Νικηφόρο πέρασμα από τα Μουδανιά για τον Ορφέα Νέου Σκοπού

Νικηφόρο πέρασμα από τα Μουδανιά για τον Ορφέα Νέου Σκοπού που επικράτησε με 76-66 πετυχαίνοντας την τρίτη εκτός έδρας νίκη.

Η πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μισό της αναμέτρησης η καλή αμυντική λειτουργία στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας ήταν τα σημεία κλειδιά που έδωσαν την εύκολη νίκη.

Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Κώστας Πεχλιβάνης 23 πόντους και τέσσερα τρίποντα, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Τριαντάφυλλος Χατζής που πέτυχε 15 πόντους, Χατζηανδρέου 12 πόντους και Τσανάκας με 10 πόντους και τρία τρίποντα.

Αναφορικά με την εξέλιξη του ματς ο Ορφέας μπήκε στο παρκέ με όρεξη, από το πρώτο λεπτό επέβαλε τον ρυθμό και με τον Χατζή σε μεγάλα κέφια προηγήθηκε με 0-10 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 14-22.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε οπως ακριβώς τελείωσε με τον Χατζηανδρέου να εκμεταλλεύεται τις ασίστ του Χατζή πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια και τον Πεχλιβανη να βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι. Οι γρήγορες εναλλαγές και οι αυτοματισμοί που βγάζουν οι παίκτες του Ορφέα συνδυάζουν ουσία και θέαμα με το ημίχρονο να κλείνει 31-45.

Στο 2ο ημίχρονο η διαφορά θα φτάσει στους 20 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι θα περάσουν στην αντεπίθεση ασκώντας ασφυχτικό πρέσινγκ εκμεταλλευόμενοι παράλληλα κάποια λάθη στην μεταβίβαση με την τρίτη περιόδο να βρίσκει την διαφορά στους 10 (49-59).

Η τελευταία περίοδος θα ξεκινήσει με τα Μουδανιά να σπάνε το όριο των δέκα πόντων ωστόσο ο Ορφέας είχε απαντήσεις παίζοντας ψύχραιμη άμυνα και πετυχαίνοντας παράλληλα κρίσιμα καλάθια. Τελικό 66-76 με τον Ορφέα να υποδέχεται την επομενη Κυριακή τον αήττητο Ζεφυρο.

Διαιτητές: Πετανίδου – Τοκμακίδης

Δεκάλεπτα: 14-22, 31-45, 49-59, 66-76

Ορφέας Νέου Σκοπού (Φώτης Κοκολιός): Πεχλιβάνης 23 (4), Χατζής 15(7 ασιστ) Τσανάκας 10 (3), Χατζηανδρέου 12(14 ριμπ.,6 κοψ.), Ιακωβίδης 4, Χατζηκυριακίδης 9 (1), Αποστόλου 3 (1), Γουλιανός, Σύρπας, Ιωσηφίδης, Καβαργύρης, Καραμπατζιάκης.