Ε.Π.Σ.Σ: Υποβιβάστηκε η ΑΕΝ | Προβάδισμα για την Σκοτούσσα στην Ανώτερη

Ματς και για τις τρεις κατηγορίες περιελάμβανε η αγωνιστική δράση της Κυριακής για την Ε.Π.Σ.Σερρών με την Α.Ε. Νιγρίτας να αποχαιρετά την Επίλεκτη Κατηγορία, ενώ στον «τελικό» της Ανώτερης Serres 1800 και Σκοτούσσα άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς με τον Άρη να έχει δυνατό προβάδισμα. Αναλυτικά:

Στα play out της Επίλεκτης Κατηγορίας η ήττα της Α.Ε Νιγρίτας με το βαρύ 5-1 από τον Ολυμπιακό Λευκώνα ήταν μοιραία, καθώς μετά από αυτήν και μία αγωνιστική πριν το φινάλε, η ομάδα του Στέλιου Ρίζουν καταλήγει οριστικά στην 11 θέση της βαθμολογίας και υποβιβάζεται, αφού στην ισοβαθμία υστερεί από τον Ολυμπιακό Ροδόπολης(ήττες με 1-0 και 2-3) και δεν προλαβαίνει κάτι παραπάνω. Ένα χρόνο λοιπόν μετά την άνοδο της η ομάδα της Βισαλτίας αποχαιρετά τα «σαλόνια».

Στον αγώνα μπαράζ για την παραμονή θα συμμετάσχει ο Ολυμπιακός Ροδόπολης περιμένοντας τον 3ο της ενιαίας κατάταξης της Ανώτερης Κατηγορίας. Τέλος στο αδιάφορο βαθμολογικά ματς Ψωμοτόπι και Χείμαρρος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.

Προβάδισμα η Σκοτούσα, για την 5η θέση ο Προβατάς

Στην Ανώτερη Κατηγορία στον πρώτο «τελικό» ανάμεσα στην Serres 1800 και τον Άρη Σκοτούσας, η ομάδα του Γιώργου Σωτηρίου θα πάει με ελαφρύ προβάδισμα στην ρεβάνς, καθώς το τελικό 2-2 της αφήνει πολλά περιθώρια… ανόδου. Μάλιστα μέχρι το 80΄ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα ξεκάθαρο 0-2 με τα γκολ των Χατζηανδρέου και Μεσιούρη, ωστόσο ο Αγγελακάς με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, ένα εκ των οποίων στις καθυστερήσεις, έδωσε ελπίδες στην ομάδα του, η οποία βέβαια έχει δύσκολο έργο εκτός έδρας. Για να τα καταφέρει να πάρει την άνοδο θέλει νίκη ή οποιαδήποτε ισοπαλία μεγαλύτερη από το 2-2 που ήρθε σήμερα.

Στον άλλο αγώνα, για τις θέσεις 5-8, σε ένα γεμάτο ματς, ο Προβατάς παίζοντας άτυπα εκτός έδρας, καθώς ο αγώνας έγινε στο γήπεδο του, κέρδισε με 3-4 τον Θρακικό Άνω Μητρουσίου και έτσι θα παίξει κόντρα στην Ορεινή για τις θέσεις 5-6. Από την άλλη ο Θρακικός είναι οριστικά 7ος, ενώ θυμίζουμε πως τα Άνω Πορόϊα που παραιτήθηκαν από την διαδικασία τερματίζουν στην 8η θέση.

Δυνατά για άνοδο το Ποντισμένο…

Τέλος στην Β΄ Κατηγορία ο Άρης Ποντισμένου είναι σε δυνατή πλέον θέση για να διεκδικήσει την άνοδο του, περιμένοντας πάντα και την τύχη του αγώνα Ν.Πετρίτσι-Αμμουδιά, καθώς με γκολ του Γκόγκου στις καθυστερήσεις κέρδισε με 0-1 στην Βυρώνεια και για την ώρα είναι στην 1η θέση.