Με… υπογραφή Αγγελακά στην Επίλεκτη η Serres 1800! Στην Ανώτερη η Ροδόπολη

Με... υπογραφή Αγγελακά στην Επίλεκτη η Serres 1800! Στην Ανώτερη η Ροδόπολη

Tην πολυπόθητη άνοδο στην Επίλεκτη Κατηγορία πέτυχε η Serres 1800, καθώς στον καθοριστικό αγώνα μπαράζ κόντρα στον Ολυμπιακό Ροδόπολης κέρδισε με 1-0, με ακόμη ένα γκολ του πολύπειρου Θόδωρου Αγγελακά σε αυτά τα νοκ άουτ ματς και φυσικά έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει την επιτυχία της δεδομένης της προσπάθειας από διοίκηση, προπονητές και ποδοσφαιριστές σε όλη τη σεζόν.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του προσπάθησε, το πάλεψε όσο μπόρεσε, ωστόσο η ποιότητα και η εμπειρία κάποιων παικτών του αντιπάλου ήταν τα στοιχεία που έκαναν την διαφορά και έστειλαν την ομάδα και πάλι πίσω στην Ανώτερη Κατηγορία, ένα χρόνο ουσιαστικά μετά την άνοδο.

Στο γήπεδο του Ν.Πετριτσίου, παρουσία αρκετού κόσμου, δυστυχώς η θέση στην Επίλεκτη ήταν μόνο για έναν εκ των δύο και η ομάδα του Νίκου Κουζουτζίδη ήταν αυτή που κατάφερε σε ένα πολύ καλό ματς να πετύχει το ένα και μοναδικό γκολ που έκανε την διαφορά.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και δικαιούταν το προβάδισμα, καθώς μόλις στο 6΄ ο Αγγελακάς έχασε πέναλτι, με τον τερματοφύλακα Συμεωνίδη να αποκρούει, ενώ στην συνέχεια είχε και άλλες τρεις πολύ καλές ευκαιρίες και επίσης δοκάρι στο 25΄ με τον Λάππα. Σε όλα αυτά οι «ακρίτες» είχαν να αντιπαραθέσουν μια σπουδαία διπλή ευκαιρία με Παπαδόπουλο και Ντλαγκόνσι που έβγαλε ο γκολκίπερ Πανομάτης. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ροδόπολη ανασυγκροτήθηκε, έκλεισε τους διαδρόμους, απείλησε πρώτη έχοντας κάποιες καλές στιγμές και δοκάρι με τον Δεμερτζή, ωστόσο στο 64΄ ο Αγγελακάς με μία εύκολη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σημείωσε το 1-0 που έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Oι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής των Καρασαββίδη στο 84΄ για την Ροδόπολη και Κουκούτση στο 88΄ για την Serres 1800.