Ορφέας Ν.Σκοπού: Πάλεψε με τον Πολύγυρο, αλλά υπήρχε διαφορά επιπέδου

Αισθητά βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Ορφέας στην 2η «στροφή» του πρωταθλήματος της Γ’Εθνικής ,αλλά γνώρισε την ήττα από τον πολύ δυνατό Πολύγυρο που πέρα από το ταλέντο διαθέτει και πολύ εμπειρία δείχνοντας πως θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κώστα Σίσκου προσπάθησε πολύ στην σημερινή αναμέτρηση και φάνηκε πως γίνεται καλή δουλειά, αλλά χρειάζεται πίστωση χρόνου και υπομονή από όλους για να πετύχει η ομάδα στο τέλος τους στόχους που έχει θέσει.

Ο Σκοπός στο σημερινό παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους (7-3), αλλά η συνέχεια ανήκε στον Πολύγυρο που έκλεισε την περίοδο στο +10 (20-30) εκμεταλλευόμενος τα λάθη των παιχτών του Σκοπού. Στην 2η περίοδο ενώ ο Σκοπός προσπαθούσε να ρίξει την διαφορά οι φιλοξενούμενοι με την εμπειρία τους έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 18 πόντων (34-52).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να φτάνουν στην νίκη και να υποχρεώνουν τους γηπεδούχους στην 2η τους ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Ωστόσο παρά την ήττα οι παίχτες του Κώστα Σίσκου κέρδισαν το χειροκρότημα των φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο και στήριξαν την αγαπημένη τους ομάδα. Στα αξιοσημείωτα η επανεμφάνιση του Χατζή που δεν αγωνίστηκε στον πρώτο αγώνα και έδωσε το παρών στο σημερινό παιχνίδι έστω και αν δεν ήταν 100% έτοιμος.

Διαιτητές: Πράττος – Τζιοπάνος

Δεκάλεπτα: 20-30, 34-52 (ημ.), 44-68, 57-87

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σίσκος): Κουτσιαντζής 9 (1), Παρίσης 11, Δροσινός 11 (1), Χατζής 7 (1), Γάτος 7, Σίμος 2, Χαβαλές 10, Φραντζέσκος, Ταΐρης, Θεοδωρόπουλος, Δρουμαλιάς, Καρακάσης.

Πολύγυρος (Χαλκιάς): Χατζηκυριακίδης 6, Πιπιλιάρης 21, Τσιούντος 9, Στεφανίδης 2, Παυλέας 10, Μπέγας 20 (4), Καραγιαννάκης 7, Νούκαρης 9 (1), Δήμητσας 3.