Τι έγινε ρε παιδιά;! Η Καρδίτσα «πάγωσε» στο 93΄ το Δημοτικό γήπεδο…

Τι έγινε ρε παιδιά;! Η Καρδίτσα "πάγωσε" στο 93΄ το Δημοτικό γήπεδο...

Σε ένα ματς που φαινομενικά ήταν δικό του, ο Πανσερραϊκός κατάφερε για ακόμη μία φορά να αποδειχθεί ιδανικός αυτόχειρας και να υποχρεωθεί σε ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, στο πρώτο ματς του 2018, με τους Θεσσαλούς να… αφήνουν με την απορία τους Σερραίους στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πλαβούκος με… buzzer beater εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ρίστιτς και πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του την ώρα που το Δημοτικό γήπεδο Σερρών έμοιαζε να «παγώνει» από την απίστευτη εξέλιξη του αγώνα.

Οι Σερραίοι όντας καλύτεροι σε όλη την διάρκεια, με μεγαλύτερη διάθεση και ενέργεια, πέραν του γκολ του Πόζογλου στο 9ο λεπτό, έχασαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς, έχοντας μοιραίο τον πολλές φορές λυτρωτή Δημήτρη Γκούρτσα, ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 61΄ και βάση του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου… το πλήρωσαν την χειρότερη στιγμή, στην τελευταία φάση του αγώνα και δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη.

Μπορεί στο φινάλε το χειροκρότημα του κόσμου να ήταν ζεστό, καθώς όντως η προσπάθεια ήταν σοβαρή και αν οι τελικές προσπάθειες κατέληγαν στα δίχτυα θα μιλούσαμε για ένα εύκολο απόγευμα, κόντρα σε μία σαφώς πιο αδύναμη ομάδα, που πήρε τον πρώτο βαθμό μακριά από την έδρα της, ωστόσο στον επίλογο μένει και πάλι μία έντονη πικρία, όπως ακριβώς είχε γίνει και στον αγώνα με τον Απόλλωνα Πόντου.

Ο Πανσερραϊκός χωρίς τα μεταγραφικά του αποκτήματα, που πολύ πιθανόν να μπορούν να του δώσουν το κάτι παραπάνω, είχε καλή ψυχολογία, ήταν διεκδικητικός στον αγωνιστικό χώρο από την αρχή μέχρι το φινάλε, δεν επέτρεψε στην Αναγέννηση να του κάνει ευκαιρίες και διαμαρτύρεται τόσο για ένα γκολ που δεν μέτρησε, με τον Γκούρτσα στο 35΄, εκεί όπου υποστηρίζεται ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή, όσο και για το φάουλ από το οποίο προήλθε η ισοφάριση.

Μάλιστα από εκείνο το σημείο και μετά ο Περικλής Αμανατίδης αποβλήθηκε και έδινε οδηγίες από απόσταση, ωστόσο χωρίς πολλές επιλογές στον πάγκο και βάζοντας μετά το 80΄ τους Σιάκκα και Βοσκόπουλος απλά για να κρατήσει το μηδέν, δεν μπόρεσε να κάνει και αυτός κάτι παραπάνω.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιμίκας, Ρούτσης(80΄ Σιάκκας), Πόζογλου(90+1΄ Βοσκόπουλος), Δούμτσος, Γκούρτσας

Στον πάγκο: Πορής, Τζιτζικαλάκης, Γκέκας, Γιαξής, Ζιγκερίδης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ(Γ.Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Ρουσάκης, Καρίκι, Σταματάκης, Σουντούρα, Πλαβούκος, Χατζάρας(71΄ Κονέ), Μπιτέλης, Τζέκος(81΄ Παπαευθυμίου)

Στον πάγκο: Γεωργαντζάς, Μπούσδρας, Φλεβάρης, Μούτσιος, Μασούρας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πανυτσίδης (ΕΠΣ Κοζάνης)

ΒΟΗΘΟΙ: Νικόλαο Δημόπουλος (Φλώρινας), Κωνσταντίνος Τσακίρης (Δράμας)

4ος: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας)

Live…Live…Live…

-Σέντρα στο ματς…

-Έχει την μπάλα στα πόδια στα πρώτα λεπτά ο Πανσερραϊκός και προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό του.

-7΄ Ωραίο τρίγωνο Τσιμίκα-Δούμτσου-Γκούρτσα, αλλά ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης πέφτει στα πόδια του τελευταίου και μαζεύει πριν προλάβει να απειλήσει.

-9΄ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ! 1-0! Πόζογλου! Σέντρα προς την περιοχή για τον Γκούρτσα, αυτός με τακουνάκι πατάει προς τον Πόζογλου που τελειώνει καταπληκτικά την φάση κρεμώντας τον Γκέκα! Το πρώτο γκολ του 2018…

-Ο Πανσερραϊκός παίρνει προβάδισμα στην πρώτη ευκαιρία που δημιουργεί και σίγουρα φτιάχνει την ψυχολογία του για να μπορέσει να τελειώσει νωρίτερα το ματς σήμερα.

