ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Μπορούσε το «Χ», έχασε 1-0 στην Ριζούπολη

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Μπορούσε το "Χ", έχασε 1-0 στην Ριζούπολη

Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα της Football League για την 7η αγωνιστική, γνώρισε ο Πανσερραϊκός ο οποίος έφυγε χωρίς βαθμό ή βαθμούς από τη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα με σκορ 1-0. Έτσι η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη, θα κάνει Χριστούγεννα με… δέκα πόντους στη βαθμολογία, απολογισμός διόλου ευκαταφρόνητος έχοντας στο ενεργητικό του 3 νίκες, μια ισοπαλία και 3 ήττες.

Κράτησε στο α’, αιφνιδιάστηκε στο β’

Ο Πανσερραϊκός, όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο, θα παρατάσσονταν με φουλ αμυντική διάταξη αφού ο αντίπαλό του είναι από τα φαβορί που θα διεκδικήσουν την άνοδο, διαθέτοντας μια απο τις δυσκολότερες έδρες της κατηγορίας. Έτσι, ο Διλμπέρης ξεκίνησε το ματς στην ουσία με ενισχυμένη άμυνα έχοντας πίσω τους Στέβιτς, Φουσού, Καψάλη, Βοσκόπουλο και Παπατζίκο, ενώ στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ρούτσης, Τσιμίκας, έχοντας στα άκρα της επίθεσης τους Κάκκο – Τσούτση και στην κορυφή τον Μαφουτά.

Το πρώτο 45λεπτο κύλησε έχοντας τον έλεγχο και κάποιες καλές στιγμές ο Απόλλων, με τους Σερραίους να λειτουργούν σωστά στις επιθέσεις των γηπεδούχων. Στο β’ μέρος, οι «κόκκινοι» αιφνιδιάστηκαν καθώς με το… καλημέρα, ο Απόλλων κατάφερε να σκοράρει στο 47′ με τον Πετρόπουλο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αναγκάσει τους παίκτες του Πανσερραϊκού να βγουν από το… καβούκι τους και να αναζητήσουν κάτι καλό στην επίθεση, με τον έμπειρο τεχνικό να ρίχνει στο ματς και τους Χατζηδημητρίου – Κανούλα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν και να απειλήσουν την εστία του Χιώτη, με το 1-0 να είναι και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Δ. Σπανός): Χιώτης, Πάνος, Βαλεριάνος, Κύργιας. Δεληζήσης, Κονέ, Αλμπάνης (89′ Ντάσιος), Τσιάρας, Κάσσος, Ρομάνο (76′ Πουρτουλίδης), Πετρόπουλος (82′ Διαμαντόπουλος).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π. Διλμπέρης): Μέλκας, Παπατζίκος, Στέβιτς (81′ Τσουβαλτσίδης), Φουσού, Καψάλης, Ρούτσης (61′ Χατζηδημητρίου), Τσιμίκας, Κάκκο, Τσούτσης, Βοσκόπουλος, Μαφουτά (56′ Κανούλας).

ΣΚΟΡΕΡ: 47′ Πετρόπουλος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουλούδης (Λέσβου)

ΒΟΗΘΟΙ: Χαλβατζάκος (Πειραιά), Σαββόγλου (Δυτ. Αττικής)

ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάνος, Ρομάνο, Κονέ – Βοσκόπουλος, Τσούτσης, Ρούτσης, Παπατζίκος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

LIVE… LIVE… LIVE…

4′: Συρτό σουτ Τσιάρα από θέση έξω αριστερά, στα 25 περίπου μέτρα, άουτ.

11′: Από διαγώνια θέση ο Κάκκο επιχείρησε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μαφουτά και κατέληξε άουτ.

19′: Ζητούν πέναλτι οι γηπεδούχοι υποστηρίζοντας ότι η μπάλα μετά από κεφαλιά του Ρομάνο, βρήκε στο χέρι του Παπατζίκου με τον διαιτητή να δείχνει συνέχεια στο ματς.

20′: Ο Αλμπάνης μπαίνει στην περιοχή, κάνει το σουτ για να μπλοκάρει ο Μέλκα.

37′: Σουτ του Πετρούπολου μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ.

41′: Συνδυασμός Ρομάνο – Πετρούπουλου και σουτ του τελευταίου, μπλόκαρε ο Μέλκας.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΗ ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΜΗΔΕΝ.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΣ ΣΤΗ ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ…

47′ ΓΚΟΛ! 1-0! Πολύ γρήγορα στο β’ ημίχρονο ο Απόλλωνας ανοίγει το σκορ. Ο Αλμπάνης έκανε την ατομική προσπάθεια και βρήκε τον Πετρόπουλο με τον τελευταίο να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή.

49′: Σουτ του Κάσσου μπλόκαρε ο Μέλκας.

72′: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Κάσσου, σε ετοιμότητα ο Μέλκας που μπλόκαρε.

80′: Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα με τον Αλμπάνη να πιάνει το σουτ και να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ ο Μέλκας.