ΕΠΣΣ: Νίκες Λιθοτόπου και Λευκώνα στο τοπικό – Όλα τα τελικά

ΕΠΣΣ: Νίκες Λιθοτόπου και Λευκώνα στο τοπικό - Όλα τα τελικά

Διεξήχθησαν σήμερα Σάββατο οι αγώνες της 7ης αγωνιστικής στο τοπικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου στην Επίλεκτη και 6η αγωνιστική στην Ανώτερη και Β κατηγορία . Αναλυτικά στα σημερινά παιχνίδια είχαμε.

ΕΠΙΛΕΚΤΗ

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Λιθοτόπου όπου επικράτησε με 4 – 1 στην έδρα του στο γειτονικό ντέρμπυ με υον Χείμαρρο.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ζαχαριά στο ξεκίνημα του αγώνα ο Λιθότοπος ισοφάρησε με τον Ζιγκερίδη στο 30΄και πέτυχε την ολική ανατροπή στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα με γκολ των Ελευθεριάδη Σ., Παπαδόπουλου Ν και Ζιγκερίδη Γ.

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα στην Επίλεκτη κατηγορία και μάλιστα εκτός έδρας σημείωσε ο Ολυμπιακός Λευκώνα με 0-2 μέσα στο Χρυσό, με τέρματα που σημείωσαν οι Νικαλαϊδης και Μπελίτος.

Βαθμούς, γκολ και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο Δραβήσκο η Ασπίδα και ο Πανσουλιακός. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Κουταντώνη για να ισοφαρίσει ο Σάββας Δ. για το Νέο Σούλι

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο Χαρωπό όπου το τοπικός Αετός αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ  3 – 3 με την ομάδα του Αγκίστρου. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 2-0 με γκολ των Τζούλια και Γέρμανλη. Το Άγκιστρο αντέδρασε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και ισοφάρισε σε 2-2 με γκολ των Γκουγκούσεφ και Ευσταθιάδη, πήρε δε το προβάδισμα κάνοντας την ολική ανατροπή στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Μπάδα. Το τελικό 3 – 3 γράφτηκε στις καθυστερήσεις με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Τζούλιας.

Στην Ηράκλεια το Μεγαλοχώρι προηγήθηκε με τον Καρυοφύλλη, αλλά ο Πάνου Στ. με 2 γκολ που σημείωσε έκανε την ανατροπή και έδωσε την νίκη στη Κεσσάνη / Ηράκλεια με 2-1.

Ο Προβατάς κρατούσε την εκτός έδρας νίκη με γκολ του Γουραλέ αλλά στο τέλος του αγώνα ο Γκούπε ισοφάρισε για το Νέο Πετρίτσι που πήρε και τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα.

Στο ντέρμπυ κορυφής του ομίλου Γόνιμο και Σκοτούσσα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2 – 2. Δύο φορές πήρε το προβάδισμα στο σκορ το Γόνιμο με Σιμεόνοφ και Παπαδόπουλο και δύο φορές ισοφαρίστηκε από την Σκοτούσσα με τέρματα που σημείωσαν οι Σταματίου και Κιορπές.

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Στο ντέρμπυ των ουραγών του Β ομίλου το Αγιο Πνεύμα έκανε την πρώτη του νίκη μέσα στο Δημητρίτσι με 1-2. Τα γκολ του Αγίου Πνεύματος πέτυχε (2) ο Κουσίδης και του Δημητριτσίου ο Τέζας.

Ενώ στο 0-0 κόλλησαν οι  Serres1800 και τα Ιβήρα στο αγώνα που έγινε στο γήπεδο του αεροδρομίου.

Β  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Στον Α όμιλο : Άνετες νίκες πέτυχαν οι γηπεδούχοι στα σημερινά παιχνίδια όπου η Κάτω Καμήλα κέρδισε με 3 – 0 το Χριστός , ο ΠΟΣ 2000 με 5 – 0την Βυρώνεια και το Καπνόφυτο με 5 – 1 το Λιμνοχώρι.

