Νίκησαν το άγχος της πρεμιέρας και την Ασπίδα Ξάνθης οι Ίκαροι!

Με νίκη, όπως ακριβώς ήθελαν και έπρεπε, ξεκίνησαν την περιπέτεια τους στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής οι Ίκαροι. Μπορεί το άγχος της πρεμιέρας να ήταν ο δεύτερος αντίπαλος στο Δ.Α.Κ Σερρών μαζί με την Ασπίδα Ξάνθης, ωστόσο όταν το ξεπέρασαν οι «κυανοκίτρινοι» έβγαλαν πολλά από τα καλά τους στοιχεία και το τελικό 76-59 που του έδωσε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν το αποδεικνύει.

Με τον κόσμο των Ικάρων να δίνει δυναμικό παρών στο κλειστό της κοιλάδας, τα πρώτα λεπτά κύλησαν με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα και πιο αποφασιστικά στο παρκέ εκμεταλλευόμενη την εντός έδρας πρεμιέρα για τους Σερραίους που σίγουρα είχε μπόλικο άγχος. Έχοντας τέμπο στο παιχνίδι τους, αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και ευστοχία στο τρίποντο η ομάδα της Ξάνθης πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τσιόγκα να έχει 3/3 τρίποντα «χτυπώντας» στην κακή περιφερειακή άμυνα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-22.

Στην 2η περίοδο οι Ίκαροι άρχισαν να αναθαρρούν ψυχολογικά και ισορρόπησαν παίζοντας αρχικά καλύτερη άμυνα που περιόρισε το σκοράρισμα της Ασπίδας. Με μπροστάρη τον Γκάτζια που πήρε πολλές ατομικές προσπάθειες και έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων από νωρίς οι Ίκαροι έκαναν την ανατροπή. Μάλιστα είχαν το μειονέκτημα να έχουν από νωρίς τον Γεωργιανό με 3 φάουλ, ωστόσο ο Δαλαγκόζης που τον αντικατέστησε παρά την απειρία του ήταν αλάνθαστος και προσέφερε βοήθειες, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου απελευθερώθηκε ακόμη περισσότερο, βρήκε λύσεις και από άλλους παίκτες στο σκοράρισμα, όπως τους Γρίψιο και Κακιούζη, βελτιώθηκε αμυντικά και όσο περνούσε η ώρα έβρισκε ηρεμία και ανέβαζε την διαφορά. Η 3η περίοδος που έκρινε και το ματς έληξε με 63-52 και στην συνέχεια οι Ίκαροι το διασκέδασαν και ανέβασαν και την διαφορά η όποια και έφτασε στο τελικό 76-59.

Όσον αφορά την Ξάνθη έπαιξε και άντεξε ως ένα σημείο, είναι καθαρά μία ομάδα προπονητή και οι απουσίες που είχε δεν τις επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Τέλος και στο κλείσιμο της 1ης αγωνιστικής οι ήττες της Καβάλας και του Αγρινίου από Φάρσαλα και Λαγκαδά αντίστοιχα δείχνουν ότι η Β΄ Εθνική θα είναι ένα πρωτάθλημα με ήττες για όλους και ταυτόχρονα ελπίδες για όλους!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 44-42, 63-52, 76-59
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου

ΙΚΑΡΟΙ: Δαλαγκόζης, Γρίψιος (10), Σιδερίδης, Γεωργιανός (9), Τράκας (4), Γκάτζιας (22), Φώτογλου (7), Γκούτζιας (1), Θολιώτης (5), Κακιούζης (18)

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: Παπαδάκης (11), Τσιώγκας (14), Γρούδος (4), Κλωναράς (3), Σαββίδης(10), Άνθης, Κουτσογιάννης (6), Γκέλιος (9), Μασμανίδης (2),