Στα «λιοντάρια» το πρώτο ντέρμπι! ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΟΣ 74-56

Στα "λιοντάρια" το πρώτο ντέρμπι! ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΟΣ 74-56

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στην Ομόνοια. Το πολυαναμενόμενο ντέρμπι κατέληξε στον Πανσερραϊκό, με 74-56, που εκτός του πρώτου δεκαλέπτου ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια την νίκη-πρόκριση. Η ομάδα του Φ. Κοκολιού κατάφερε να περιορίσει σε σημαντικό βαθμό μετά το πρώτο δεκάλεπτο το μεγάλο «όπλο» του Α.Ο.Σ, τον πολύπειρο Γιώργο Ασημάκη και να διαχειριστεί σωστά στην συνέχεια τον αγώνα φτάνοντας στην πολυπόθητη νίκη.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ ,καλύτερος στην συνέχεια ο Πανσερραϊκός…

Πάρα πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Α.Ο.Σ, με τον Γιώργο Ασημάκη να ξεκινάει εκρηκτικά και να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, είτε σκοράροντας, είτε γεμίζοντας με φάουλ την αντίπαλη «ρακέτα». Αποτέλεσμα της όλης κατάστασης ήταν να προηγούνται οι τυπικά φιλοξενούμενοι με 19-25. Η συνέχεια όμως ανήκε στον Πανσερραϊκό , καθώς οι παίχτες του Κοκολιού ανασυγκροτήθηκαν και περιόρισαν σε καίριο βαθμό τον Ασημάκη παίρνοντας προβάδισμα 4 πόντων (39-35) με την λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά και αύξησαν την διαφορά με τον Γεωργιανό πέρα από την εξαιρετική του δουλειά στο αμυντικό κομμάτι να πετυχαίνει δυο σημαντικά τρίποντα και να γέρνει από νωρίς την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Ο Α.Ο.Σ προσπάθησε να φέρει τα πάνω κάτω μειώνοντας στους 8 αλλά ο Πανσερραϊκός διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα και πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Πάρα πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους παίχτες του Κοκολιού στο επιθετικό κομμάτι με τους Σταματόπουλο (18π.) και Παρχαρίδη (15π.) να είναι οι πρώτοι σκόρερ για τους «κόκκινους». Πολύ σημαντική η συμβολή του Γεωργιανού στο αμυντικό κομμάτι.

Στις δηλώσεις του στο «SSN» ο Φ. Κοκολιός ανέφερε τα εξής:

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την νίκη. Πιστεύω ότι ήμασταν αρκετά καλοί μετά το πρώτο δεκάλεπτο εκεί όπου δεν κάναμε τα πράγματα που είχαμε πει. Τα διορθώσαμε στην συνέχεια και μαζί με το πάθος που δείξαμε πήραμε μια σημαντική νίκη.

Δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα έκανε και ο προπονητής του Α.Ο.Σ Γιάννης Μπουτάκογλου στο «SSN» για την εμφάνιση της ομάδας:

Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες για το πάθος και την ένταση που έδειξαν. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίχτες μου στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο κουραστήκαμε αρκετά και οι αντίπαλοι μας το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο παίρνοντας την νίκη. Δώσαμε παραπάνω έμφαση στην θωράκιση της ρακέτας ρισκάροντας το τρίποντο, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν μας βγήκε καθώς ο Πανσερραϊκός σούταρε με τρομερά ποσοστά έξω από την γραμμή του τριπόντου. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Πανσερραϊκό που δείχνει να μπορεί να κατακτήσει το Κύπελλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ».

Τα δεκάλεπτα: 19-25,39-35,58-49,74-56.

Πανσερραϊκός(Κοκολιός): Αποστολίδης,Ιακωβίδης 5,Κοπίλης 2,Χατζηανδρέου 4,Τσανάκας 3(1),Παρχαρίδης 15(3),Φραγκούλης 9(3),Χατζηστεφάνου 9(2),Γεωργιανός 9(2),Σταματόπουλος 18(2),Γρίψιος,Πλατνάρης.

Α.Ο.Σ (Μπουτάκογλου): Παπαδόπουλος 6,Τερζής 6,Χορτομάρης Σ. 14(3),Γιαννούλης 1,
Ασημάκης 19(2),Γιαβρόπουλος 7(1),Χορτομάρης Γ. 2,Λαλιώτης,Καρακώστας,Τζουμαϊλής.