Πάνε τελικό οι Νέοι της Ε.Π.Σ.Σερρών! Νίκη με 3-1 κόντρα στην Ε.Π.Σ.Αχαϊας

Μια νέα χρυσή σελίδα στην ιστορία του Σερραϊκού ποδοσφαίρου ετοιμάζεται να γράψει η Μικτή ομάδα Νέων της Ε.Π.Σ. Σερρών που προκρίθηκε σήμερα στον τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων κερδίζοντας με σκορ 3-1 την αντίστοιχη ομάδα της Ε.Π.Σ. Αχαΐας. Οι ταλαντούχοι παίκτες της Ε.Π.Σ. Σερρών έκαναν κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο και πήραν δίκαια και παλικαρίσια την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσουν στις 22 Απριλίου στην Αθήνα την Ε.Π.Σ. Ηρακλείου.

Το ξεκίνημα του αγώνα που έγινε στο ΕΑΚ Βόλου δεν ήταν καλό για τους Σερραίους που αιφνιδιάστηκαν από τους Αχαιούς και βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω στο σκορ. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Σταθόπουλος εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος και με σουτ άνοιξε το σκορ (0-1). Στο 19ο ο Παναγιώτης Σιψής (Νίκη Χριστός) με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σερραίοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο πήραν το προβάδισμα στο σκορ (2-1) στο 51ο και πάλι με τον Παναγιώτη Σιψή και στο 69ο ο Γιάννης Φάκης (ΠΟΣ 2000) με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ: Μαδένης, Θωμαΐδης, Παπαδόπουλος, Θεοδωρίδης, Δήμος, Γιαξής, Αναγνωστάκης (56′ Ηλιάδης), Αραμπατζής (80′ Νέος), Φακής, Σίψης, Κιουτσεκτσίδης (85′ Αποστολόπουλος).

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Αδ. Τσεκούρας, Σταθόπουλος, Καλαμπόκας, Πανάρετος, Παπασπυρόπουλος (54′ Κουτρόπουλος), Αγγ. Τσεκούρας (67′ λ.τρ. Ζήκος), Ντίνος, Καλόφωνος, Μακρής (46′ λ.τρ. Ζαφειράκης), Αθανασακόπουλος, Τσερικλός.