Σοβαροί οι Ίκαροι, επιβλήθηκαν της Ελίμειας & ευχαρίστησαν τον κόσμο!

Το καθήκον τους έκαναν οι Ίκαροι κόντρα στην προτελευταία στην βαθμολογία Ελίμεια Κοζάνης. Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου παρουσιάστηκε ιδιαίτερα σοβαρή και αν και ο έμπειρος coach έκανε εκτενές rotation το τελικό 85-54 μαρτυρά πως όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της κοιλάδας είδαν θέαμα και είδαν και την επόμενη γενιά των “κυανοκίτρινων” να πατά στο παρκέ και να παίρνει χρόνο συμμετοχής. Την επόμενη αγωνιστική οι Σερραίοι αντιμετωπίζουν τον ουραγό Παλαμά και φυσικά το μυαλό όλων είναι πάντα στο ντέρμπι της 20ης Μαϊου με την Καβάλα που θα κρίνει και την άνοδο.

Φωτογραφία του χρήστη Ikaroi Serres B.C.

Ο ΑΓΩΝΑΣ…

Οι Ίκαροι ξεκίνησαν με διάθεση το ματς και παίζοντας καλές άμυνες έκαναν ένα γρήγορο 8-2 με δύο καρφώματα από τον Γκάτζια και μία εντυπωσιακή τάπα από τον Γρίψιο. Όλα αυτά όμως μέχρι το 6΄. Η Ελίμεια αντέδρασε και με τρία συνεχόμενα τρίποντα πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-11. Οι Σερραίοι συνήλθαν, έκλεψαν πέντε φορές την μπάλα, άλλες δύο ανάγκασαν τους παίκτες της Ελίμειας να μην προλάβουν να εκτελέσουν επιθέσεις, αλλά δεν έβγαλαν ψυχραιμία στις δικές τους αντεπιθέσεις, με αποτέλεσμα να μείνουν για λίγη ώρα με το σκορ χαμηλά, μέχρι να πατήσουν γκάζι και να πετύχουν 12 συνεχόμενους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο φτάνοντας το σκορ της περιόδου στο 27-14. Highlight του 10λεπτου οι 15 πόντοι του Γκάτζια!

Η 2η περιόδος ξεκίνησε όπως ακριβώς και η 1η, με τους Ικάρους να έχουν διάθεση για τρέξιμο, να κλέβουν μπάλες και να πετυχαίνουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο Στέργιος Ποργιόπουλος έκανε εκτενές rotation δίνοντας λεπτά συμμετοχής στους παίκτες από τον πάγκο, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως λόγω της σκληρής άμυνας η Ελίμεια σκόραρε κυρίως από την γραμμή του τριπόντου. MVP του 10λεπτου ο νεαρός Σιδερίδης, που μετά το 30-24 πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους, με δύο τρίποντα και έσπρωξε την ομάδα του για το 43-27 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε υποτονικά και ισορροπημένα για τους δύο αντιπάλους με το επιμέρους σκορ στο 5λεπτο να είναι 9-8(52-35) και με τους Δαλαγκόζη, Σιδερίδη και Γκούτζια να είναι οι βασικές επιλογές του τεχνικού επιτελείου που ήθελε οι παίκτες να πάρουν περισσότερες παραστάσεις σε ρυθμό κανονικού αγώνα. Rotation έκανε και η ομάδα της Κοζάνης που βρίσκεται στην προτελευταία θέση, με τους Ικάρους να θέλουν και την διαφορά στο σκορ και να την κυνηγάνε, ολοκληρώνοντας το 10λεπτο στο 62-43.

To 4o δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα αν και οι Ίκαροι συνέχισαν δυνατά για να αυξήσουν την διαφορά που μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάποια πιθανή ισοβαθμία στο φινάλε του πρωταθλήματος. Μάλιστα μετά το 35΄ μπήκαν στο παρκέ και οι ακόμη πιο νεαροί Τσέλιος και Τοπάλης και το σκορ έκλεισε στο 85-54.