Σπουδαίες νίκες για Λιθότοπο & Π.Σ Σέρρες | Στην κορυφή Μεγαλοχώρι & Βαλτοτόπι

Ολοκληρώθηκε η αγωνιστική δράση στο Σαββατοκύριακο στην Ε.Π.Σ.Σερρών με σπουδαίες νίκες για Λιθότοπο και Π.Σ Σέρρες στην Επίλεκτη Κατηγορία και… αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή σε Ανώτερη και Β΄ Κατηγορία με το Μεγαλοχώρι και το Βαλτοτόπι να ανεβαίνουν στην 1η θέση.

Στην Επίλεκτη Κατηγορία η Δόξα Λιθοτόπου έκανε τη νίκη της αγωνιστικής και ήταν και εντυπωσιακή. Παίρνοντας ρεβάνς από τον Ολυμπιακό Λευκώνα για την ήττα-αποκλεισμό στο Κύπελλο πριν από λίγες ημέρες και παρότι βρέθηκε να χάνει δύο φορές, κέρδισε τελικά με 2-5(!) κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πιάνοντας με αυτή τη νίκη την Α.Ε Χρυσού στην 2η θέση. Οι Κοσμίδης και Τσιφτελίδης έβαλες δύο φορές μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό με 1-0 και 2-1 αντίστοιχα, ωστόσο οι Γαλακτερός και Ιβαντζίκης είχαν τις απαντήσεις και στο δεύτερο ημίχρονο το ματς έγινε υπόθεση… Σάββα Σιδηρόπουλου που με δύο γκολ καθάρισε τη νίκη, για να διαμορφώσει στις καθυστερήσεις ο Καραγιάννης το τελικό σκορ. Στο άλλο ματς ο Π.Σ Σέρρες πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στο Ν.Σκοπό δείχνοντας για ακόμη μία φορά… τα δόντια του στους «μεγάλους». Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σιψή που είναι σε περίοδο φόρμας και πέτυχε δύο γκολ, φτάνοντας τα εννέα, η ομάδα του Λεωνίδα Μεταλλίδη κέρδισε με 2-1 με την Δόξα απλά να ισοφαρίζει προσωρινά με γκολ του Κουταντώνη και να χάνει την ευκαιρία να ανέβει και αυτή στην 2η θέση.

6162574527252

Στην Ανώτερη Κατηγορία και στον α΄ όμιλο το Μεγαλοχώρι παίρνει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, καθώς έπεσε η αυλαία του α΄ γύρου και ο Κεραυνός με τα γκολ των Παπαδόπουλου και Γκότσικα κέρδισε με 2-0 το ντέρμπι με την Κερκίνη και προσπέρασε την Σκοτούσα στην βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην κορυφή. Κατά τα άλλα ο Θρακικός διέλυσε με 10-0 το Βαλτερό με τον Μητριτζάκη να σημειώνει τέσσερα γκολ και τον Δίγκα τρία, ενώ τα Άνω Πορόϊα διέλυσαν επίσης με 6-1 το Παλαιόκαστρο και παρέμειναν στην 5η θέση με τον Ατανάσοφ να σημειώνει άλλα δύο γκολ, να φτάνει τα 11 και να πιάνει τον Καφαλίδη στην 1η θέση των σκόρερ του ομίλου. Σπουδαία νίκη πέτυχε το Δασοχώρι μέσα στο Καπνόφυτο με 2-3 με τον Μπούρα στις καθυστερήσεις να πετυχαίνει το γκολ της νίκης για τον Διαγόρα που είχε προηγηθεί δύο φορές στο ματς, ενώ ανάλογης σημασίας είναι και η νίκη του Χριστός κόντρα στο Άγκιστρο με 3-1 με τα γκολ των Μαλαματένιου, Καλαμάρα και Γεωργιάδη.

115361131411031
21535112233825
31530933402317
41528843471334
51528843341519

Στον β΄ όμιλο της Ανώτερης η Ορεινή επέστρεψε στις νίκες, κέρδισε με 2-1 την Πρώτη με τα γκολ των Δερβίση και Γιάλιου και μείωσε στον πόντο από την Δόξα Κάτω Καμήλας, που επίσης παίρνει τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα. Νίκη και για την Serres 1800 με το 70 φετινό γκολ του Κουκούτση για το 0-1 μέσα στο Άγιο Πνεύμα.

115351122301020
21534111330921
315341113351817
415331104271314
51524663291811

Στην Β΄ Κατηγορία και στον α΄ όμιλο η Αμμουδιά έδειξε να ζορίζεται στην έδρα των Λεόντων, αλλά με τα… πρώτα της βιολιά φέτος, Μητκώνη και Γκάλιο να σκοράρουν και πάλι ένα γκολ και τον Βέλλιο να σημειώνει ακόμη ένα, κέρδισε με 2-3 και με ανατροπή, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο σκορ. Στα άλλα ματς η Βυρώνεια κέρδισε εύκολα με 3-0 το τελευταίο Αχλαδοχώρι και ο Ιωνικός με 3-1 το Μοναστηράκι με τον Γκότση να σημειώνει δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και να φέρνει τη νίκη.

