Νίκη… τίτλου με Μπελίτο το Σιδηρόκαστρο! Ανέβηκε 1η η Παλαιοκώμη στην Β΄

Νίκη... τίτλου με Μπελίτο το Σιδηρόκαστρο! Ανέβηκε 1η η Παλαιοκώμη στην Β΄

Στα “μπλε” φαίνεται να ντύνεται ο πρωταθλητής της Ε.Π.Σ.Σερρών για τη σεζόν 2017-18, καθώς στον άτυπο “τελικό” της Επίλεκτης Κατηγορίας και σε ένα επεισοδιακό όπως εξελίχθηκε ματς, ο Εθνικός Σιδηροκάστρου με πέναλτι του Μπελίτου στις καθυστερήσεις και το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από την Α.Ε Χρυσού κέρδισε με 1-0 και αγκάλιασε τον τίτλο αλλά και την άνοδο στην Γ΄ Εθνική, καθώς τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε είναι στο +6 από την βασική του αντίπαλο και μόνο με… αυτοκτονία μπορεί να τα χάσει όλα.

Με τον κόσμο στις κερκίδες να είναι αρκετός, η σκοπιμότητα του αγώνα δεν επέτρεψε να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο και είναι χαρακτηριστικό πως έγιναν ελάχιστες ευκαιρίες και στο 87΄ ο Τρακαλιάνης υπέδειξε πέναλτι για ανατροπή του Ευσταθιάδη από τον Τριάντη μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες και με το ματς να διακόπτεται για λίγα λεπτά και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων τελικά, στην 2η του εκτέλεση, αφού μετά την 1η δόθηκε επανάληψη, ο Μπελίτος έγραψε το τελικό 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στα άλλα ματς της Επίλεκτης ο Πανσουλιακός με ανατροπή κέρδισε με 4-2 τον Λιθότοπο και ανέβηκε στην 4η θέση, ενώ ο Π.Σ Σέρρες μα ανατροπή στην ανατροπή κέρδισε με 2-3 μέσα στο Ν.Σκοπό και παραμένει 3ος, με τους Θυμιατή και Παναγιώτη Σιψή να πετυχαίνουν τα γκολ της νίκης.

61061361422-8

Στην Β΄ Κατηγορία και στον α΄ όμιλο το Ποντισμένο κέρδισε με 1-3 στα Πλατανάκια και διατηρεί την 2η θέση που οδηγεί στην άνοδο, ενώ στον β΄ όμιλο η Παλαιοκώμη με δύο γκολ του Μελίτου κέρδισε με 2-0 την Πεπονιά και ισοβαθμεί στην κορυφή με το Βαλτοτόπι. Τέλος, ο Πεθελινός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην Οινούσα κέρδισε τελικά με 3-4.

ΝΕΟ ΣΟΥΛΙ – ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ                                4 – 2 **

ΣΚΟΡΕΡ: 15΄ Ζαχαριάδης , 32΄ Σακκάς  , 70΄(πεν) Λεωνίδας, 75΄ Φάκης   /   12΄ – 50΄ Ζαχαριάς

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Απιδόπουλος – Σεβοσλίδης – Κιοσσές Κ.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ – Α.Ε. ΧΡΥΣΟΥ                1 – 0 **

ΣΚΟΡΕΡ: 92΄(πεν) Μπελίτος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τρακαλιάνης – Καμπούρης – Κρυωνάς

ΝΕΟΣ ΣΚΟΠΟΣ – Π.Σ. ΣΕΡΡΕΣ                   2 – 3 **

ΣΚΟΡΕΡ: 25΄ Μετούσι, 40΄ Μεσέρδης    /     10΄ – 85΄(πεν) Θυμιατής, 63΄ Σιψής Π.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κεφαλάς – Βακουφτσής – Παπαδόπουλος Χ. (ν)

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  PLAY OFFS

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ – ΟΡΕΙΝΗ                               5 – 0 **

ΣΚΟΡΕΡ: 15΄ Κιορπές Αντ., 48΄- 58΄ Νικολακίεφ, 60΄ Μήλιος, 65′  Παρτάλης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαφούρης – Δουλγέρης – Παπαποστόλου

ΠΡΟΒΑΤΑΣ  – ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑ                2 – 4 **

ΣΚΟΡΕΡ: 4΄ Αρβανιτίδης, 47΄  Τσάτσος   /  12΄ – 58΄- 70΄ Κολοκοτρώνης, 90΄ Ηλιόπουλος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπάτσιος – Φραγκάκης – Βογιατζή

PLAY OFFS  Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  αγωνιστική

ΠΛΑΤΑΝΑΚΙΑ – ΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟ             1 – 3 **

ΣΚΟΡΕΡ: 12΄ Αγαπίδης    /  10΄ Δελής, 17΄ – 84΄ Μπακάλης Στ. Μαρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πετρίδης – Τούτκας – Τατούδης

PLAY OFF  Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Β΄ ΟΜΙΛΟΣ  αγωνιστική

ΟΙΝΟΥΣΑ – ΠΕΘΕΛΙΝΟΣ                       3 – 4 **

ΣΚΟΡΕΡ: 20΄ Πανταζής, 60΄ Χιντζίδης, 85΄ Φάκης   /   65΄- 70΄ Βόγκλι, 77΄ Κοράκης, 80΄ Ρονάλντο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γαβριήλ – Λεοντής – Βασάκης

ΠΑΛΑΙΟΚΩΜΗ – ΠΕΠΟΝΙΑ               2 – 0 **

ΣΚΟΡΕΡ: 25΄ (πεν) – 55΄  Μελίτος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρομμύδας- Αχιλλεύς – Κιοσσές Ι.

Σάββατο 28 / 04 / 2018        ώρα  17.00

ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  PLAY  OUT  8η αγωνιστική

ΡΟΔΟΠΟΛΗ – ΨΩΜΟΤΟΠΙ                          2 – 3 **

ΣΚΟΡΕΡ: 17΄(αυτ) Καμτσικλής, 37΄ (αυτ) Πεχλιβανίδης    /  42΄ Χουρουζίδης, 65΄ Καρυοφύλλης Ι., 82΄ Καρυοφύλλης Β.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τρακαλιάνης – Μαλλίδης  – Δημητριάδης

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ – ΛΕΥΚΩΝΑΣ                          3 – 3 **

ΣΚΟΡΕΡ: 3΄ Κοσμόπουλος ,44΄ Βασιλειάδης Κυρ., 75΄ Λεκκάκης     /   10΄(πεν)  Φιλιππίδης, 65΄ Πεχλιβανίδης, 85΄ Σαμαρτζίδης

ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ – ΒΥΡΩΝΕΙΑ                   8 – 0 **

ΣΚΟΡΕΡ: 9΄ (Πεν) – 30΄- 68΄  Τάτσιος, 24΄ Αραμπατζής Εμμ., 37΄ – 90΄  Γκούπε, 68΄ Γάδος, 85΄ Μπέτας

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγής – Κωνσταντινίδης – Πούλιος Α.

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΜΜΟΥΔΙΑ                            0 – 2 **

ΣΚΟΡΕΡ: 20΄ Αλαμπανάκης, 27΄ Πλατνάρης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φράγκαλας Ρ.  – Μπάρκας – Παπαδόπουλος Δ,