-Πολύ κινητικός, πολύ επιθετικός ο Πανσερραϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο. Η άμυνα της Καρδίτσας βγαίνει εκτεθειμένη σε αρκετές περιπτώσεις.

-Tέσσερα συνεχόμενα κόρνερ κέρδισε η Αναγέννηση Καρδίτσας χωρίς όμως να απειλήσει.

20΄ Αδύναμο σουτ του Δούμτσου, μπλοκάρει ο Γκέκας.

-Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά, με τον Πανσερραϊκό να έχει τον έλεγχο.

-29΄ Ο Γκούρτσας στρώνει ωραία στον Παπουτσογιαννόπουλο, αυτός προσποιείται, σουτάρει έχοντας χώρο, αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

-33΄ Ωραία προσπάθεια από τους παίκτες του Πανσερραϊκού που πάτησαν περιοχή απειλητικά, ο Παπουσογιαννόπουλος γύρισε στον Γκούρτσα, αυτός έστρωσε στον Δούμτσο, αλλά το σουτ του σταματά στα σώματα.

-35΄ Συνεχόμενες προσποιήσεις από τον Πόζογλου που πάνω στην γραμμή καταφέρνει να σεντράρει, ο Γκούρτσας παίρνει την κεφαλιά, ο Γκέκας αποκρούει με υπερένταση πάνω στην γραμμή και στην συνέχεια το σουτ του Ιωαννίδη που πήρε το ριμπάουντ με το αριστερό έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Καλή ευκαιρία.

-Στην προηγούμενη φάση υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες για το ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή με τον Περικλή Αμανατίδης να είναι έξαλλος και να αποβάλλεται από τον πάγκο!

-39΄ Ο Παπουτσογιαννόπουλος πατά και πάλι περιοχή, πλασάρει από καλή θέση, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-42΄ Κόρνερ από τον Ιωαννίδη, η μπάλα περνά από όλους και με προβολή ο Τσαμούρης την στέλνει πάνω απ’τα δοκάρια.

-ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ…

ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ…

-Συνεχίζει να είναι ανώτερος και να έχει τον έλεγχο ο Πανσερραϊκός, δεν απειλείται ο Ρίστιτς και όποτε βρίσκει ευκαιρία «τρυπάει» την αντίπαλη άμυνα.

-Από την φυσούνα παρακολουθεί και δίνει οδηγίες ο Αμανατίδης.

-60΄ ΠΕΝΑΛΤΙ!  Παράλληλη σέντρα του Τσιμίκα, η μπάλα βρίσκει σε χέρι αμυντικού, του Ρουσσάκη και ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι.

-61΄ Αστοχεί ο Γκούρτσας! Η μπάλα στην ρίζα του δεξιού δοκαριού και έξω! Είχε μείνει στο κέντρο ο Γκέκας. Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.

-Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες για τον Πανσερραϊκό για να τελειώσει το ματς και χρειάζεται προσοχή.

-Οι γηπεδούχοι έχουν πάντα τον έλεγχο του ματς…

-83΄ Πολύ ωραία μπαλιά του Πόζογλου προς τον Γκούρτσα που βγαίνει απέναντι από τον Γκέκα, ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης κοντοστέκεται, ο φορ των «λιονταριών» πλασάρει, διώχνει με την γροθιά σε κόρνερ εντυπωσιακά. Πολύ καλή ευκαιρία.

-85΄ Ευκαιρία μετά από ώρα για την Αναγέννηση με τον Παπαευθυμίου ελεύθερο μέσα στην περιοχή να σουτάρει, ωστόσο ο Τσελεπίδης έκανε καθοριστική προβολή στην πορεία της μπάλας και απέτρεψε τα χειρότερα.

-Μικροένταση μεταξύ των παικτών, με έναν της Καρδίτσας να ανταλάσει κουβέντες με την κερκίδα.

-Ρίχνει και τον Βοσκόπουλο για τα τελευταία λεπτά στο ματς ο Αμανατίδης.

-90΄+3΄ ΓΚΟΛ! 1-1! Απίστευτο! Ο Πλαβούκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφαρίζει στην εκπνοή του αγώνα και παγώνει το Δημοτικό γήπεδο!

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ!

pre game

-Καλησπέρα και Καλή Χρονιά! Πρώτο ματς της σεζόν με τον Πανσερραϊκό να κυνηγά την επιστροφή στις νίκες…

-Χωρίς τα μεταγραφικά αποκτήματα στην αποστολή και με την γνωστή ενδεκάδα ο Πανσερραϊκός.

-Καλές οι καιρικές συνθήκες, αναμενόμενος ο κόσμος στο γήπεδο.