αρκούσαν 9 λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για να έρθουν τα κάτω… πάνω και να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.

Αυτό που μπορεί να κρατήσει σίγουρα ο Παναγιώτης Διλμπέρης είναι η χρησιμοποίηση των νεαρών παικτών με τον Ταχματζίδη να ξεκινά στο αρχικό σχήμα και τον 16χρονο Γιαξή να κάνει ντεμπούτο με την κόκκινη φανέλα, ενώ είναι δεδομένο πως θα πάρουν και άλλο χρόνο συμμετοχής στα ματς που απομένουν.

πηγή φωτό:karditsasport.gr

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Πρίφτης, Καραγιάννης, Τζάνης(46΄ Τσιλούλης), Δημόπουλος, Σμίλτος, Ντεμπελέ, Ντάνκουα(46΄ Ντιατά), Υφαντής, Τζέκος(71΄ Βουκομάνοβιτς), Μπιτέλης, Μπλέντι

Στον πάγκο: Koυτσόπουλος, Γεωργαντζάς, Μαϊγκα, Μυργιώτης, Χαλκιαδάκης,

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Διλμπέρης): Μέλκας, Ταχματζίδης, Ιωαννίδης(56΄ Καψάλης), Παπατζίκος, Βοσκόπουλος(65΄ Γιαξής), Φουσού, Γαβριηλίδης, Τσιμίκας, Ρούτσης(17΄ λ.τ Σιάκκας), Κάκκο, Γκούρτσας

Στον πάγκο: Ρίστιτς, Κτιστόπουλος, Τάντιτς, Παναγιωτίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάντζιος(Ηπείρου)

ΒΟΗΘΟΙ: Μωυσιάδης(Ηπείρου), Σακκάς(Θεσσαλίας)

KITΡΙΝΕΣ: Φουσού

live…live…live…

-Αδιάφορο το ματς…

-O χρόνος κυλάει, η Καρδίτσα δεν έχει λόγο να ρισκάρει, καθώς κρατάει το τρίποντο στα χέρια της.

-Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο το ματς μετά την ανατροπή…

-Ο Πανσερραϊκός δέχθηκε δύο γκολ σε ισάριθμες ευκαιρίες και ο Διλμπέρης δίνει την ευκαιρία στον 16χρονο Γιαξή να κάνει ντεμπούτο με την κόκκινη φανέλα.

-61΄ ΓΚΟΛ! 2-1! ΑΝΑΤΡΟΠΗ! Σε 10 λεπτά! Την ώρα που ο Πανσερραϊκός έπαιζε με 10, με τον Βοκσόπουλος να είναι εκτός, κάθετη πάσα του Υφαντή στον Τσιλούλη που με όμορφη ντρίπλα περνάει και τον Παπατζίκο και πλάσαρει  κάνοντας το 2-1.

-52΄ ΓΚΟΛ! 1-1! Ισοφαρίζει η Καρδίτσα με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος… Ο νεοεισελθών Τσιλούλης! Μετά από κόρνερ του Δημόπουλου με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σκοράρει.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο…

-Τέλος ημιχρόνου και ο Πανσερραϊκός στο 0-1…

-O Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε τις αποκρούσεις του Μέλκα που κράτησαν το μηδέν, αλλά και τα κενά στην άμυνα της Καρδίτσας και προηγείται.

-37΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ! 0-1! Κάκκο! Ο Κάκκο δέχθηκε την πάσα από τον Γκούρτσα και με πλασέ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

-32΄ Φάση μετά από αρκετή ώρα. Οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού δεν μπόρεσαν να διώξουν και μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Τζέκο που έκανε το γυριστό σουτ με τον Μέλκα να απομακρύνει.

-Eχει ρυθμό το ματς με την Αναγέννηση να πιέζει και τον Πανσερραϊκού να φεύγει γρήγορα στην αντεπίθεση όποτε του δίνεται η ευκαιρία.

-20΄ Πρώτη καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό που βρήκε χώρο, βγήκε στην αντεπίθεση με τον Κάκκο να μπαίνει στην περιοχή απέναντι από τον Πρίφτη, αλλά το πλασέ του κατέληξε μόλις άουτ!

-18΄ Νέα σέντρα του Καραγιάννη που είναι δραστήριος από δεξιά, ο Υφαντής δεν βρίσκει καλά την μπάλα, αυτή φτάνει στον Ντάκουα που από ευνοϊκή θέση δεν μπορεί να απειλήσει.

-17΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Διλμπέρη με τον Σιάκκα να παίρνει την θέση του Ρούτση.

-15΄ Ευκαιρία για την Καρδίτσα! Σέντρα του Καραγιάννη, ο Μπλέντι πιάνει την κεφαλιά και ο Μέλκας αποκρούει σε κόρνερ.

-Έχει την πρωτοβουλία η Αναγέννηση.

-12΄ Δυνατό σουτ του Υφαντή, ψηλά άουτ, στην πρώτη επιθετική προσπάθεια της Αναγέννησης.

-Υπάρχουν και λίγοι Σερραίοι στην κερκίδα. Αρκετός κόσμος από την Καρδίτσα, καθώς το ματς είναι σημαντικό για την παραμονή της ομάδας.

-Πριν την σέντρα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό της αδερφής του Στέβιτς, με τους Σερραίους να φοράνε και μαύρα περιβραχιόνια.

-Σέντρα στο ματς…

-Aλλαγές από τον Διλμπέρη που επαναφέρει μετά από καιρό τον Μέλκα, ενώ κάνει ντεμπούτο στο αρχικό σχήμα ο Ταχματζίδης στο δεξί άκρο της άμυνας με τους Στέβιτς, Ντοράγκι και Τσελεπίδης να είναι εκτός.

-Βροχή εδώ και λίγη ώρα στην Καρδίτσα, όπως και στις Σέρρες που έβρεξε, οπότε έχουμε ειδικές συνθήκες στο ματς.

-Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα! Το πρώτο ματς μετά από δύο συνεχόμενες νίκες α/α για τον Πανσερραϊκό.