ΡΟΥΠΕΛ: Δεν έφτασε σε σημείο να κερδίζει… και τους διαιτητές

ΡΟΥΠΕΛ: Δεν έφτασε σε σημείο να κερδίζει... και τους διαιτητές

ΠΑΓΓΑΙΟ 64-58 ΡΟΥΠΕΛ

Έχοντας εξ αρχής μια δύσκολη αποστολή, το ανδρικό του ΡΟΥΠΕΛ δεν κατάφερε να την βγάλει σε πέρας γνωρίζοντας την ήττα με 64-58 σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την τραγική διαιτησία των Ανεστακη-Λαζαριδη.

Ο αγώνας…

Όσον αφορά το πρώτο δεκάλεπτο, οι παίχτες του ΡΟΥΠΕΛ ξεκίνησαν νωθρα (22-12), αλλά κατάφεραν να μειώσουν σε 22-18 με το τέλος της 1ης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Σπύρου Ιωαννιδη ανέβασαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν σε 34-34, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι παίζοντας σκληρή άμυνα περιόρισαν σε καίριο βαθμό τους φιλοξενούμενους, καταφερνοντας να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων (48-43) στο 30′. Στην τελευταία περίοδο το ΡΟΥΠΕΛ προσπάθησε να ανατρεψει την όλη κατάσταση, αλλά τα φαλτσοσφυριγματα των διαιτητών δεν το επέτρεψαν, με το ΠΑΓΓΑΙΟ να πανηγυριζει και το ΡΟΥΠΕΛ να έχει πολλά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί πως ο τεχνικός του ΡΟΥΠΕΛ αποβλήθηκε 4 λεπτά πριν το φινάλε. Ρεκόρ αποτελεί το γεγονός ότι οι παίχτες του ΡΟΥΠΕΛ χρεώθηκαν με 31φαουλ, ενώ οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε 20.

Τέλος, απόντες από την σημερινή αναμέτρηση ήταν οι (Στάσας,Ζωηρός και Σεφεριδης).

Σε δηλώσεις του στο «SSN» ο προπονητής του Ρούπελ ήταν ιδιαίτερα απογοητευμένος και νευριασμένος για την διαιτησία της αναμέτρησης.

Πραγματικά τέτοια διαιτησία μπορεί να μην έχω ξανά βιώσει όσα χρόνια είμαι στον χώρο του μπάσκετ και δεν μπορώ να σταθώ σε κάτι άλλο όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι. Δεν είναι δυνατόν να ορίζεται διαιτητής ενός ντέρμπι ένας διαιτητής από το διπλανό χωριό. Ο Ανεστακης είναι από την Νικησιανη. Σήμερα είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια τραγική διαιτησία όπως σε πολλά εκτός έδρας παιχνίδια, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό και ένα πολύ αφιλόξενο γήπεδο. Μάλιστα χωρίς να κάνουμε τίποτα πήγαν να μας ορμηξουν στο τέλος του παιχνιδιού και ευτυχώς δεν συνέβη τίποτα χειρότερο «.

Τα δεκάλεπτα: 22-18,34-34,48-43,64-58.

Παγγαίο (Ανίσογλου) : Ρωσίδης 2,Ανίσογλου 12(3), Ντίμπ 16, Μελιάδης 2, Δημητρίου 20(2), Γουδούτσης 5, Δουλγέρης 8, Τσιουτσιούλης.

ΡΟΥΠΕΛ (Ιωαννίδης) : Ιωαννίδης Δ. 8, Σκαλιστής 10(1), Ιωαννίδης Κ. 4, Νιφορίδης 2, Πετράς 6, Ντούντος 3, Αβραμίδης 6(1), Ντινούδης 6, Κατσικάς 13(2).