Πανσερραϊκός – Ηρακλής 54-48 | Ιδανικό ξεκίνημα για τις «λιονταρίνες»

Πανσερραϊκός – Ηρακλής 54-48 | Ιδανικό ξεκίνημα για τις "λιονταρίνες"
Μεγάλη νίκη με το «καλημέρα» για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού που υπέταξαν τον Ηρακλή με 54-48 ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών.
Οι φιλοξενούμενες χωρίς να εντυπωσιάσουν εκμεταλλεύτηκαν το άγχος του Πανσερραϊκού και προηγήθηκαν με 0-9 για να κλείσουν την 1η περίοδο στο +7 (4-11). Στην 2η περίοδο οι «κόκκινες» ανασυγκροτηθηκαν και μείωσαν στους 4 (20-24) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Στην 3η περίοδο η Κουτουση επωμίστηκε το βάρος στην επίθεση και κατάφερε να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι, καθώς ο Πανσερραϊκός έκλεισε τη 3η περίοδο στο +7 (42-35). Η ομάδα του Κ. Δωδου έδειχνε να τελειώνει το παιχνίδι (50-39) , αλλά ο Ηρακλής δεν πτοήθηκε και μείωσε στους 4 (50-46) στην απέλπιδα προσπάθεια του να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος. Η ψυχραιμία ωστόσο που επέδειξαν οι «λιονταρινες» στο φιναλε εφτανε ώστε να έρθει μια μεγάλη νίκη.
Πάρα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Κουτουση , με την Πιτσιαβα και την Τσάντα να βοηθάνε πολύ στο επιθετικό και οργανωτικό κομμάτι.
Τα δεκάλεπτα: 04-11,20-24,42-35,54-48.
Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Λαλλα
Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 8, Τσάντα 11, Πελτέκη 3(1), Κουτούση 20, Πιτσιάβα 12(2), Κίναλη, Μπακιρτζίδου, Χύσα, Γκανάτσιου.