Νίκη… μισή άνοδος για τους Ικάρους! 84-75 την Χαλκηδόνα!

Νίκη... μισή άνοδος για τους Ικάρους! 84-75 την Χαλκηδόνα!

ΙΚΑΡΟΙ-ΜΑΧΗΤΕΣ-ΝΙΚΗΤΕΣ! Με αυτό το σύνθημα που ακολουθεί όλα αυτά τα χρόνια την πορεία των Ικάρων και το στίγμα τους στο μπάσκετ, οι Σερραίοι επικράτησαν της Χαλκηδόνας με 84-75 στην παράταση(68-68 η κανονική διάρκεια),στο ντέρμπι του 2ου ομίλου του Βορρά και έκαναν το πρώτο βήμα για την άνοδο τους παίρνοντας διαφορά από τους συνδιεκδικητές.

Σε ένα συναρπαστικό ματς, με τους Σερραίους να γεμίζουν την κερκίδα του κλειστού και να συμβάλλουν με τον δικό τους τρόπο στο να έρθει η νίκη, οι Ίκαροι ήταν καλύτεροι έχοντας το πάνω χέρι στα 35΄ του αγώνα με την διαφορά να είναι σταθερά κοντά στους 10 πόντους(41-31) το ημίχρονο. Στο τελευταίο ωστόσο 5λεπτο η Χαλκηδόνα αντέδρασε και με φοβερή ευστοχία στα σουτ τριών πόντων κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα(68-68), με τις δύο ομάδες να χάνουν τις τελευταίες επιθέσεις τους στο φινάλε και να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί μέτρησε η ψυχραιμία των Ικάρων, η θέληση για νίκη, αλλά και οι πολλές αποβολές που είχαν οι αντίπαλοι, οι οποίοι στερήθηκαν πέντε παίκτες, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν τους Τράκα-Γρίψιο και Φώτογλου. Με τον Γκούτζια να είναι καθοριστικός, πετυχαίνοντας 8 πόντους και κερδίζοντας δύο αποβολές και τον Φώτογλου να πετυχαίνει 3 πόντους η ομάδα του Ποργιόπουλου πανηγύρισε τη νίκη και πάει για άλλα.

Το ευχάριστο ήταν πως παρά τα όσα συνέβησαν στην ανάπαυλα(Δείτε ΕΔΩ) οι δύο ομάδες αποχώρησαν αγκαλιασμένες από το παρκέ.

Δεκάλεπτα: 24-16, 41-31, 56-47, 68-68, 84-75
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 8 Π., Γεωργιανός 25 (2) Τράκας 20 (4), Γρίψιος Χ., Γκούτζιας 20 Σταματόπουλος, Παρχαρίδης, Θολιώτης 2, Φώτογλου 9(1).