Σπουδαία εμφάνιση και νίκη στο ντέρμπι για τον Πανσερραϊκό

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη με τον Α.Ο.Σερρών για την ομάδα του Πανσερραϊκού με 54-62 έχοντας για μια ακόμα φορά ( 3 σημαντικές απουσίες) απώλειες στο πάγκο της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (14-7 στο 8′). Οι «κόκκινοι» μάζεψαν την διαφορά όμως με το κλείσιμο της περιόδου ισοφαρίζοντας  σε 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα «κόλλησε» στην επίθεση έχοντας λάθος επιλογές στο παιχνίδι της και η περίοδος έληξε 34-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πανσερραϊκού έβγαλαν απίστευτη ενέργεια στο παρκέ. Οι «κόκκινοι» πίεσαν, έτρεξαν στο γήπεδο και μάζεψαν την διαφορά σε χρόνο ρεκόρ (5΄λεπτά). Τα «λιοντάρια» πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά στο 25′ (34-35) χάρη σε ένα εντυπωσιακό 0-15 σερί και η περίοδος έκλεισε με 42-40 (με ένα τυχερό τρίποντο με ταμπλό για τον Α.Ο.Σ.).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ήταν ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο, στο 33′ (42-48), ενώ στο 38′ τα «λιοντάρια» μας βρέθηκαν στο +9 (49-58).Το «τριφύλλι» μείωσε σε 54-58 (1:02), αλλά οι «κόκκινοι» διαχειρίστηκαν σωστά την πίεση κατακτώντας πανάξια το ροζ φύλλο.

Ο προπονητής των «κόκκινων»  Πασχάλης Ρούλης δήλωσε:

«Η ομάδα μας  αγωνίστηκε με τρεις (3) σημαντικές απουσίες έχοντας μόνο οκτώ (8) αθλητές στην σύνθεση της. Χωρίς τους βασικούς μας ψηλούς (3-4-5) με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε να παίζουμε με το 2 και 3 στην θέση  των ψηλών. Μάλιστα κάποιοι  αθλητές μας αγωνίστηκαν για 40΄ λεπτά χωρίς ανάσες. Will – Mentality – Match-up τα πιστεύω μας…. Έδειξε όμως χαρακτήρα στην διάρκεια του αγώνα, γύρισε δύο φορές στο παιχνίδι από το -7 και από το -14 και τελείωσε νικηφόρα ακόμα έναν αγώνα. Είμαι χαρούμενος γιατί οι αθλητές μου είναι μαχητές και έχουν ψυχή και καρδιά….»

Διαιτητές: Γιαννούλης – Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 14-14, 34-20 (ημ.), 42-40, 54-62

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Χατζηστεφάνου 13, Αναστασιάδης 4 (1), Μπεντούλης 2, Τερζής 12 (1), Χορτομάρης 6 (1), Ιωαννίδης Δ. 6, Κούτσας 4, Στόικος 3 (1), Χορτομάρης Γ. 4, Τζουμαϊλής, Καρακώστας, Μπουτάκογλου.

Πανσερραϊκός (Ρούλης Πασχάλης): Τσιαντής 2, Αμβροσίου 12 (2), Σιδερίδης 23 (3), Φραγκούλης 13 (3), Τσιάγγας 2, Ρούλης Χ. 10 (2), Βασιλειάδης.