Ούτε τώρα εντός έδρας νίκη για τον Ορφέα Σκοπού, νέα ήττα απο Ζέφυρο!

Δεν μπόρεσε να ξορκίσει το «κακό» ο Ορφέας που γνώρισε την δεύτερη φετινή του ήττα και πάλι στην έδρα του αυτή τη φορά από τον Ζέφυρο με 71-81. Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού αν και για ακόμα μία αναμέτρηση έβγαλαν πάθος στο παρκέ πλήρωσαν τα λάθη στο transition και την απώλεια κρίσιμων καλαθιών σε σημεία κλειδιά στην αναμέτρηση.

Πρώτος σκόρερ για τον Ορφέα αναδείχθηκε ο Κώστας Πεχλιβάνης με 20 πόντους και 3 τρίποντα ενώ 17 πόντους και 3 τρίποντα σημείωσε ο Χρήστος Ιακωβίδης ο οποίος συνέβαλε σημαντικά στον δημιουργικό τομέα Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια.

Ο Ορφέας θα μπει νωθρός στον αγωνιστικό χώρο κάτι το οποίο θα εκμεταλλευτεί ο Ζέφυρος χτίζοντας μία ισχνή διαφορά οχτώ πόντων χάρις σε δύο απανωτά τρίποντα του Αλεξανδρίδη (8-2 7:30). Η ομάδα όμως θα βελτιωθεί σταδιακά στην άμυνα και με τρίποντα των Τσανάκα και Χατζή στο 5:20 θα μειώσει σε 9-13. Η ξαφνική άνοδος της απόδοσης των γηπεδούχων θα αιφνιδιάσει τον Ζέφυρο γεγονός που θα εκμεταλλευτεί ο Ιωσιφίδης που θα πετύχει νέο τρίποντο (12-13). Οι φιλοξενούμενοι θα αντιδράσουν τρέχοντας ένα μικρό σερί με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 17-22.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ορφέας με τον Ιακωβίδη μειώνει την διαφορά πετυχαίνοντας νέο τρίποντο (20-23 8:20) και θα μπορούσε εύκολα να είχε πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά κάποιες άστοχες επιλογές στην επίθεση και η απώλεια κάποιων φαινομενικά εύκολων πόντων επέτρεψαν στους αντίπαλους να ανοίξουν την ψαλίδα με τον Μυστιλιάδη να σημειώνει εφτά πόντους και το σκορ να γίνεται 22-33.  Με τους Πεχλιβάνη και Αποστόλου να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια η διαφορά περιορίστηκε στους πέντε πόντους με τον πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να γράφει 35-40.

Στην επανάληψη ο Ζέφυρος μπήκε πολυ δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-20 ξέφυγε στο 25′ με 17 (43-60). Οι παίκτες του κ. Κοκολιού προσπάθησαν να αντιδράσουν ασκώντας ασφυχτικό πρέσινγκ και με σερί 8-0 μειώσαν σε 51-60 με την περίοδο να κλείνει 51-64.

Η τελευταία περίοδος μύριζε «μπαρούτι» και ο Πεχλιβάνης το τόνισε από το πρώτο λεπτό βάζοντας συνεχόμενους πόντους και με την βοήθεια του Χατζηανδρέου η διαφορα θα πέσει στους 5 (63-68) δίνοντας ελπίδες ανατροπής. Η αστοχία όμως από την περιφέρεια και το ζωγραφιστό σε κομβικά σημεία αλλα και η ψυχραιμία που επέδειξαν οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν στον Ζέφυρο να πετύχει μία δίκαιη νίκη με 71-81.

Απογοητευμένοι οι παίκτες του Ορφέα χειροκρότησαν τον κόσμο που για ακόμη μία φορά κατέκλυσε το κλειστό και στάθηκε στο πλευρό της ομάδας.

Διαιτητές:  Κατρακάρης – Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 17-22, 35-40, 51-64, 71-81

Ορφέας Ν. Σκοπού (Φώτης Κοκολιός): Πεχλιβάνης 20(3), Ιακωβίδης 17(3), Αποστόλου 7(1), Χατζηκυριακίδης., Χατζής 6(2), Σύρπας., Καβαργύρης 2, Χατζηανδρέου 10, Ιωσηφίδης 6, Γουλιανός,Τσανάκας 3(1), Κουτσιαντζής.

ΖΕΦΥΡΟΣ (Τσολάκης): Μυτιληναίος 18 (4), Μυλωνάς 18, Αλεξανδρίδης 16 (4), Τσιουντός 17 (2), Μυστιλιάδης 1, Τσιώκας 11, Πατίκας.