ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ: Αισθητά βελτιωμένος, αλλά πάλι ηττημένος

Πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια έδειξε ο Ορφέας Ν.Σκοπού στο σημερινό δύσκολο παιχνίδι με την ΧΑΝΘ στο κλειστό γυμναστήριο του Σκοπού. Το νεανικό σύνολο του Κώστα Σίσκου πάλεψε πάρα πολύ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με το τελικό σκορ 48-68 να μην αντικατοπτρίζει στο 100% την συνολική εικόνα του αποψινού αγώνα. Αυτή ήταν η 4η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Σκοπό, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν γνωρίσει έως τώρα μόλις μια ήττα.

Ο αγώνας…

Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν μια σημαντική διαφορά με το ξεκίνημα (6-13) οι «ασπρόμαυροι» έφεραν τούμπα την κατάσταση και προηγήθηκαν με 14-13 χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Παρίση με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στο +1 (16-17) για την ομάδα του Παπαβασιλείου. Στην 2η περίοδο και μετά το 23-22 οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 8 πόντων (27-35).

Στην 3η περίοδο η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται κοντά στους 10 πόντους με την ΧΑΝΘ να σημειώνει κάποια καλάθια στα τελευταία λεπτά για να ανεβάσει την διαφορά στους 13 (38-51) στο 30′. Οι φιλοξενούμενοι θέλοντας να τελειώνουν με την υπόθεση νίκη, μπήκαν αποφασισμένοι στην 4η περίοδο και προηγήθηκαν με 39-60 8′ πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 12, αλλά από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι με τους Θεσσαλονικείς να σημειώνουν άλλη μια νίκη.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης – Λάλλα

Δεκάλεπτα: 16-17, 27-35 (ημ.), 38-51, 48-68

Ορφέας (Σίσκος): Θεοδωρόπουλος 3 (1), Κουτσιαντζής 5 (1), Παρίσης 17 (1), Δροσινός 6, Καντζουρίδης, Καρακάσης 3 (1), Γάτος 8, Γκανόγλου, Σίμος 4, Χαβαλές 2.

ΧΑΝΘ (Παπαβασιλείου – Παναγιωτόπουλος): Παπαζούδης 2, Ζεκιριέ-Χασάν, Ακεψιμαΐδης 14 (1), Ελευθεριάδης 8, Θωμαΐδης 13, Πέτροβιτς 11, Ζαμπάκης 12 (1), Κουτσοκώστας 6, Μακούλης, Βλαγκόγιας 2, Δούκας.

Τα σημεία

*Αρκετά βελτιωμένος ο Σκοπός στο σημερινό παιχνίδι, με την δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις να φαίνεται σιγά σιγά.

*Χωρίς τον τραυματία και «μπαρουτοκαπνισμένο» Χατζή αγωνίστηκαν οι «ασπρόμαυροι» με το κενό του να είναι εμφανές στην επίθεση της ομάδας.

*Με τέτοιο πάθος και ενέργεια ο Σκοπός θα πάει για το διπλό στην Καλλικράτεια που βρίσκεται στα χαμηλά της βαθμολογίας όπως και ο Ορφέας (ρεκόρ 0-4).