Σπουδαίο διπλό του Πανσερραϊκού στην Καλλιθέα με 1-0!

Λίγες ημέρες μετά την δήλωση του Παναγιώτη Διλμπέρη πως «όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος» και τα «γκάζια» που άκουσαν οι «κόκκινοι», ο Πανσερραϊκός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα σοβαρός και πειθαρχημένος στην Καλλιθέα και πήρε ένα σπουδαίο διπλό στο «Ελ Πάσο» κέρδιζοντας δίκαια με 1-0, παίρνοντας παράλληλα την πρώτη του εκτός έδρας νίκη που αποτελεί και την επιστροφή της ομάδας στα θετικά αποτελέσματα, μετά και την κακή ήττα από τα Χανιά.

Τα «λιοντάρια» διατήρησαν την παράδοση που τους θέλει να μην φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από την έδρα της Καλλιθέας τα τελευταία χρόνια και μπορεί να πει κανείς πως η… ράβδος και οι φωνές του προπονητή τους έπιασαν τόπο.

Ο Πανσερραϊκός όντας σωστά διαβασμένος, από το ξεκίνημα του αγώνα έδωσε χώρο στην Καλλιθέα, που έπαιζε με την άμυνα της αρκετά ψηλά και επέλεξε να απειλεί με αντεπιθέσεις, έχοντας οργανώσει καλά την άμυνα του προκειμένου να αντέξει στην πίεση των γηπεδούχων που είχε έντονο ρυθμό για περίπου 30 λεπτά. Από εκεί και πέρα οι Σερραίοι άρχισαν να ανεβαίνουν, να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και στο 42΄ κατάφεραν για πρώτη φορά να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, χωρίς να υποδειχθούν σε θέση οφσάϊντ και ο Κάκκο δημιούργησε ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση γκολ από τον Χατζηδημητρίου προκειμένου να έρθει το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με δεδομένο ότι η Καλλιθέα ήταν εκ των πραγμάτων αναγκασμένη να μείνει ψηλά και να πιέσει, οι «κόκκινοι» δεν άλλαξαν το πλάνο τους, είχαν υπομονή στο παιχνίδι και συνεχίζοντας με τις αντεπιθέσεις βρήκαν περισσότερους χώρους δημιουργόντας τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες με Τσούτση, Μαφουτά και Κάκκο, χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρούν διαδρόμους προς την εστία του Μέλκα απειλώντας μόνο με κάποια μακρινά σουτ, ενώ και οι αλλαγές στα τελευταία λεπτά βοήθησαν στο να τελειώσει το ματς με το 0-1.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

*Σε live streaming από την AFA Stream

ΚΑΛΛΙΘΕΑ(Τ.Γκώνιας): Ντούνης, Λεβέντης(74΄ Κυριζάκης), Σταματόπουλος, Πάτας, Μουκτάρης, Γκίνη, Μάκο, Μπέλης(35΄ λ.τ Ηλιάδης), Τσίπρας, Σταματάκος, Γουόρντεν(87΄ Σμυρλής)

Στον πάγκο: Σταυριανός, Συριόπουλος, Τοπάλι, Τουρούκης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Διλμπέρης): Μέλκας, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Παπατζίκος, Βοσκόπουλος, Ρούτσης, Σιάκκας, Κάκκο(76΄ Κανούλας), Χατζηδημητρίου, Τσούτσης(88΄ Τσουβαλτσίδης), Μαφουτά(90+1΄ Φουσού)

Στον πάγκο: Κασίμης, Παναγιωτίδης, Τσελεπίδης, Κτιστόπουλος

Διαιτητής: Κυρίτσης(Δωδ/νήσου)

Βοηθοί: Σπυρόπουλος(Αν.Αττικής), Τζιλίρης(Πειραιά)

4ος: Αντιπαριώτης(Αν.Αττικής)

Κίτρινες: Τσίπρας, Μάκο-Ιωαννίδης, Μέλκας, Τσούτσης, Σιάκκας, Στέβιτς

live…live…live-game

-Σέντρα στο ματς…

-Προηγήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της αεροπορικής τραγωδίας στην Κολομβία.

