«Σφαλιάρα» Πήγασου στην Κάτω Καμήλα | Νίκες για Λιθότοπο, Σκοτούσα, Κερκίνη

"Σφαλιάρα" Πήγασου στην Κάτω Καμήλα | Νίκες για Λιθότοπο, Σκοτούσα, Κερκίνη

Λίγα παιχνίδια περιελάμβανε η πρώτη δόση των αγώνων του Σαββατοκύριακου στην Ε.Π.Σ.Σερρών, αλλά με ενδιαφέροντα αποτελέσματα και εκπλήξεις ειδικά στην Ανώτερη Κατηγορία.

Στην Επίλεκτη η Δόξα Λιθοτόπου δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Ολυμπιακό Ροδόπολης, «καθάρισε» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο με Ιβαντζίκη και Ζαχαριά και παρότι έπαιζε και με παίκτη λιγότερο τελικά επικράτησε με 3-0 χάρη σε ένα ακόμη γκολ του Σάββα Σιδηρόπουλου με πέναλτι και για 24 ώρες είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με το 7ο τρίποντο της στο πρωτάθλημα.

Στην Ανώτερη Κατηγορία και στον β΄ όμιλο το «τρένο» της Δόξας Κάτω Καμήλας έκανε στάση στην Ομόνοια και μάλιστα η… καμπάνα ήχησε για τα καλά! Μετά από έξι συνεχόμενες νίκες και αφού πήρε και το ντέρμπι με την Ορεινή, η Δόξα ηττήθηκε με το βαρύ σίγουρα 5-0(!) από τον Πήγασο, που πανηγύρισε με την σειρά του μία σπουδαία νίκη με τη νεανική του ομάδα, με τον νεαρό Βασίλη Παράσχο να σημειώνει χατ-τρικ και τον Κιουσεκτσίδη να σκοράρει δύο γκολ.

(δείτε παρακάτω και άλλες φωτό από το ματς Πήγασος-Κάτω Καμήλα)

Έτσι η Ορεινή σε περίπτωση νίκης με την Κορμίστα πιάνει και πάλι κορυφή, την οποία και πλησίασε στον πόντο το Νεοχώρι το οποίο και κέρδισε με 2-1 την Μεσολακκιά με γκολ των Βόγκλι και Κιοφετζή , ενώ από κοντά παρακολουθεί πάντα και η Serres 1800 που κέρδισε με 3-0 τον ΠΟΣ 2000. Επίσης η Πρώτη κέρδισε με 5-1 τον Μαυρόλοφο με τον Δρακούλη να σημειώνει δύο από τα γκολ της ομάδας.

Στον α΄ όμιλο οι πρωτοπόροι μπορεί να ζορίστηκαν, αλλά κατάφεραν να κερδίσουν. Η Σκοτούσα με το 4ο γκολ του Νικολακίεφ πέρασε με 0-1 από το Παλαιόκαστρο και παραμένει στην κορυφή, ενώ η Κερκίνη αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 20λεπτο στο Βαλτερό γύρισε το ματς και με δύο γκολ του Μουντζέλου, δύο του Τορακίδη και δύο του Μανόλεφ κέρδισε με το εντυπωσιακό 2-6 και ανέβηκε προσωρινά στην 2η θέση. Επίσης το Χαρωπό κέρδισε με 2-1 το Χριστός με Χάρισμα και Ασλανίδη εξασφαλίζοντας τη νίκη από νωρίς, ενώ στο Δασοχώρι ο Διαγόρας αν και βρέθηκε να χάνει από την Τριανταφυλλιά έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε με 2-1 παίρνοντας τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Στην Β΄ Κατηγορία και στον α΄ όμιλο η Ν.Τυρολόη ήταν εντυπωσιακή και διέλυσε με 6-1 την Βυρώνεια, με τον Πατραλέξη να σημειώνει χατ-τρικ φτάνοντας τα 5 γκολ, ενώ στον β΄ όμιλο η Ν.Ζίχνη ήταν καταιγιστική κόντρα στην Μαυροθάλασσα, κέρδισε 7-1 με τον Τσακλιώτη να σημειώνει ακόμη δύο γκολ και να φτάνει ήδη τα 9. Τέλος η Παλαιοκώμη κέρδισε εύκολα με 5-0 το Δημητρίτσι ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μέρος και ο Ηρακλής κέρδισε με 2-0 στην Πεπονιά.