Στ. Ποργιόπουλος: Βαδιζούμε στον σωστό δρόμο, είναι νωρίς ακόμα!

Δυναμική παρουσία των Ικάρων, παρά την ήττα με σκορ 66-54, από την Ασπίδα Ξάνθης, στο πρώτο σημαντικό φιλικό τεστ των «κυανοκίτρινων» κατά την διάρκεια της προετοιμασίας τους για τη νέα σεζόν.

Το τεχνικο διδυμο των Ποργιοπουλο-Γεωργαντα δεν ειχε στην διάθεση του, τους Θολιωτη, Σταματοπουλο ενώ ο Παντελής Γεωργιανός αγωνίστηκε ελάχιστα λόγω τραυματισμού από το φιλικό με τον ΑΟΣ.

Ο coach΄΄Ποργιο΄΄, επισήμανε μετά το τέλος του αγώνα:

Ήμασταν καλοί και ανταγωνιστικοί κόντρα σε μια ομάδα Β΄ Εθνικής, κυρίως στο α΄ ημίχρονο, όπου είχαμε καλή λειτουργιά στην επίθεση και την άμυνα. Στο γ΄ δεκάλεπτο κάναμε πολλά λάθη, δεν είχαμε συγκέντρωση στα ριμπάουντ και χάσαμε πολλές βολές με αποτέλεσμα να κυνηγάμε το σκορ. Ήταν ένα καλό και δυνατό τεστ όπου βγήκαν συμπεράσματα αν και είναι ακόμα νωρίς. Είμαστε μια νέα ομάδα αλλά βαδίζουμε στον σωστό δρόμο!

Ο Γιώργος Ασημάκης παλιά δόξα των Ικαρών ανάμεσα στους «κυανοκίτρινους πύργους»… Γκούτζια και Γρίψιο!