Νίκησε ο ΑΟΣ και… παίζει τα ρέστα του την Τετάρτη!

Νίκησε ο ΑΟΣ και... παίζει τα ρέστα του την Τετάρτη!

Α.Ο.Σ 56-48 ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, ο Α.Ο.Σ πανηγύρισε τεράστια νίκη και έστειλε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι, που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη στην Καβάλα. Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου παρότι τα «έσπασαν» από την περιφέρεια, είχαν περίσσιο πάθος και έδειξαν ότι θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους.

Ο Αστέρας Καβάλας ήταν αυτός που μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο (0-9) με τον Α.Ο.Σ να ξεκινάει πολύ νευρικά κάνοντας λάθος επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Αποτέλεσμα 1ης περίοδου.. 9-14.. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό επιθετικά, αλλά μπόρεσαν να είναι κοντά στο σκορ παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με μικρό προβάδισμα (20-24).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ έδειξε αλλαγμένος προς το καλύτερο και μετέτρεψε μέσα σε πέντε λεπτά το 23-29 σε 33-31, για να κλείσει η περίοδος στο 39-38. Στο τελευταίο και καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μετά το 45-45 πέτυχαν καθοριστικές βολές και έβγαλαν πολύ καλές άμυνες με αποτέλεσμα να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνος με 56-48.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 9-14, 20-24 (ημ.), 39-38, 56-48

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 3 (1), Μποζουτσίδης 2, Σταμπουλής, Δεληγιάννης 10, Παπαδόπουλος 2, Ασημάκης 17 (1), Καρακώστας 11 (1), Γιαβρόπουλος 4, Χορτομάρης 7 (2).

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 17 (2), Μπόζης 11, Μανδάλης, Τσάμης 2, Σουλίδης 3 (1), Ιωαννίδης 7, Χαριζάνης 3, Μύζιου 3 (1), Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος.

Τα σημεία

# Εκπληκτική ατμόσφαιρα δημιούργησαν όσοι βρέθηκαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

# Πάρα πολύ άστοχοι ήταν οι γηπεδούχοι έξω από τα 6.75, αλλά με το πάθος τους και με την ενέργεια τους πήραν την νίκη.

# Εξαιρετικά δύσκολη θα είναι η αποστολή των «πρασίνων» την Τετάρτη στην Καβάλα.

# Ασημάκης από τους γηπεδούχους και Παπαζώτος από τους φιλοξενούμενους ήταν οι καλύτεροι των δυο ομάδων.