Συννεφιασμένη… Κυριακή για τον Πανσερραϊκό! Ήττα με 1-2 από τα Χανιά

Συννεφιασμένη... Κυριακή για τον Πανσερραϊκό! Ήττα με 1-2 από τα Χανιά

Ανέλπιστη εντός έδρας ήττα γνώρισε στο Δημοτικό γήπεδο ο Πανσερραϊκός, την πρώτη του στο πρωτάθλημα, από τον ΑΟ Χανίων με 1-2. Ένα καλό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, που μπήκαν φουριόζοι και κατάφεραν μέχρι το 10′ να έχουν διαμορφώσει ήδη ένα 0-2 υπέρ τους αιφνιδιάζοντας στον απόλυτο βαθμό τους «κόκκινους», ήταν αρκετό για τους δώσει και τους τρεις βαθμούς, αφού στην συνέχεια οι παίκτες του Πανγιώτη Διλμπέρη δε μπόρεσαν να αντρέψουν το αποτέλεσμα.

Πέρα από την γενικότερη κακή εικόνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι Σερραίοι έχασαν πέναλτι με τον Ιωαννίδη στο 21′ και αρκετές ακόμη καλές ευκαιρίες, ενώ παρότι το γκολ του Μαφουτά με νέο πέναλτι ήρθε σε καλό χρονικά σημείο, βάζοντας την ομάδα εκ νέου στο ματς, το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα που απέκτησαν νωρίς και στην συνέχεια έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, κλείστηκαν, έδωσαν χώρο στον Πανσερραϊκό που στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με ακόμη πιο επιθετικό σχήμα και μάλιστα έχασαν ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις και για τρίτο γκολ.

Οι πρόσφυγες που φιλοξενήθηκαν στις κερκίδες δεν αποδείχθηκαν γούρικοι για τα «λιοντάρια» που ωστόσο έστειλαν με αυτόν τον τρόπο το δικό τους μήνυμα στην κοινωνία…

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π. Διλμπέρης): Μελκας, Στέβιτς (73′ λ.τ. Τσουβαλτσίδης), Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Σιάκκας (46′ Kανούλας), Ρούτσης, Κάκκο (86′ Παπατζίκος), Χατζηδημητρίου, Τσούτσης, Μαφουτά

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Θ.Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Νικολόπουλος, Δαμιανάκης, Θεολόγου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Γκεμίσης, Ντούμος (55′ Σταματής), Μάνιας (87′ Αποστολόπουλος), Λύρας (67′ Σιάνης)

ΣΚΟΡΕΡ: 60′ Μαφουτά – 5′ Μάνιας, 10′ Τσουκάνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βρέσκας (Ημαθίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Κελεσίδης (Ημαθίας), Κεσισόγλου (Πέλλας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιωαννίδης, Τσουβαλτσίδης – Αθανασίου, Δαμιανάκης, Τσουκάνης, Γκεμίσης, Μάνιας, Αποστολόπουλος

LIVE… LIVE… LIVE…

5′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Λύρας πασάρει στον Μάνιας και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ και… παγώνει το Δημοτικό γήπεδο.

10′ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Τσουκάνης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα! Μέσα σε 10 λεπτά τα Χανιά αιφνιδιάζουν τον Πανσερραϊκό.

20′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ! Βρήκε στο χέρι του Τσουκάνη η μπάλα.

21′ Ο Ιωαννίδης εκτελεί ο Αθανασίου πέφτει στην αριστερή του γωνιά και αποκρούει σε κόρνερ!

-ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΕΔΩ (VIDEO)

23′ Ευκαιρία για τα Χανιά. Παράλληλη σέντρα από τον Φουρλάνο και ο Σιάνης προ κενής εστίας στέλνει την μπάλα άουτ.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό! Ο Κάκκο βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε και ο Αθανασίου απομάκρυνε και κράτησε το μηδέν.

48′ Καλό σουτ του Χατζηδημητρίου, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

51′ Σουτ του Μαφουτά, η μπάλα και πάλι δίπλα από το δοκάρι.

59′ Νέο πέναλτι για τον Πανσερραϊκό! Ο Κανούλας ανατρέπεται από τον Δαμιανάκη και ο διαιτητής Βρέσκας υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών.

60′ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο Μαφουτά δεν αστοχεί από τα έντεκα βήματα και ο Πανσερραϊκός μπαίνει και πάλι στο ματς…

-ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΑΦΟΥΤΑ (VIDEO)

78′ Δυνατό σουτ του Τσουβαλτσίδη, άουτ.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για Χανιά! Ο Σταματής βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Μέλκα, πλάσαρε προς την εστία, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού επέστρεψε στην φάση και παραχώρησε κόρνερ με… τάκλιν προς την μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία.