Ο Άρης «έξι στα έξι», σπουδαίο τρίποντο η Παναχαϊκή

Ο Άρης "έξι στα έξι", σπουδαίο τρίποντο η Παναχαϊκή

Δεν εντυπωσιάζει, αλλά πλέον έχει κάνει τις νίκες… συνήθεια. Ο Άρης επικράτησε 1-0 του ΑΟΧ Κισσαμικού στο «Κλ. Βικελίδης» με γκολ του Μπαργκάν στο 45′, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Μπορεί οι Κρητικοί να γνώρισαν την πρώτη τους εφετινή ήττα, αλλά πάλεψαν μέχρι τέλους για το γκολ της ισοφάρισης και είχαν δοκάρι στο 67′ με τον Ξύδα. Οι «κίτρινοι» κατέκτησαν το τρίποντο και είναι η μοναδική ομάδα που έχει τοι απόλυτο ύστερα από έξι ματς. Ο ΑΟΧ Κισσαμικός απέδειξε ότι η πορεία που κάνει δεν είναι τυχαία.

Η Παναχαϊκή με 3.000 οπαδούς στην Αγυιά επικράτησε 1-0 της Δόξας Δράμας και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα και στο πρώτο εις βάρος της γκολ (σκόρερ στο 27′ ο Αποστολόπουλος). Πλέον την «έπιασε» στους 13 βαθμούς, στη 2η θέση της Football League. Ο ΟΦΗ, βέβαια, έχει ένα ματς λιγότερο και με νίκη επί του Εργοτέλη τη Δευτέρα (4/12, 17.00) θα πατήσει στην δεύτερη θέση της κατάταξης.

Ύστερα από τρεις νίκες, η ΑΕ Καραϊσκάκης έχασε την προηγούμενη αγωνιστική από τον Πανσερραϊκό. Την Κυριακή (3/12) επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα με το 3-1 απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας, συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία, παρότι νεοφώτιστη. Μακρής (3′) και Λουκίνας (50′, 76′) σημείωσαν τα γκολ των Αρτινών, ενώ για τους Θεσσαλούς είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 ο Πλαβούκος.

Ο Απόλλων Λάρισας νίκησε 1-0 τον Αιγινιακό με γκολ του Αγρόδημου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος. Αυτή ήταν η δεύτερη επικράτηση των Θεσσαλών στο πρωτάθλημα, πάλι εντός έδρας. Μάλιστα η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη έπαιζε από το 56′ με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Παϊτέρης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Σάββατο (5/12)

Βέροια – Σπάρτη 1-0 (76′ Βανκενβάι)

Κυριακή (3/12)

Αχαρναϊκός – Πανσερραϊκός 0-3 α.α

Άρης – ΑΟΧ/Κισσαμικός 1-0 (45′ Μπαργκάν)

Παναχαϊκή – Δόξα Δράμας 1-0 (27′ Αποστολόπουλος)

ΑΕ Καραϊσκάκης – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-1 (3′ Μακρής, 50′, 76′ Λουκίνας – 28′ Πλαβούκος)

Απόλλων Λάρισας – Αιγινιακός 1-0 (45’+2′ Αγρόδημος)