-Έχει ρυθμό το ματς, αλλά όχι φάσεις για την ώρα.

-12΄ Καλή στιγμή για την Καλλιθέα, μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας, με τον Τσίπρα να σουτάρει συρτά και τον Μέλκα να πέφτει στην γωνιά του και να αποκρούει.

-Πέρασε το πρώτο 15λεπτο και ο Πανσερραϊκός κράτησε το μηδέν! Καλή βάση, αν αναλογιστεί κανείς τι έγινε στα προηγούμενα δύο ματς.

-Δεν έχει απειλήσει πάντως για την ώρα.

-18΄ Ο Κάκκο υποδεικνύεται σε θέση οφσάϊντ, αλλά φάνηκε να καλύπτεται.

-22΄ Ο Σιάκκας κάνει προβολή και χωρίς να το θέλει στέλνει την μπάλα στο Μέλκα. Ο διαιτητής βλέπει πρόθεση και δίνει έμμεσο, περίπου 2 μέτρα έξω από την μικρή περιοχή. Εκτελείται, σουτάρει με δύναμη ο Σταματάκος στο τείχος και τέλος στον κίνδυνο για τον Πανσερραϊκό.

-Η Καλλιθέα παίζει ψηλά την άμυνα της και σωστά για την ώρα, βγάζοντας τρεις φορές οφσάϊντ τους παίκτες των «λιονταριών».

-Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο πρώτο ημίωρο έντονα, δεν πέτυχαν κάτι και πλέον ο Πανσερραϊκός κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και ανεβαίνει.

-39΄ Σουτ έξω από την περιοχή από τον Τσίπρα, η μπάλα άουτ.

-42΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ! 0-1! Φοβερό βολέ από τον Χατζηδημητρίου, μετά από σέντρα του Κάκκο, η μπάλα στα δίχτυα του Ντούνη, αφού πρώτα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι.

-Ο Πανσερραϊκός «έσπασε» για πρώτη φορά, την άμυνα της Καλλιθέας, όπως αναφέραμε προηγουμένως και κατάφερε να σκοράρει.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκινάει το δεύτερο μέρος.

-48΄ Καλό σουτ από τον Ηλιάδη, αποκρούει ο Μέλκας.

-54΄ Ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Σε θέση τετ α τετ ο Τσούτσης, σωτήρια απομακρύνει ο Ντούνης.

-56΄ Και νέα καλή στιγμή. Αντεπίθεση από τον Πανσερραϊκό, κάθετη από τον Χατζηδημητρίου προς τον Μαφουτά, προλαβαίνει τελευταία στιγμή με τα πόδια ο Ντούνης.

-63΄ Aκόμη μία λανθασμένη υπόδειξη οφσάϊντ σε παίκτη του Πανσερραϊκού. Αυτή την φορά ήταν ο Χατζηδημητρίου.

-67΄ Ο Μαφουτά στην επίθεση, περνάει και τον Ντούνη αλλά είναι πολύ πλάγια, γυρνάει την μπάλα στην περιοχή, ο Χατζηδημητρίου προσπάθησε να ελιχθεί απομάκρυναν οι αμυντικοί.

-Ο Πανσερραϊκός προσέχει σωστά τα νώτα του και γίνεται επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Έχει τις ευκαιρίες να… κλειδώσει τη νίκη.

-69΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία! Λάθος γύρισμα από τον Μουκτάρη προς τον Ντούνη, ο Κάκκο παρεμβαίνει, κλέβει την μπάλα, περνάει τον Ντούνη, πλασάρει από θέση πλάγια δεξιά, αλλά η μπάλα περνά παράλληλα με την γραμμή της εστίας!!!

-78′ Σουτ Μάκο έξω από την περιοχή, δεν έχει πρόβλημα ο Μέλκας.

-O Πανσερραϊκός είναι σοβαρός στα τελευταία λεπτά και έχει τη νίκη στα χέρια του!