ΚΥΠΕΛΛΟ Ε.Π.Σ.Σ: Πέρασαν τα φαβορί με μεγάλα σκορ | Εκπλήξεις από Ορεινή-Χριστός

Με μεγάλα σκορ από τα φαβορί και ελάχιστες εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η φάση των «32» του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Σ στην οποία συμμετείχαν και οι ομάδες της Γ΄ Εθνικής, οι οποίες φυσικά και πήραν το εισιτήριο για τους «16», μαζί με 8 ομάδες της Επίλεκτης, καθώς οι άλλες τέσσερις από τις 12 θα πάνε νωρίς στο σπίτι. Οι μοναδικές εκπλήξεις έγιναν από Ορεινή και Χριστός που απέκλεισαν ομάδες της μεγαλύτερης κατηγορίας.

Όσον αφορά τα ματς οι εκπρόσωποι του Σερραϊκού ποδοσφαίρου στην Γ΄ Εθνική έπαιζαν με ομάδες από την Ανώτερη Κατηγορίας και επομένως τα ματς ήταν απλά δυνατές προπονήσεις. Ο Απόλλων Παραλιμνίου με τον Δημήτρη Γαϊδαρτζή να πετυχαίνει τέσσερα γκολ και τον Φιλέντα να ακολουθεί με δύο, επικράτησε με 6-0 μέσα στο Νεοχώρι. Η Ελπίς Σκουτάρεως πήρε μπρος στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Προβατά και με τους Σερραίους της (Παπαβασιλείου, Ζιγκερίδης(2), Γεράκης) να βρίσκουν δίχτυα κέρδισε τελικά με 0-4. Ίδιο σκορ και για την Καρπερή στο Δασοχώρι με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, τον Κωνσταντίνου να ανοίγει λογαριασμό στο ντεμπούτο του και τους Μπάρδα, Μπίντση, Χριστοφορίδη να πετυχαίνουν επίσης γκολ για την ομάδα του Μίλτου Δουλγέρη.

Στα ντέρμπι της Επίλεκτης ο Ηρακλής Χειμάρρου ήταν… σαρωτικός κόντρα στον Ολυμπιακό Ροδόπολης, κέρδισε εύκολα με 4-1 με τον Κυριάκο Βασιλειάδη να σημειώνει χατ-τρικ(δύο γκολ με πέναλτι) και τον Λεκάκη να ανοίγει νωρίτερα το σκορ, ενώ η μάχη Λευκώνας-ΑΕ Νιγρίτας κρίθηκε στα πέναλτι μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης. Εκεί ο Ολυμπιακός ήταν πιο εύστοχος και κέρδισε με 7-6.

Στα υπόλοιπα ματς, αν μη τι άλλο εντυπωσιακό το 9-1 της Π.Σ. Σέρρες στην έδρα του ΠΟΣ 2000! Οι νεαροί του Λεωνίδα Μεταλλίδη δεν χαρίστηκαν στους επίσης νεαρούς του Μόσχου και με τον Σιψή να πετυχαίνει τέσσερα γκολ, αλλά και τους Γεωργιάδη, Καδή, Πέππα, Έλεζι, Μαγούδη να ακολουθούν δημιουργήθηκε αυτό το εντυπωσιακό σκορ. Η Serres 1800 με λυτρωτή το 85΄ τον έμπειρο Μαλαδάκη κέρδισε με 2-1 μέσα στον Μαυρόλοφο, αφού νωρίτερα ο Κουκούτσης είχε ανοίξει το σκορ και ο Ζαχαριάδης είχε ισοφαρίσει για τον ΠΑΟΚ. Η ΑΕ Χρυσού «καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς στον Οβά με τον Πήγασο, αφού τα τρία γκολ από το τελικό 0-4 μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Πανσουλιακός με πρωταγωνιστή τον αρχηγό του Τσιακμάκη που πέτυχε χατ-τρικ πέρασε «αέρας» από την πρώτη με 0-4, ενώ ο Ν.Σκοπός δυσκολεύτηκε στην Μεσολακκιά αλλά το γκολ του Βολτέα στο 31΄ ήταν αρκετό για το 0-1 και τη νίκη. Το Άνω Μητρούσι χρειάστηκε την παράταση και ένα «χρυσό» γκολ του Δίγκα στο 104΄ για να λυγίσει την Σκοτούσα, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 επέστρεψε στο ματς και ισοφάρισε με Μήλιο και Σταματίου. Η Ορεινή έκανε την έκπληξη δείχνοντας ότι το… υψόμετρο «ζαλίζει» τους αντιπάλους και έγινε μία από τις δύο ομάδες μικρότερης κατηγορίας που απέκλεισε ομάδα της Επίλεκτης, αφού με γκολ του Γιάλιου στο 90΄ κέρδισε με 1-0 το Ψωμοτόπι. Η άλλη ήταν το Χριστός που κέρδισε με 2-0 την Αναγέννηση με τα γκολ των Μπαρμπούτη και Μανάβη, αν και η έκπληξη δεν ήταν μεγάλη λόγω των προβλημάτων του Οδυσσέα. Από εκεί και πέρα ο Λιθότοπος κέρδισε εύκολα με 4-1 στο Καπνόφυτο, το Σιδηρόκαστρο συνέτριψε τα Άνω Πορόϊα με 0-6 με Μαϊκόπουλο και Τσιντσάρη να σκοράρουν από δύο φορές, ενώ το Μεγαλοχώρι που έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά έκανε ένα εντυπωσιακό 7-0 κόντρα στο Παλαιόκαστρο με τον Καμπούρη να πετυχαίνει χατ-τρικ και τον Τάσο Παπαδόπουλο δύο γκολ.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τα ματς Λευκώνας-ΑΕΝ και Πήγασος-Χρυσό:

