ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Με το… δεξί και με ανατροπή επί της Ελευσίνας (2-1)

Η υπόσχεση που έδωσε ο Παναγιώτης Διλμπέρης μετά την ήττα και την κακή εμφάνιση με τον Κισσαμικό, ότι θα παρουσιάσει «έναν… άλλον Πανσερραϊκό» πραγματοποιήθηκε σε αρκετά μεγάλο βαθμό κυρίως για τον τρόπο που ήρθε η πρώτη νίκη. Ο Πανσερραϊκός μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο πρωτάθλημα 2016-17 της Football League, κέρδισε με 2-1 τον Πανελευσινιακό στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, κάνοντας μάλιστα την ολική ανατροπή και δείχνοντας στους 500 περίπου θεατές που παρακολούθησαν το ματς, ότι η ήττα στο Κύπελλο την περασμένη Πέμπτη ήταν απλά μια… κακή παρένθεση, κερδίζοντας στο τέλος και το χειροκρότημα των Σερραίων φιλάθλων.

Μια νίκη, η οποία και με τον τρόπο που ήρθε, αλλά και με τις απουσίες στην μεσοεπιθετική γραμμή των Ρούτση, Μαφουτά και Γκασέσα, θα δώσει σίγουρα ψυχολογική ώθηση στους παίκτες του Παναγιώτη Διλμπέρη, για τη συνέχεια του «μαραθωνίου» η οποία τους φέρνει την επόμενη αγωνιστική αντίπαλο με τον ΑΟΤ στα Τρίκαλα.

Άμεση «απάντηση» και έλεγχος σε όλο το ματς

Ο Πανσερραϊκός ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο καθόλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς μάλιστα να απειληθεί σοβαρά από τους Αθηναίους. Παρόλα αυτά στις λίγες στιγμές που βρέθηκαν μπροστά οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να σκοράρουν με εκπληκτικό γκολ του Ταμπάκη στο 12ο λεπτό. Αυτό, όχι μόνο δεν πτόησε τους Σερραίους, αλλά η «απάντηση» ήρθε άμεσα με τον Κάκκο, ο οποίος ήταν από τους καλύτερους των νικητών, να ισοφαρίζει ένα λεπτό αργότερα. Η συνέχεια ήταν αυτή που σας περιγράψαμε στην αρχή της παραγράφου, με έναν Πανσερραϊκό ο οποίος έδειξε ότι ήθελε και επιζητούσε το δεύτερο γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα και την ψυχολογική ανάταση. Αφού προηγήθηκαν κάποιες καλές στιγμές στην εστία του Αγριμάκη, με τους Κανούλα (36’), Κάκκο (39’), Χατζηδημητρίου (41’) και Τσούτση (61’), ήρθε η «λύτρωση» με τον Ιωαννίδη ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Τάντιτς σε ανατροπή του από τον Αρβανίτη για να χαρίσει στην ουσία τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

«Χτύπησε» η ατυχία για άλλη μια φορά

Στο 30’ περίπου του αγώνα, ο Παναγιώτης Διλμπέρης είδε για άλλη μια φορά ποδοσφαιριστή του να αποχωρεί αναγκαστηκά από τον αγωνιστικό χώρο. Όπως στο ματς με τον Κισσαμικό, που αποχώρησε 37’ ο Χρήστος Ρούτσης λόγω τραυμαρισμού, έτσι και σε αυτό με την Ελευσίνα, ο Ντούσαν Στέβιτς δεν μπόρεσε να συνεχίσει και στο ημίωρο αντικαταστάθηκε.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π. Διλμπέρης): Μέλκας, Τσουβαλτσίδης, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Σιάκκας, Τσιμίκας, Στέβιτς (30’ λ.τ. Κανούλας), Κάκκο (85’ Παπατζίκος), Τσούτσης, Χατζηδημητρίου (58’ Τάντιτς)

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Χ. Παντιώρας): Αγριμάκης, Κωνσταντινίδης, Τσίγκρος, Αρβανίτης, Τσούπρος, Ρόκας (64’ Κασνέτση), Σιλιγαρδάκης, Σταματάκης, Ταμπάκης, Αγγελούδης (53’ Ιορδανίδης), Γραικός (80’ Κωστόπουλος)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαλούτας (Ημαθίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Γιάντσης (Ημαθίας), Τυριακίδης (Μακεδονίας)

ΣΚΟΡΕΡ: 12’ Ταμπάκης, 13’ Κάκκο, 75’ Ιωαννίδης (πεν.)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάκκο – Κωνσταντινίδης, Τσίγκρος, Σιλιγαρδάκης, Σταματάκης, Κασνέτση, Κωστόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΘΕΑΤΕΣ: 500

LIVE… LIVE… LIVE…

2’ Σουτ του Τσούτση η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ

6’ Σουτ του Κάκκο η μπάλα άουτ

12’ ΓΚΟΛ! 0-1! Σε αντεπίθεση του Πανελευσινιακού, ο Ταμπάκης με εκπληκτικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Μέλκα ανοίγοντας το σκορ.

13’ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Κάκκο με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφαρίζει.

23’ Σουτ του Σταματάκη η μπάλα λίγο άουτ.

25’ Σουτ του Τσούτση η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

36’ Καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό με τον Κανούλα να πιάνει την κοντινή κεφαλιά και να αποκρούει ενστικτωδώς ο Αγριμάκης. Στη συνέχεια ο Κάκκο έκανε το πλασέ αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφ-σάιντ.

39’ Κεφαλιά του Κάκκο η μπάλα άουτ.

41’ Ωραίο σουτ του Χατζηδημητρίου που ανάγκασε τον Αγριμάκη να παραχωρήσει κόρνερ.

50’ Σουτ του Κωνσταντινίδη η μπάλα άουτ.

58’ Σουτ του Κάκκο η μπάλα άουτ.

61’ Καλό σουτ του Τσούτση η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

75’ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Τάντιτς ανατράπηκε από τον Αρβανίτη και ο Μαλούτας έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Ιωαννίδης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.