Πλήρωσε την… τρικυμία του 20λεπτου & έχασε με 3-2 από τον Παναιγιάλειο!

Πλήρωσε την... τρικυμία του 20λεπτου & έχασε με 3-2 από τον Παναιγιάλειο!

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός λένε και όταν ξεκινάς τόσο άσχημα είναι πολύ δύσκολο να ανατρέψεις τα δεδομένα. Αυτό το κακό ξεκίνημα πλήρωσε και ο Πανσερραϊκός στο Αίγιο, καθώς στο πρώτο 20λεπτο του ματς δέχθηκε τρία γκολ όντας… εν τρικυμία και όσο και να προσπάθησε στην συνέχεια και όσο και αν έφτασε κοντά, η απόσταση που είχε να διανύσει ήταν μεγάλη με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 3-2 και για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι να μείνει μακριά από ένα θετικό αποτέλεσμα, έχοντας πάντως παράπονα και από τον διαιτητή Κολυτά που σε δύο περιπτώσεις έδειξε κίτρινες για θέατρο σε παίκτες του Πανσερραϊκού που ζήτησαν πέναλτι.

Το θετικό ίσως που μπορεί να κρατήσει όποιος δει το ποτήρι… μισογεμάτο, είναι η προσπάθεια των «λιονταριών» που δεν παράτησαν το παιχνίδι, πάλεψαν και σίγουρα μπορούσαν να πάρουν τουλάχιστον την ισοπαλία και να ικανοποιήσουν και τους περίπου 20 Σερραίους που έκαναν το μακρύ ταξίδι ως το Αίγιο.

Ο Περικλής Αμανατίδης παρέταξε ένα σχήμα αλλαγμένο κατά 3/11 έχοντας την αναγκαστική αλλαγή του Τσελεπίδη αντί του Στέβιτς, ενώ έριξε από την αρχή τους Δούμτσο και Φουσού για να πάρει περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι, αλλά δυστυχώς για αυτόν τα πλάνα του πετάχτηκαν στα σκουπίδια από τα πρώτα λεπτά, καθώς οι «κόκκινοι» ουσιαστικά ξεκίνησαν το ματς με γκολ… από τα αποδυτήρια. Πριν καλά-καλά πάρουν βρούνε τα πατήματα τους στο χορτάρι οι γηπεδούχοι είχαν προλάβει να προηγηθούν στο 3΄ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Αρναρέλλη και στο 6΄ να κάνουν το 2-0 με τον Κριστέτο και αφού η άμυνα του Πανσερραϊκού όντας αιφνιδιασμένη στον απόλυτο βαθμό έμοιαζε να πελαγοδρομεί. Και στο 9΄ λόγω Ρίστιτς δεν ήρθε το 3-0 και ήρθε το 2-1, καθώς ο Σέρβος τερματοφύλακας έκανε μία σπουδαία απόκρουση και στην αντεπίθεση ο Δούμτσος ευτύχησε να τελειώσει την φάση και να μειώσει βάζοντας την ομάδα του και πάλι στο ματς, αλλά στο 18΄ ο Γεωργακόπουλος με κεφαλιά έκανε το 3-1 ολοκληρώνοντας αυτό το εφιαλτικό πρώτο 20λεπτο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν ανάσα. Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι για τον Παναιγιάλειο, αφού σχεδόν ότι έγινε από εκεί και πέρα γινόταν μπροστά από την εστία του Πολίτη. Ο Πανσερραϊκός δεν το έβαλε κάτω, ισορρόπησε το ματς, έχασε μία μεγάλη ευκαιρία στο 25΄ με τον τερματοφύλακα των «μελανόλευκων» να αποκρούει την κεφαλιά του Δούμτσιου, πίεσε, αλλά δεν βρήκε παραπάνω τρόπους να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα ούτε από τα πλάγια, ούτε από τον άξονα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιγιάλειος γύρισε πίσω προσπαθώντας να διαφυλάξει το σκορ και έδωσε όλο το παιχνίδι στον Πανσερραϊκό που σχεδόν για 45λεπτά είχε εγκατασταθεί στο ένα μισό του γηπέδου επιχειρώντας να διασπάσει μία πολυπρόσωπη άμυνα και τα κατάφερε σε αρκετές περιπτώσεις. Μπορεί να σκόραρε νωρίς με το γκολ του Γκούρτσα στο 56΄ μειώνοντας σε 3-2, αλλά όλες οι υπόλοιπες προσπάθειες του με τον Ιωαννίδη, τον Τσελεπίδη, τον Γκούρτσα, τον Δούμτσο και τέλος τον Ζιγκερίδη δεν είχαν θετική κατάληξη. Δύο φορές ο διαιτητής έδωσε κίτρινες για θέατρο σε φάσεις που οι παίκτες του Πανσερραϊκού ζήτησαν πέναλτι, μία φορά ο βοηθός ακύρωσε γκολ του Τσελεπίδη ως οφσάϊντ, σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας του Παναιγιαλείου κράτησε ζωντανή την ομάδα του και γενικότερα παρά την ασφυκτική πίεση η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ, με τους «κόκκινους» να αναζητούν πλέον στο δύσκολο εντός έδρας ματς με τον Απόλλωνα Πόντου το πρώτο αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ(Ν.Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος, Ιντζίδης, Στίκας(49΄ Βλάχος), Κοντοχρήστος(82΄ Παπαχρήστος), Γκούμας(64΄ Καζναφέρης), Κρους, Κριστέτο, Σκαρτσίλας, Αρναρέλλης, Γεωργακόπουλος

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Αμανατίδης): Ρίστιτς, Ιωαννίδης(85΄ Ζιγκερίδης), Τσελεπίδης, Βοσκόπουλος, Τσαμούρης, Φουσού(64΄ Παπουτσογιαννόπουλος), Σιάκκας, Πόζογλου, Δούμτσος, Τσιμίκας(71΄ Ρούτσης), Γκούρτσας

Διαιτητής: Κολυτάς(Κέρκυρας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνου(Πρέβεζας), Φραγκούλης(Πρέβεζας)

Κίτρινες: Καζναφέρης, ΠολίτηςΦουσού, Γκούρτσας, Τσελεπίδης, Βοσκόπουλος