Πανσερραϊκός-Τιτάνες Δράμας 70-51

Καλή εμφάνιση μόνο στο 2ο ημίχρονο πραγματοποίησε ο Πανσερραϊκός έχοντας για πρώτη φορά φέτος όλους τους αθλητές της στο φύλλο αγώνα και τελικά κατάφερε να κερδίσει με 70-51 τους Τιτάνες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (2-8 στο 2′). Τα «λιοντάρια» αντέδρασαν και προσπέρασαν στο σκορ με 10-9 (6:11). Οι Τιτάνες εκ νέου προηγήθηκαν με 14-17 (2:32) και η εναρκτήρια περίοδος έληξε 17-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας είχε μικρό προβάδισμα ανά διαστήματα

αλλά οι Δραμινοί με παιχνίδι στο «ζωγραφιστό» ήταν μέσα στην διεκδίκηση του αγώνα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας να διατηρεί βραχεία κεφαλή έναντι των αντιπάλων της (34-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους. Οι αθλητές μας βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία στο παρκέ. Στην επίθεση τα «λιοντάρια» μας είχαν σωστές επιλογές, με την διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά και με επιμέρους σκορ 24-7 η περίοδος έκλεισε με 58-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, στο 37′  η διαφορά  άγγιξε τους 21 πόντους (67-46), με  συμμετοχή όλων των μικρών στο παιχνίδι της, ολοκλήρωσε τον αγώνα με τελικό αποτέλεσμα 70-51.

Ο προπονητής των «κόκκινων»  Πασχάλης Ρούλης δήλωσε:

«Η ομάδα μας αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος έχοντας όλους τους αθλητές της στο γήπεδο.

Οι αθλητές μου πρέπει να ξεκινάνε στο παιχνίδι τους έχοντας απόδοση στο 100%  και να μην χαρίζουν δεκάλεπτα στους αντιπάλους τους. Δύο φορές μέσα σε ένα ΣΚ ( Εφηβικό με τον Α.Ο. Σερρών: 1ο  18-24,  Ανδρικό με τους Τιτάνες: 1ο  17-19).  Στην αντίπαλη ομάδα παρουσιάζεις την δύναμη σου και την αγωνιστική σου ταυτότητα με το καλημέρα….