Σπουδαία ατμόσφαιρα, μεγάλη νίκη και στο φινάλε πρωτιά για Ικάρους!

ΙΚΑΡΟΙ-ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ 79 – 58

Οι Ίκαροι έπαιξαν όσο χρειαζόταν απέναντι στον Ορφέα Νέου Σκοπού και κατάφεραν να πάρουν ακόμα μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για να ανεβούν απευθείας στην Β΄ Εθνική. Το τελικό 79-58 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τις δυο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και να ευχαριστούν τους 500 περίπου φίλους και των δυο ομάδων που γέμισαν το ΔΑΚ Σερρών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αγχωμένες και οι άμυνες πήγαν περίπατο… Οι Ίκαροι πήραν από νωρίς το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ, παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του Φώτη Κοκολιου έκαναν φιλότιμες προσπάθειες να κρατηθούν κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 29-16.

Στο β’ δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν λίγο καλυτέρα κατέβασαν την διαφορά με γρήγορα σουτ τριών πόντων ενώ ανάγκασαν τους «κυανοκίτρινους» να χάσουν αρκετά εύκολα lay up καθώς και να κάνουν αρκετά λάθη με ευνοϊκές συνθήκες στην επίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-34.

Οι «φωνές» του Στέργιου Ποργιόπουλου έπιασαν τόπο με την έναρξη του γ’ δεκαλέπτου και οι Ίκαροι πάτησαν «γκάζι» για τα καλά. Έπαιξαν την γνωστή σκληρή άμυνα που είναι σίγουρα η καλύτερη 2η στην κατηγορία αναγκάζοντας του παίκτες του Ορφέα να σκοράρουν μόλις 7 πόντους ενώ οι Ίκαροι πέτυχαν 20 για να κλείσει η περίοδος με 64-41.

Η τελευταία περίοδος έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα και ενώ η διαφορά έφτασε και στους 30 πόντους υπέρ των Ικάρων, μετά επήλθε η φυσιολογική χαλάρωση δίνοντας την ευκαιρία στον Ορφέα αφενός να κατεβάσει την διαφορά, αφετέρου να περάσει στον αγώνα μερικά νέα παιδιά για να πάρουν εμπειρίες. Το τελικό 79-58 ήρθε μέσα σε χαμόγελα και ντελίριο ενθουσιασμού από μικρούς και μεγάλους φίλους των Ικάρων, που χειροκρότησαν θερμά τη νίκη των «κυανοκίτρινων» αλλά και την προσπάθεια των αντιπάλων

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ:

# Οι παίκτες των Ικάρων αν και είχαν ένα μικρό «τρακ» κατά το ξεκίνημα του αγώνα, κατάφεραν να το διαχειριστούν στη συνέχεια και να ξεδιπλώσουν στο παρκέ, αυτό που ξέρουν να κάνουν καλά φέτος. Από τη μια να «πνίγουν» τον αντίπαλο στην άμυνα και από την άλλη να παίζουν εκπληκτικά το transition, μεταφέροντας την μπάλα από την μια άκρη του γηπέδου στην άλλη, χωρίς απαραίτητα να έχουν μετακινηθεί όλοι οι παίκτες. Πως συμβαίνει αυτό; Μεταφέρουν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο την μπάλα, χωρίς να ξεδιπλώσουν τον κλασσικό αιφνιδιασμό. Απλά εκπληκτικό για αυτό το επίπεδο της κατηγορίας.

# Το φετινό 9-1 το έχουν ξανακάνει και πέρυσι οι Ίκαροι αλλά ο α’ γύρος έκλεισε τότε με ρεκόρ 9-4… απομένουν άλλα τρία παιχνίδια μετά τα Χριστούγεννα αλλά το φετινό κράμα των Ικάρων είναι διαφορετικό και ικανότερο, ώστε να κάνει το 3Χ3 και να κλείσει με το 9-1. Γεγονός που θα σημαίνει μισή άνοδος! Στο φινάλε της βραδιάς μαθεύτηκε ότι το Πειραματικό έχασε από τον Μακεδονικό, όπου οι Ίκαροι επιβλήθηκαν στην Θεσσαλονίκη με 20 πόντους διαφορά, ενώ οι άλλοι δυο αντίπαλοι που είναι ισόβαθμοι με τους «κυανοκίτρινους» έχουν χάσει από ομάδες που η Σερραϊκή ομάδα κέρδισε στις έδρες του. Αυτό θεωρητικά ενισχύει την δυναμική των Ικάρων, μένοντας να αποδειχτεί και στην πράξη.

# Ωραίες στιγμές στην ανάπαυλα του ημιχρόνου αλλά και στο φινάλε του αγώνα τα αμέτρητα Ικαρόπουλα που διαγωνιστήκαν σε παιχνίδια επίδειξης, μαζί με τον πρωταθλητή Ευρώπης του 2002 Γιάννη Γιαννούλη που βρέθηκε στο ΔΑΚ Σερρών και βραβεύτηκε από την διοίκηση των Ικάρων. Ο αντιπρόεδρος της ομάδας Τάσος Παναγιώτου απένειμε το τιμητικό βραβείο και ο ίδιος, απλός και… μπασκετικος, έπαιξε μαζί με τους νεαρούς αθλητές!

# Το γήπεδο σήμερα ήταν ασφυκτικά γεμάτο, αγγίζοντας περίπου 500 φίλους και των δυο ομάδων, νούμερο εκπληκτικό αν αναλογιστεί κανείς ότι στο ποδοσφαιρικό γήπεδο της πόλης με το ζόρι φτάνει αυτό το νούμερο πλέον δυστυχώς, έχοντας μια ομάδα που τουλάχιστον κερδίζει. Αυτό δεν πέρασε ασχολίαστο τόσο από τους ανθρώπους του μπάσκετ όσο και από τον φίλαθλο κόσμο στην κερκίδα, που αισθάνεται πιο κοντά του τις μπασκετικές ομάδες, ίσως για την μεγάλη συμμέτοχη γηγενών παικτών, ίσως για την καλή πορεία ή γιατί το μπάσκετ τα τελευταία χρόνια βγάζει γενικότερα σε Ελλάδα και Ευρώπη έναν αέρα ανανέωσης και αλλαγής προς το καλύτερο.