Στον Β όμιλο : Ο Πήγασος πέρασε σαν σίφουνας μέσα από του Λέοντες επικρατώντας με 1 – 5, το Ροδολίβος συνέτριψε την Οινούσα με 4 – 0, ενώ στο 0 – 0 έμειναν η Κορμίστα και η Νικόκλεια.

Όλα τα παιχνίδια στον παρακάτω πίνακα .

Ημίχρονο *      –   τελικό αποτέλεσμα  **

ΣΑΒΒΑΤΟ  22/ 10 / 2016         ώρα  16.00

ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ   7η  αγωνιστική

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ – ΝΕΟ ΣΟΥΛΙ           1 – 1 **

ΣΚΟΡΕΡ: 36΄ Κουταντώνης    /    77΄  Σάββας Δ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαπάρας – Σαπαρδάνης – Μενέξης

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ – ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ           4 – 1 **

ΣΚΟΡΕΡ: 30΄ – 89΄ Ζιγκερίδης Γ. , 75΄ Ελευθεριάδης Σαβ. , 85΄ Παπαδόπουλος Ν.    /  4΄ Ζαχαριάς

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκουγκούδης – Καμπούρης – Πούλιος Α.

Α.Ε. ΧΡΥΣΟΥ – ΛΕΥΚΩΝΑΣ           0 – 2 **

ΣΚΟΡΕΡ: 15΄ Νικολαϊδης, 50΄ Μπελίτος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πετρίδης – Σώμης – Πούλιος Ι.

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  6η αγωνιστική

ΧΑΡΩΠΟ – ΑΓΚΙΣΤΡΟ                    3 – 3 **

ΣΚΟΡΕΡ: 4΄ – 92΄(πεν) Τζούλιας, 20΄ Γέρμανλης      /   37΄ Γκουγκούσεφ, 45΄+  Ευσταθιάδης, 52΄ Μπάδας

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δαουλτζής- Δουλγέρης – Κεφαλάς

ΚΕΣΣΑΝΗ / ΗΡΑΚΛΕΙΑ – ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ   2 – 1**

ΣΚΟΡΕΡ: 43΄ – 64΄ Πάνου Στ.    /   32΄ Καρυοφύλλης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδόπουλος Π. – Γαβριήλ – Βότσης

ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ – ΠΡΟΒΑΤΑΣ          1 – 1 **

ΣΚΟΡΕΡ: 89΄ Γκούπε    /   47΄  Γουραλές Εμμ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγής – Φραγκάκης – Αρχοντογιάννης Χ.

ΣΚΟΡΕΡ: 82΄ Τέζας    /   35΄  – 52΄  Κουσίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατσιατζής – Πασχαλίδης- Παπαδόπουλος Χ.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  6η αγωνιστική

ΠΟΣ 2000 – ΒΥΡΩΝΕΙΑ                  5 – 0 **

ΣΚΟΡΕΡ: 24΄ – 40΄ – 70΄ Πασχαλίδης, 34΄ Μόσχος, 60΄ Κιοσσές

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπάτσιος – Τσαουσίδης – Στεργάκης

ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ – ΛΙΜΝΟΧΩΡΙ          5 – 1 **

ΣΚΟΡΕΡ: 36΄ Μωραϊτης, 42΄ – 89΄ Σεφέρογλου Στ., 57΄ Παπάζογλου,  87΄ Ξανθόπουλος     /      60΄ Ντένας

ΛΕΟΝΤΕΣ ΣΕΡ. – ΠΗΓΑΣΟΣ         1 – 5 **

ΣΚΟΡΕΡ: 65΄  Δάτσικας Δ.    /    28΄- 42΄  Παράσχος, 37΄ Κιουτσεκτσίδης, 68΄ Γρατζάκης, 73΄ Τσουρμπατζής

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χαψάς – Παυλίδης – Παπαδόπουλος Δ.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ – ΟΙΝΟΥΣΑ              4 – 0 **

ΣΚΟΡΕΡ: 32΄ – 43΄  Χαρίσης, 65΄ Ανδρίκος, 84΄ Κουτσαντζής

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπουτσής – Παυλίδου – Οικονόμου