Μίλησε η εμπειρία στον Παλαμά, σπουδαία πρόκριση για τους Ικάρους στο Κύπελλο Ελλάδας!

Οι Ίκαροι είχαν μοναδική ευκαιρία να επανέλθουν μετά από την παρένθεση τριετίας στο κύπελλο Ελλάδας και τα κατάφεραν μια χαρά στην Α΄ φάση του θεσμού επικρατώντας των Τιτάνων Παλαμά από την Καρδίτσα, με σκορ 90-81. Η πρόκριση αυτή σημαίνει ότι οι Ίκαροι θα συναντηθούν με την ομάδα των εκπαιδευτήριων Δούκα από το Μαρούσι Αττικής, που αγωνίζεται στην Α2, το Σαββάτο στις 16 Σεπτεμβρίου για την 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης.

Ο αγώνας:

Στο κλειστό γυμναστήριο Παλαμά «Αεθλίου Μέλαθρον» οι γηπεδούχοι έχοντας 100 ενθέρμους φιλάθλους τους, μπήκαν δυναμικά και κατάφεραν να επιβάλουν πλήρως τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση. Τα επιμέρους σκορ 18-8 και 21-11 καταγράφουν τον αποπροσανατολισμό των Ικάρων στο ξεκίνημα του αγώνα. Παρόλα αυτά το α΄ δεκάλεπτο έκλεισε αισιόδοξα με σκορ 21-18.

Στο β΄ δεκάλεπτο οι φωνές του Στέργιου Ποργιόπουλου έπιασαν τόπο και σταδιακά μπαίνοντας καλυτέρα στο κλίμα του ματς, οι Κακιούζης και Γεωργιανός άρχισαν να γυρνάμε τον αγώνα υπέρ των «κυανοκίτρινων». Το ημίχρονο έκλεισε υπέρ των Ίκαρων με σκορ 38-37.

Στην τρίτη περίοδο η εμπειρία άρχισε να μιλά… και στην εξίσωση του νοκ αουτ αγώνα για το κύπελλο, προστεθήκαν οι Γρίψιος και Σιδερίδης όπου έδωσαν σημαντικές βοήθειες στην ομάδα και οι Ίκαροι εδραίωσαν μια διαφορά 10 πόντων υπέρ τους, γέρνοντας την πρόκριση προς Σέρρας… μεριά. Το σκορ περιόδου ήταν 68-53.

Η τελευταία περίοδος δεν ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι γηπεδούχοι πάλεψαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με αρωγό και την εχθρική διαιτησία αλλά οι Ίκαροι έβγαλαν τον εγωισμό και το μέταλλο που τους χαρακτηρίζει εντός παρκέ και με έξτρα μπόνους τον νεοαποκτηθέντα Άγγελο Γκάτζια, δεν άφησαν να κυλήσει η διαφορά κάτω από τους 7 πόντους, κερδίζοντας τον αγώνα με σκορ 90-81.

Οι Ίκαροι αφιέρωσαν την σπουδαία νίκη-πρόκριση στον πρόεδρο της ομάδας Άρη Αθανασιάδη που σήμερα έχει την ονομαστική του εορτή και θα πανηγυρίσουν όλοι μαζί, με τον ερχομό της ομάδας από την Καρδίτσα το βράδυ. Καθήκον όλων των Σερραίων φιλάθλων είναι να βρεθούν το Σαββάτο το απόγευμα στις 17:00 στο ΔΑΚ Σερρών και να σπρώξουν τους Ικάρους στην πρόκριση επί του Δούκα, όπου θα θυμίσει εποχές Α2, όταν οι Ίκαροι … καθάριζαν εύκολα ομάδες από τις γειτονιές της Αθήνας.