113371210401030
21330931441331
3132985033924
4132581432257
5132062526233

Στον β΄ όμιλο της Β΄ Κατηγορίας είχαμε… ανατροπή στην κορυφή, καθώς η Οινούσα άφησε βαθμούς για ακόμη μία αγωνιστική φέρνοντας ισοπαλία με 1-1 στον Δραβήσκο και έτσι το Βαλτοτόπι που διέλυσε τον Πεθελινό με 6-1 στο μεταξύ τους ντέρμπι πέρασε στην 1η θέση. Ο Ατρόμητος ήταν πραγματικά καταιγιστικός και ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-1, στην συνέχεια πέτυχε πέντε γκολ με τον Μηλάρη(2), τον Μιτιακούδη, τον Μάνιμο και τον Μοσχοφύδη να βρίσκουν δίχτυα. Η Παλαιοκώμη κέρδισε εύκολα με 0-4 στην Μαυροθάλασσα και εδραιώθηκε στην 3η θέση, ενώ ο Εμμ.Παππάς κέρδισε 0-1 στο Δημητρίτσι και είναι στην 5η θέση.

ΛΕΥΚΩΝΑΣ – ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ   2-5**
ΣΚΟΡΕΡ: 20΄ Κοσμίδης, 26΄ Τσιφτελίδης / 25΄ Γαλακτερός, 28΄ Ιβαντζίκης, 37΄-63΄ Σιδηρόπουλος, 90΄ Καραγιάννης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαφούρης-Καμπούρης-Καμπαρντίνας
ΠΣ ΣΕΡΡΕΣ – ΝΕΟΣ ΣΚΟΠΟΣ   2-1**
ΣΚΟΡΕΡ: 7΄-75΄ Σιψής Κ. / 45΄ Βεζυρόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τρακαλιάνης-Σάββας-Σεβοζλίδης

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α΄ ΟΜΙΛΟΣ 13η αγωνιστική
ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ – ΔΑΣΟΧΩΡΙ   2-3**
ΣΚΟΡΕΡ: 22΄ Αρμεν, 86΄ Μελαδίνης   / 29΄-90+΄ Μπούρας, 69΄ Πάνου Στ.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρασάββας-Μαλλίδης-Παπαδόπουλος Ι.
ΧΡΙΣΤΟΣ – ΑΓΚΙΣΤΡΟ   3-1**
ΣΚΟΡΕΡ: 20΄ Μαλαματένιος, 41΄ Καλαμάρας, 83΄ Γουναρίδης / 65΄ Γεωργιάδης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπάτσιος-Αλεξίου-Βακουφτσής
ΑΝΩ ΠΟΡΡΟΪΑ – ΠΑΛΑΙΟΚΑΣΤΡΟ   6-1**
ΣΚΟΡΕΡ: 5΄-20΄ Κωτούλας, 52΄ Γκούλα, 59΄ Καλαή, 75΄-81΄ Ατανάσοφ / 40΄ Τσιντσάρης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δαουλτζής-Δουλγέρης-Πούλιος Ι.
ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ – ΒΑΛΤΕΡΟ   10-0**
ΣΚΟΡΕΡ: 7΄-32΄-72΄ Δίγκας, 27΄-49΄-52΄-79΄ Μητριτζάκης, 38΄ Γκαϊταντζής, 58΄ Χαριζάνης, 75΄ Δημητρανόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φραγκάλας Ρ.-Παυλίδου-Κιοσσές Κ.
ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ – ΚΕΡΚΙΝΗ   2-0**
ΣΚΟΡΕΡ: 3΄ Παπαδόπουλος Τ., 42΄ Γκότσικας
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κεφαλάς-Φραγκάλας Δ.-Χολάνης

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β΄ ΟΜΙΛΟΣ 13η αγωνιστική
ΟΡΕΙΝΗ – ΠΡΩΤΗ   2-1**
ΣΚΟΡΕΡ: 20΄ Δερβίσης, 41΄ Γιάλιος / 82΄ Πανταζής
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρομμύδας-Αναγνωστίδης-Παπαδόπουλος Ε.
ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ – SERRES 1800   0-1**
ΣΚΟΡΕΡ: 43΄ Κουκούτσης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χαψάς-Παπαδόπουλος Χ.-Αχιλλεύς

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α΄ ΟΜΙΛΟΣ 11η αγωνιστική
ΛΕΟΝΤΕΣ ΣΕΡ. – ΑΜΜΟΥΔΙΑ   2-3**
ΣΚΟΡΕΡ: 19΄-87΄ Καλαϊτζής΄ / 26, 44΄ Γκάλιος, 76΄ Βέλλιος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φραγκάκης-Βαρκάκη Ε.-Κιοσσές Ι.
ΒΥΡΩΝΕΙΑ – ΑΧΛΑΔΟΧΩΡΙ   3-0**
ΣΚΟΡΕΡ: 40΄ Παπαδόπουλος Ν., 43΄ Τρυφηνόπουλος, 67΄ Διαμαντής
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίμπη-Μπάρμπας-Καπρινιώτης
ΙΩΝΙΚΟΣ ΣΕΡ. – ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ   3-1**
ΣΚΟΡΕΡ: 30΄ Τσολακούδης, 76΄-85΄ Γκότσης / 39΄ Έρσι
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βασάκης-Τάλιου-Καραμανίδης Ι.

ΒΑΛΤΟΤΟΠΙ – ΠΕΘΕΛΙΝΟΣ    6-1**
ΣΚΟΡΕΡ: 31΄ Μοσχοφύδης, 49΄ Μιτιακούδης, 57΄-84΄ Μηλάρης 65΄ Μάνιμος, 69΄ Μοσχοφύδης / 44΄ Μακρής
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γαβριήλ-Κουρουζίδης-Τρικάζης