Ορφέας Ν. Σκοπού-ΜΑΣ Μαντουλίδης 74-70

Η εμπειρία και η ψυχραιμια του Ορφέα νίκησαν το πάθος του Μαντουλίδη, σε ένα ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι με την ομάδα του Φώτη Κοκολιού να πετυχαίνει μια ακομα σημαντική νίκη απέναντι σε αντίπαλο με κοινό στόχο.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Κώστας Πεχλιβάνης με 25 πόντους και τρία τρίποντα ενώ η ομάδα έλαβε σημαντική βοήθεια από τους Δημήτρη Χατζηανδρέου που πέτυχε 12 πόντους, Τριαντάφυλλο Χατζή με πολυ καλή αμυνα και 9 πόντους με ένα τρίποντο ενώ για ενα ακομα παιχνίδι καταλυτική ηταν η συνεισφορά του Ιωσηφίδη σε αμυνα και οργάνωση.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι λάθη που θα προκύψουν από το πρέσινγκ γεγονός που θα αναγκάσει τον Φώτη Κοκολιό να καλέσει άμεσα ταϊμ-άουτ. Ο Ορφέας θα αντιδράσει άμεσα και με τρίποντο αλλά και δύο βολές του Πεχλιβάνη θα περάσει μπροστά 11-10 (6:10). Με την συμπλήρωση ενός πεντάλεπτου αγώνα ο Πεχλιβάνης θα αποχωρήσει από το παρκέ λόγω τραυματισμού στο ισχίο προκαλώντας τον προβληματισμό του κόσμου με τους συμπαίκτες του ωστόσο να παίζουν πολύ καλή άμυνα ενώ θα διευρύνουν την διαφορά χάρη σε τρίποντα αρχικά του Χατζή (16-10 5:00) και του Ιωσηφίδη (2:30) που έκαναν πολύ καλή δουλεια και στην αμυνα με το 19-14 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτο δεκαλέπτου.

Ο Ορφέας θα ξεκινήσει ορεξάτος την δεύτερη περίοδο, Τσανάκας και Αποστόλου θα «βομβαρδίσουν» με τρίποντα το καλάθι του Μαντουλίδη ενώ το γρήγορο παιχνίδι που θα επιβάλουν οι γηπεδούχοι θα αιφνιδιάσει τον Μαντουλίδη με την διαφορά στο 5:20 να φτάνει το 34-22. Τα πράγματα θα αλλάξουν στο τελευταίο τετράλεπτο της περιόδου όπου ο Μαντουλίδης θα μαζέψει την διαφορά στους τέσσερις πόντους 34-30 (3:35) αναγκάζοντας τον Κοκολιό να επαναφέρει τον Πεχλιβάνη ενώ με την συνεισφορά του Χατζηανδρέου που πέτυχε εφτά πόντους στο τέλος της περιόδου ο Ορφέας θα κρατήσει την διαφορά έως το ημίχρονο (40-36).

Στην τρίτη περίοδο ο αγώνας θα μετατραπεί σε ροντέο με τον Μαντουλίδη να ασκεί πρέσινγκ αποσκοπώντας στην ανατροπή του σκορ, ωστόσο λογάριαζαν χωρίς τους Πεχλιβάνη και Χατζηανδρέου που ευστόχησαν στο σύνολο των ελευθέρων βολών με τον βαθμολογικό πίνακα στο τέλος του δεκαλέπτου να δείχνει 56-53.

Στην τελική περίοδο η ατμόσφαιρα μύριζε μπαρούτι, ο Ορφέας με τους Πεχλιβάνη και Χατζηκυριακίδη θα πατήσει το γκάζι ανεβάζοντας την διαφορά 69-57, αλλα οι φιλοξενούμενοι θα τα δώσουν όλα στα τελευταία λεπτά καταφέρνοντας να πλησιάσουν εκ νέου στο σκορ ( 72-69 στα 3:00). Οι Ιωσηφίδης και Καβαργύρης θα πετύχουν κρίσιμους πόντους από την γραμμή των βολών διαμορφώνοντας το τελικό 74-70 με τον Ορφέα να φτάνει στην 5η νίκη του. Δυστυχως όμως η ατυχία συνεχίστηκε και μετα τον Ιακωβίδη και ο Χατζηανδρέου υπέστη διάστρεμμα η κατάσταση του οποίου θα εκτιμηθεί αυριο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 40-36, 56-53, 74-70

Διαιτητές: Ντούρας – Ζαχαριάδης

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 25 (3), Χατζηκυριακίδης 6, Χατζής 9 (1), Αποστόλου 6 (2), Τσανάκας 5 (1), Καβαργύρης 7, Χατζηανδρέου 12, Ιωσηφίδης 4 (1), Σύρπας, Καραμπατζιάκης, Κουτσιαντζής.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Ντολόπουλος): Γκύζης 6, Ρομπότης 8, Τάκης 4, Μπέλλος 2, Γκαντίδης 8, Γιαννακός 5, Ρεφατλάρι 6 (2), Γκαβέζος 7 (1), Κουτουξίδης 10 (1), Τσιριλάκης 8, Θώμος 6.