Νίκη τετράδας για το Ρούπελ Σιδηροκάστρου

ΡΟΥΠΕΛ 67-49 ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

Πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε το Ρούπελ στο εξ αναβολής παιχνίδι κόντρα στην Προσοτσάνη και έκανε αποφασιστικό βήμα για την είσοδο του στα playoffs. Η ομάδα του Ιωαννίδη ήταν καλύτερη και πήρε μια δίκαιη νίκη με 67-49 απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα, που είχε κερδίσει το «οχυρό» στον πρώτο γύρο.

Ο αγώνας…

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με το Ρούπελ ωστόσο να έχει το πάνω χέρι (17-15) στο 10′. Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους χάρη στο press και εξασφάλισαν μια καλή διαφορά (37-25) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι παίχτες του Ιωαννίδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και «κλείδωσαν» την νίκη ουσιαστικά από τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου όπου η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους είκοσι. Το τελικό 67-49 αντικατοπτρίζει την εικόνα των δυο ομάδων και πλέον το Ρούπελ στρέφει την προσοχή του στην επόμενη αγωνιστική την ερχόμενη εβδομάδα.

-Ο προπονητής του Ρούπελ, Σπύρος Ιωαννίδης δήλωσε τα εξής: «Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά σήμερα. Ξέραμε ότι θα είναι ένα δυνατό παιχνίδι και παίξαμε με πάθος και ενέργεια στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού».

Τα δεκάλεπτα: 17-15,37-25,51-36,67-49.

Ρούπελ(Ιωαννίδης Σπ.): Σεφερίδης 11(1),Ιωαννίδης Κ. 9(1),Σκαλιστής 14,Νιφορίδης 8,Πετράς,
Ντούντος 2,Ιωαννίδης Δ. 6,Ζωηρός 3,Αβραμίδης 4,Κεσέογλου,Κατσικάς 10.

Προσοτσάνη(Δουλκέρογλου): Ρέντος 1,Αποστολίδης 13(2),Κονδής,Ζάμπας 4,
Πατεντάλης 18(1),Γελκοβάνης 5(1),Σταυριαννίδης 2,Παπαδόπουλος 4,Μαυρουδής 2.