Μαχητές ήταν οι Ίκαροι! Ξόρκισαν τον κακό τους δαίμονα και πήραν τη νίκη

Μετά από ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων κόντρα στη Δόξα Πεύκων, οι Ίκαροι αυτή την φορά φάνηκαν οι ίδιοι μαχητές στην θέση των αντιπάλων τους και έστω και αγχωτικά, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, κέρδισαν με 71-65, πανηγύρισαν δίκαια την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα που σήμανε και την επιστροφή στις νίκες στο κλειστό της κοιλάδας και εκμεταλλευόμενοι και τη νίκη της Καβάλας στο Μεσολόγγι κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη πάτησαν και πάλι στην προνομιούχο πρώτη δυάδα του πρωταθλήματος.

Όντας καλοί επιθετικά, αλλά με πολλά λάθη στην άμυνα, οι «κυανοκίτρινοι» κράτησαν μέσα στο ματς σε όλη την διάρκεια τους μαχητές, το έκαναν ντέρμπι, αλλά στο φινάλε και με την παρότρυνση του κόσμου που δεν σταμάτησε να τους χειροκροτάει και να τους ενθαρρύνει, έχοντας γεμίσει για ακόμη μία φορά τις κερκίδες, κατάφεραν και πέτυχαν τον στόχο τους κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς το όνειρο της ανόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι Ίκαροι ξεκίνησαν το ματς εντυπωσιακά με ένα κάρφωμα του Γκάτζια στα πρώτα δευτερόλεπτα, ξεσήκωσαν τον κόσμο, πήραν ψυχολογία και όντας συγκεντρωμένοι και καλοί επιθετικά, με τον Κακιούζη να είναι κλασσικά η αξιόπιστη λύση στο σκοράρισμα, έκαναν ένα σερί 7-0 και πήραν το πρώτο προβάδισμα. Βέβαια οι Μαχητές έχοντας μία γενικότερη ψυχολογία πάντα εναντίον των Ικάρων, που απορρέει από κάποιες συνεχόμενες νίκες, έβγαλαν πάθος σε πάγκο και παρκέ και ακολουθούσαν στο σκορ από κοντά σχετικά, μέχρι ένα σημείο που ολιγώρησαν και δέχθηκαν δύο συνεχόμενα τρίποντα με το σκορ να πηγαίνει στο 17-9 και εν τέλει το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-16 και τους Σερραίους να κάνουν αρκετά καλή εμφάνιση.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά για τις δύο ομάδες, καθώς επί 4 λεπτά αδυνατούσαν να βρούνε σκορ με εξαίρεση ένα δίποντο των Ικάρων που είχε διαμορφώσει το 24-16 και αυτό έγινε κυρίως λόγω των κακών επιθέσεων και από τις δύο πλευρές. Χρειαζόταν όμως όπως φάνηκε ένα τρίποντο από τους Μαχητές για να μειώσουν σε 24-19 και να «ξυπνήσουν» τους παίκτες του Ποργιόπουλου που από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκόλλησαν και με πρωτεργάτη τον Γκάτζια έκαναν ένα επιμέρους σκορ 14-6 και ξέφυγαν με 38-25 παίρνοντας μία καλή διαφορά. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι όντας… μαχητές όνομα και πράγμα αντέδρασαν στο τελευταίο δίλεπτο εκμεταλλευόμενοι μία νευρικότητα των Ικάρων και κάποιες κακές επιλογές στην άμυνα και ξαναμπήκαν στο ματς μειώνοντας σε 40-34 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου και μένοντας ζωντανοί στην μάχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο δυνατά, θέλοντας να βάλει δύσκολα στους Ικάρους και μέσα σε δύο λεπτά με πρωταγωνιστή τον Στόλη ισοφάρισε σε 44-44, με τους τους Ικάρους να δείχνουν έλλειψη συγκέντρωσης και να είναι κακοί στο ένας εναντίον ενός στην άμυνα, καθώς ναι μεν επιθετικά ήταν καλοί, αλλά όση διαφορά και να έπαιρναν καλυπτόταν γρήγορα από τους Μαχητές. Οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 49-44 με καλάθια των Κακιούζη και Γκάτζια και με 53-48, αλλά η Δόξα με τους Χατζημιχαηλίδη και Στόλη ισοφάρισε και πάλι το ματς σε 53-53 και το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 56-54, με τον Ποργιόπουλο να ανακατεύει την τράπουλα έχοντας πολλά παράπονα από τους παίκτες του, ρίχνοντας από τον πάγκο στην μάχη τους Θολιώτη, Σιδερίδη, Γκούτζια, κάνοντας ένα μίνι ροτέϊσον, αλλά κανέναν δεν είχε σταθερή απόδοση για να κρατηθεί στο παρκέ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους Μαχητές να παίρνουν προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα με 59-61, ωστόσο εκεί οι Ίκαροι επέδειξαν ολύμπια ψυχραιμία, αν και στο τελευταίο πεντάλεπτο έπαιξαν χωρίς τον Κακιούζη που είχε ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού, αλλά έχοντας τον Γρίψιο… κυρίαρχο των αιθέρων αμυντικά, να μοιράζει πέντε τάπες. Με δύο βολές και ένα δίποντο του Γκάτζια λοιπόν, αλλά και ένα τρίποντο από τον Θολιώτη γύρισαν αμέσως το ματς με 66-61, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 65-65 και όλα κρίθηκαν στα τελευταία 55». Ένα κλέψιμο του Θολιώτη έφερε ένα καλάθι και φάουλ και μάλιστα αντιαθλητικό και ακόμη τρεις βολές του Γκάτζια στο φινάλε, μετά από άστοχο τρίποντο της Δόξας έφεραν το τελικό 71-65 και το ροζ φύλλο αγώνα.