Νίκη πρωτιάς για το Σκούταρι – Πήρε θέση «τζακ-ποτ» για Ανώτερη το Καπνόφυτο

Νίκη πρωτιάς για το Σκούταρι - Πήρε θέση "τζακ-ποτ" για Ανώτερη το Καπνόφυτο

Nίκη επιστροφής στην 1η θέση πέτυχε η Ελπίς Σκουτάρεως, καθώς στο ντέρμπι κορυφής και με τα δυνατά της χαρτιά στο να αποδίδουν, κέρδισε με 3-1 τον Μέγα Αλέξανδρο Καρπερής και τον άφησε δύο βαθμούς πίσω στην κατάταξη των play off. Με ένα εξαιρετικό δεύτερο οι ημίχρονο οι «πράσινοι» βρήκαν δίχτυα με τους Τάντιτς, Αγγελακά και Στεφανίδη, ενώ η Καρπερή είχε μειώσει προσωρινά με τον Βλάχο.

Στην 2η θέση μαζί με τον Μέγα είναι και ο Εθνικός Σιδηροκάστρου που ήταν εντυπωσιακός κόντρα στον Λιθότοπο, κέρδισε με 5-1 με τους Κυριακίδη και Τσεμπερίδη να πετυχαίνουν από δύο γκολ και τον Σιάμη ένα, ενώ η Δόξα που δεν μπόρεσε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση σκόραρε με τον Ελευθεριάδη.

Νίκη με 5-2 πήρε στο Δραβήσκο ο Χείμαρρος έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λεκάκη που πέτυχε τα τέσσερα από τα γκολ της ομάδας του φέρνοντας την ανατροπή, καθώς η Ασπίς στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στα play out σε ένα εντυπωσιακό τοπικό ντέρμπι το Ν.Σούλι με το χρυσό γκολ του Τσακμάκη στο 88΄ κέρδισε με 4-3 την Α.Ε Χρυσού και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή, ενώ η Αναγέννηση αν και βρέθηκε να χάνει, με την ποιοτική διαφορά των Παπαβασιλείου και Κούτλα πέτυχε δύο γκολ και κέρδισε 3-1 στον Λευκώνα.

Στους αγώνες κατάταξης της Β΄ Κατηγορίας οι Ακρίτες Καπνοφύτου πήραν μεγάλη νίκη και την 5η θέση στην ενιαία βαθμολογία κερδίζοντας με 2-0 στο γήπεδο της Ένωσης την Κορμίστα με γκολ των Πάνκου και Σεφέρογλου και πανηγύρισαν όπως βλέπετε και στην φωτογραφία, καθώς σε περίπτωση που βγει πρωταθλητής ο Εθνικός Σιδηροκάστρου ή ο Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής, ανεβαίνουν στην Ανώτερη! Τέλος το Χριστός μέσω της διαδικασίας των πέναλτι κέρδισε με 5-3 τον Πήγασο, καθώς κανονική διάρκεια και παράταση έληξαν με 1-1 και πήρε την 9η θέση.

Αναλυτικά οι αγώνες στον πίνακα παρακάτω…

Ημίχρονο * – τελικό αποτέλεσμα **
Σάββατο 3 / 6 / 2017 ώρα  18.00

ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ PLAY OFFS    αγωνιστική
ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ – ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                                       2 – 5 **
ΣΚΟΡΕΡ: 15΄ Μεσέρδης Χ., 32΄ Κουταντώνης    /   13΄- 64΄ – 87΄- 90΄ Λεκάκης, 62΄ Κοσμόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φωτιάδης – Ευθυμιάδης – Πετσιάνης
( Δημ. Γηπ. Σερρών  )ΣΚΟΥΤΑΡΙ – ΚΑΡΠΕΡΗ       3 – 1 **
ΣΚΟΡΕΡ: 50΄ Τάντιτς, 67΄ Αγγελακάς , 90+  Στεφανίδης   /    78΄  Βλάχος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκουγκούδης – Ζιγκερίδης – Αναστασιάδης
ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ – ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ                                 5 – 1 **
ΣΚΟΡΕΡ: 16΄- 80΄ Κυριακίδης, 25΄ –  58΄ Τσεμπερίδης, 88΄ Σιάμης   /    27΄  Ελευθεριάδης

ΝΕΟ ΣΟΥΛΙ – Α.Ε. ΧΡΥΣΟΥ                                         4 – 3 **
ΣΚΟΡΕΡ: 20΄ – 88΄ Τσακμάκης, 32΄ Γκατέκας , 58΄ Μωραϊτης    /   55΄  Κλάϊντι, 65΄ Μεταλλίδης, 80΄ Μπομπότας
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζουμαλάκης – Σάββας – Πενίρης
ΛΕΥΚΩΝΑΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ                                    1 – 3 **
ΣΚΟΡΕΡ:  35΄ Θεοδωρίδης    /   70΄ Κούτλας, 73΄ – 90΄ Παπαβασιλείου,
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπουτσής – Δουλγέρης – Μαλλίδης
ΔΑΣΟΧΩΡΙ – ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ                                            3 – 0 α.α.

ΣΚΟΡΕΡ: 48΄ Πάνκος, 85΄ Σεφέρογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαφούρης – Αρχοντογιάννης Γ. – Κιοσσές Ι.

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ 9η – 10η  ΘΕΣΗ
( Γηπ. Νεοχωρίου ) ΧΡΙΣΤΟΣ – ΠΗΓΑΣΟΣ              1 – 1 παραταση **  πεναλτι 5 – 3
ΣΚΟΡΕΡ: 50΄ Σιψής   /  9΄ Βουγιουνδρούκας
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κεφαλάς – Σώμης – Τούτκας