Ούτε ΔΟΥΚΑΣ, ούτε βαρόνος γιατί… ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΡΟΙ! Νίκη-πρόκριση στο Κύπελλο

Ούτε ΔΟΥΚΑΣ, ούτε βαρόνος γιατί... ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΡΟΙ! Νίκη-πρόκριση στο Κύπελλο

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι Ίκαροι το ματς Κυπέλλου με τον Δούκα, καθώς το τελικό 89-63 που τους φέρνει στην επόμενη φάση του θεσμού δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας τους. Μπορεί να έγινε φανερό κατά την διάρκεια του αγώνα ότι ο ΑΣΕΔ δεν είναι πλέον η ομάδα των προηγούμενων ετών και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση και με την ομάδα που τερμάτισε πέρυσι στην 3η θέση της Α2 έχοντας στο ρόστερ της πολλούς έμπειρους παίκτες και λάμψη, ωστόσο και πάλι οι νεοφώτιστοι στην Β΄ Εθνική Σερραίοι κόντρα σε μία ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας έβγαλαν στο παρκέ διάθεση και ταλέντο και έδειξαν το βάρος της φανέλας τους.

Παρουσία περίπου 200 φιλάθλων που έδωσαν το παρών στο κλειστό της κοιλάδας, απόλαυσαν μπάσκετ και χειροκρότησαν τις προσπάθειες των παικτών του Στέργιου Ποργιόπουλου οι Ίκαροι έδειξαν καλό βαθμό ετοιμότητας και πλέον θα αντιμετωπίσουν τον Χολαργό(65-84 τον Ίκαρο Ν.Σμύρνης) την Τετάτη 20/09.

Όσον αφορά τον αγώνα οι Ίκαροι μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα κρατώντας τον Δούκα κάτω από τους 20 πόντους και κατάφεραν να βάλουν τα περιφερειακά σουτ, έχοντας εξαιρετική οργάνωση από τον Γεωργιανό και παίρνοντας σημαντικούς πόντους από Κακιούζη και Γκάτζια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό παρά τις αλλαγές του coach Ποργιόπουλου, καθώς και οι παίκτες που ήρθαν στον πάγκο ανταπεξήλθαν στις απαιτήσεις του αγώνα. Με πιεστική άμυνα και τον Γκάτζια να συνεχίζει να «πυροβολεί» η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 47-27, με τον Κουπίδη μόνο από τον Δούκα να προσπαθεί να σώσει την παρτίδα

Στο 3ο δεκάλεπτο το ροτέϊσον από τον προπονητή των Ικάρων συνεχίστηκε, ο Κακιούζης έμεινε στον πάγκο, Γκούτζιας και Κεμανετζής πήραν θέση στο παρκέ, ο Θολιώτης ήταν εξαιρετικός, η διαφορά στο σκορ ανέβαινε συνεχώς, σε σημείο που και οι αντίπαλοι συμβιβάστηκαν με το αποτέλεσμα, αποδέχθηκαν την ήττα και έκαναν επίσης αλλαγές, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με σκορ 75-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» κράτησαν και δυνάμεις, πέτυχαν μόλις 14 πόντους δίνοντας δικαίωμα στον Δούκα να μαζέψει την διαφορά για το τελικό 89-63.