Ματσάρα στον Λιθότοπο | Γκέλες για Χαρωπό, Ορεινή & 1800 | Ξέσπασε η Αμμουδιά

Μεγάλες νίκες, αρκετά χατ-τρικ, ματς που κρίθηκαν στις καθυστερήσεις και γκέλες είχε το μενού του Σαββάτου στα πρωταθλήματα της Ε.Π.Σ.Σερρών.

Στην Επίλεκτη Κατηγορία ο Εθνικός Σιδηροκάστρου χωρίς να χρειαστεί να πατήσει γκάζι κέρδισε με 3-0 στην Αναγέννηση, με τους Μαϊκόπουλο και Τσεμπερίδη(2) να σκοράρουν και διατήρησε την διαφορά ασφαλείας του +6 από την 2η θέση. Εκεί παραμένει η Α.Ε Χρυσού που συνέτριψε με 7-0 τον Ολυμπιακό Ροδόπολης, με τον Άκη Άγγο να θυμάται τα παλιά και να σημειώνει χατ-τρικ, τον Ζάγκα να σημειώνει δύο γκολ και τους Κλαϊντι-Πασχαλίδη να βρίσκουν επίσης δίχτυα. Φοβερός ματς έγινε για ακόμη μία φορά με τον Π.Σ Σέρρες πρωταγωνιστή, καθώς η ομάδα του Λεωνίδα Μεταλλίδη αν και έχανε με 2-0 στον Λιθότοπο, που προηγήθηκε με Σιδηρόπουλο και Ιβαντζίκη, με αντεπίθεση μετά το 70΄ ισοφάρισε με τους Κώστα Σιψή και Πέππα, βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ λίγο πριν το φινάλε από νέο γκολ του Σάββα Σιδηρόπουλου, αλλά έδειξε αυταπάρνηση και στις καθυστερήσεις ισοφάρισε σε 3-3 με τον Σιψή να σκοράρει και πάλι και να δίνει τον βαθμό στην ομάδα του.

Στην Ανώτερη Κατηγορία και στον α΄ όμιλο το Χαρωπό είδε το Καπνόφυτο να βάζει στοπ στο νικηφόρο σερί του, καθώς μετά από έξι νίκες, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με 2-2, σε ένα συναρπαστικό ματς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα νωρίς με τον Παρίση, τον Αετό να κάνει ανατροπή βγάζοντας… μέταλλο νικητή, με το 8ο φετινό γκολ του Ασλανίδη και αυτό του Χάρισμα στο 90΄, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Μελαδίνης ισοφάρισε για το τελικό σκορ! Στα άλλα ματς το Άγκιστρο με ανατροπή κέρδισε με 4-1 το Δασοχώρι, καθώς πήρε φωτιά στα τελευταία λεπτά, σημειώνοντας τρία γκολ μετά το 85΄, ενώ τέλος τα Άνω Πορρόϊα δεν δυσκολεύτηκαν και κέρδισαν εύκολα με 2-5 στο Βαλτερό με τον Ατανάσοφ να σημειώνει δύο γκολ και να φτάνει τα εννέα.

Στον β΄ όμιλο είχαμε εκπλήξεις, καθώς κανένας από τους δύο πρωτοπόρους που αγωνιζόταν δεν κέρδισε και έτσι η Κάτω Καμήλα έχει χρυσή ευκαιρία αν κερδίσει το Ροδολίβος να ξεφύγει στο +4. Ο Λαϊλιάς Ορεινής ηττήθηκε με 1-0 στη Νιγρίτα από τον Α.Ο.Ν με τον Φίτσιο να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 26΄, ενώ η Serres 1800 τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Πρώτη και παραχώρησε ισοπαλία με 1-1, με τον Ζαγκλιβέρη στο 50΄ να ισοφαρίζει για τον Άρη το γκολ του Ιάκωβου Παυλίδη από το 22΄ και να χαρίζει στην ομάδα του έναν βαθμό σε μία δύσκολη έδρα. Ο Πήγασος ξέσπασε κόντρα στον ΠΟΣ, κέρδισε με 6-0 με τον Χατζηπαυλίδη να σημειώνει τέσσερα γκολ και τον Κιουσεκτσίδη άλλα δύο, ενώ η Μεσολακκιά πήρε σπουδαία νίκη στην Κορμίστα με 1-3.

Στην Β΄ Κατηγορία και στον α΄ όμιλο η Αμμουδιά ξέσπασε στο Αχλαδοχώρι, κέρδισε με 0-7 με τον Ηλία Γκάλιο να «πετάει φωτιές» σημειώνοντας τέσσερα γκολ και να φτάνει τα 8, τον Μητκώνη 2 και τον Φαρδέλλα να σκοράρει στο ντεμπούτο, ενώ τα Πλατανάκια πήραν σπουδαίο διπλό στη Ν.Τυρολόη με 2-3 με χατ-τρικ του Αγαπίδη που έφτασε τα 10 γκολ και… καθάρισε για την ομάδα του. Εύκολη νίκη για το Ν.Πετρίτσι κόντρα στον Ιωνικό με 4-1 με τον Σπανίδη να σημειώνει χατ-τρικ σε αυτό το ματς. Στον β΄ όμιλο η Πεπονιά κέρδισε με 2-0 την Μαυροθάλασσα.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ – Π.Σ. ΣΕΡΡΕΣ                         3 – 3**
ΣΚΟΡΕΡ: 19΄(πεν.)-88΄ Σιδηρόπουλος, 67΄ Ιβαντζίκης / 70΄(πεν.)-90+΄ Σιψής Κ., 80΄ Πέππας
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρυωνάς – Παπαδόπουλος Ι. – Παπαδόπουλος Ε.

ΒΑΛΤΕΡΟ – ΑΝΩ ΠΟΡΡΟΪΑ                       2 – 5**
ΣΚΟΡΕΡ: 77΄- 84΄ Νάτσιος Π.  / 4΄-55΄ Ατανάσοφ, 6΄ Γκούλα, 45΄ Παπαδόπουλος, 88΄ Γκαρνέζης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρομμύδας – Σαββάτης – Γεωργίου
ΑΓΚΙΣΤΡΟ – ΔΑΣΟΧΩΡΙ                             4 – 1**
ΣΚΟΡΕΡ: 61΄ Δράμαλης, 85΄, 87΄Κωνσταντινίδης, 90+΄ Σαράντης / 24΄ Βατμανίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φραγκάκης – Βασάκης – Τσίκου