«Σεσημασμένοι» Ίκαροι στην Ξάνθη μεγάλο διπλό επί της Ασπίδας 65-58!

Ασπίδα Ξάνθης – Ίκαροι Σερρών 58-65

Αν το διπλό στο Αγρίνιο χαρακτηρίστηκε το μεγαλύτερο της τριετίας Ικάρων-Ποργιόπουλου, το διπλό στην Ξάνθη, σιγούρα είναι το πιο μάγκικο στο φετινό πρωτάθλημα, γενικά. Οι «πληγωμένοι» Ίκαροι από εγωισμό λόγω της ήττας στην Καβάλα και λόγω του τραυματία Γιάννη Κακιούζη, έπαιξαν το γνωστό… μπάσκετ των επιτυχιών για την Σερραϊκή ομάδα και διατήρησαν με το έτσι θέλω τη θέση ανόδου στην Α2!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, άλλωστε το 7-6, στο πεντάλεπτο, είναι χαρακτηριστικό. Οι γηπεδούχοι με δύναμη από την έδρα και καλό τον Απόστολο Κουτσογιάννη, πήραν ένα ισχνό προβάδισμα και επικράτησαν στο σκορ δεκαλέπτου με 16-14.

Στην δεύτερη περίοδο η Σερραϊκή ομάδα, αποφάσισε να ανεβάσει ρυθμό, ο Παντελής Γεωργιανός πήρε το σύνθημα από τον coach Porgio και στο παρασύνθημα… παρέσυρε τους συμπαίκτες τους και την Ασπίδα ανεβάζοντας την διάφορα υπέρ των Ικάρων ακόμα και στο +15, 21-36. Η ευστοχία από τα σουτ μέση απόστασης και η τρομερή άμυνα, παρά τον τραυματισμό του Γκούτζια στο 12’ με διάστρεμμα, έφεραν τους Ικάρους σε θέση ισχύος. Το ημίχρονο έληξε με μια αντεπίθεση της Ξάνθης, με σκορ 29-36.

Με μαχητική πεντάδα-καμικάζι (Γεωργιανός, Γρίψιος, Γκάτζιας, Φώτογλου, Θολιώτης), οι Ίκαροι άντεξαν στο πρέσινγκ της Ξάνθης, που με μπροστάρη τον Γκέλιο, αρωγό τον Κουτσογιάννη και στην εξίσωση την δυναμική-μπασκετική κερκίδα του κλειστού στο Εύμοιρο, έκανε μίνι αντεπίθεση, κατέβασε την διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Οι απαντήσεις των Σερραίων ποικιλοτρόπως στο αντίπαλο καλάθι, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +10, 44-54.

Στην τελευταία περίοδο το σκορ ήταν κολλημένο για τρία λεπτά στο 48-56 από το 33’ έως το 37’ με εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις από άστοχα και αγχωμένα σουτ, και από τις δυο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Γκάτζια σε ρόλο-Μπάτμαν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και με άξιους Ρόμπιν τους Φώτογλου-Γρίψιο, κατάφεραν να κρατήσουν απόσταση ασφαλείας και στο τελευταίο δίλεπτο να διαχειριστούν άψογα την υπέρ τους κατάσταση, σημειώνοντας ένα τεράστιο και πολύτιμο διπλό για το φετινό πρωτάθλημα, σβήνοντας έτσι μονοκονδυλιά την ήττα στην Καβάλα!