“Την έπαθε” από τους “φοιτητές” ο Πανσερραϊκός BC και αποκλείστηκε!

"Την έπαθε" από τους "φοιτητές" ο Πανσερραϊκός BC και αποκλείστηκε!

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 67-78 ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (1-2)

Έναν οδυνηρό αποκλεισμό γνώρισε ο Πανσερραϊκός το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας και αποχαιρέτησε την άνοδο για την φετινή χρονιά. Τα “λιοντάρια” ήταν κατώτερα των περιστάσεων και αποκλείστηκαν δίκαια από τους “φοιτητές”. Έτσι μετά και την ήττα του Πανσερραϊκού αποδείχθηκε, ότι ο δεύτερος όμιλος ήταν καλύτερος καθώς μέτρησε 4 ισάριθμες προκρίσεις.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το ίδιο δυνατά και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει από την άλλη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 14-16 στο 10′. Στην 2η περίοδο οι παίχτες του Φ.Κοκολιού ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους βασιζόμενοι στους Καρασαββίδη και Παρχαρίδη (30-22), αλλά το Δημοκρίτειο δεν τα παράτησε και μείωσε στους 3 (37-34) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός συνέχισε να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα, όμως οι παίχτες της Δόλωμα πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (50-52) με το τέλος της προτελευταίας περιόδου. Και ενώ το σκορ ήταν 53-56 8′ πριν το φινάλε, οι “φοιτητές” με τρίποντη εκτέλεση ανέβασαν την διαφορά στους 17 ! (53-70) και τελείωσαν οριστικά με την υπόθεση νίκη, παρά την απέλπιδα προσπάθεια των γηπεδούχων.

Αξίζει να σημειωθεί πως κατά πάσα πιθανότητα θα είχαμε διαφορετική εξέλιξη στο παιχνίδι αν δεν τραυματίζονταν ο Ιακωβίδης στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Παρχαρίδης στα μέσα της 2ης περιόδου και ενώ έδειχνε να βρίσκεται σε καλή ημέρα. Όμως με τα αν… δεν κερδίζεις κάτι. Οι λύσεις ήταν λιγότερες για τα “λιοντάρια” και με τόσα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν είχαν καμία ελπίδα κόντρα στους παθιασμένους Κομοτηναίους, οι οποίοι είχαν και την υποστήριξη των φιλάθλων τους.

Το παιχνίδι στην ουσία κρίθηκε στην ρακέτα, εκεί που ο Στασινόπουλος έκανε ότι ήθελε σε αντίθεση με τους ψηλούς του Πανσερραϊκού που δεν “μπήκαν” ποτέ στον αγώνα. Πάρα πολύ καλή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλαθλοι τόσο των γηπεδούχων όσο και των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 14-16,37-34,50-52,67-78.

Πανσερραϊκός(Κοκολιός): Σταματόπουλος 4,Ιακωβίδης,Γεωργιανός 16(3),Αποστολίδης 4,Καρασαββίδης 15,Κοπίλης 8(2),Τσανάκας 1,Χατζηστεφάνου 2,Χατζηανδρέου 2, Παρχαρίδης 6(2),Φραγκούλης 9(3).

Δημοκρίτειο(Δόλωμα): Φραντζεσκάκης 2,Σαριμπαλίδης,Πολίτης 4,Νταγιάντης 2,Λάππας 8,Ζολώτας 10(2),Κώστας 6,Χατζηπαυλίδης 1,Γυακιωτάκης 7(1),Στασινόπουλος 24,Οικονομάκης 14.