Δείτε αναλυτικά στον παρακάτω πίνακα όλα τα παιχνίδια τους σκόρερ, καθώς και με κόκκινο και τις ομάδες που πέρασαν στην επόμενη φάση.

ΠΟΣ 2000 – Π.Σ. ΣΕΡΡΕΣ                    1 – 9 **
ΣΚΟΡΕΡ: 79΄ Γιαννακίδης    /  23΄ Γεωργιάδης, 34΄ Σιψής Κ.  43΄ – 72 – 76΄ Σιψής Π., 40΄ Καδής, 54΄ Πέππας, 57΄ Μαγούδης, 85΄ Γκέρσι
ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ – ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ      3 – 2 **  παράταση
ΣΚΟΡΕΡ: 20΄ Δημητρανόπουλος Τ., 47΄ – 104΄ Δίγκας   /   75΄(πεν) Μήλιος, 77΄ Σταματίου
ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ – ΡΟΔΟΠΟΛΗ                 4 – 1 **
ΣΚΟΡΕΡ: 20΄ Λεκάκης, 28΄-40΄(πεν.) – 50΄(πεν) Βασιλειάδης Κ.   /   65′  Παπαδόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρυωνάς – Αρχοντογιάννης Γ. – Παπαδόπουλος Δ.
ΔΑΣΟΧΩΡΙ – ΚΑΡΠΕΡΗ                        0 – 4 **
ΣΚΟΡΕΡ: 18΄ Κωνσταντίνου, 42΄ Μπάρδας, 50΄Χριστοφορίδης, 77΄ Μπίντσης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρασάββας – Κιοσσές Ι. – Βουρλιάκης
ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ – ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ               1 – 4 **
ΣΚΟΡΕΡ: 75΄ Παρίσης   /   15΄ Καλαϊτζίδης, 19΄ – 53΄ Παπαδόπουλος, 48΄ Σαμουηλίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρομμύδας – Τάλιου – Παπαδόπουλος Ι.
ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ – ΠΑΛΑΙΟΚΑΣΤΡΟ        7 – 0 **
ΣΚΟΡΕΡ: 18΄- 80΄ Παπαδόπουλος Τάσος, 52΄ Παππάς Αγ., 65΄- 70΄ – 77΄Καμπούρης, 85΄ Γκότσικας
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίμπη – Μαργαριτόπουλος – Βασάκης
ΑΝΩ ΠΟΡΡΟΙΑ – ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ       0 – 6 **
ΣΚΟΡΕΡ: 9΄ Τσεμπερίδης, 35΄ – 50΄ Τσιντσάρης, 55΄ Τσεμεκίδης, 60΄ – 62΄ Μαϊκόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χαψάς – Φραγκάκης – Παπαποστόλου